Úpravy a smlouva

Vložil Evelína K. (bez ověření), 13. Březen 2013 - 15:55 ::

Vlastník má nebytovou jednotku se 4 sklepy, které v rámci Dohody o vypořádání odkoupil od ostatních, a k tomu ještě dva sklepy ke své bytové jednotce.Nyní chce sklepy od obou jednotek oddělit, zazdít do nich vchody z domu a vytvořit z nich novu nebytovou jednotku – provozovnu s bytovým jádrem, plynovým kotlem atp.Za tím účelem chce provést rekonstrukci schodiště na pozemku před domem(v podílovém spoluvlastnictví)a bývalého vchodu do suterénů (v době vzniku SVJ jsme nevěděli, že tam kdysi obojí bylo). Na stavebním úřadě mi sdělili, že ve svých jednotkách může dělat, co chce, že nám je jenom oznámí katastr jako nové, až je vlastník nechá zapsat. K obnově vchodu a schodů nemá souhlas vlastníků, řekli mi, že stačí 75 % hlasu. Ty nemá, přesto schodiště odkryl. Mám za to, že si nemůže bez souhlasu ostatních zabrat pozemek a obnovit vchod do suterénů, že na to potřebuje smlouvu, ale nevím, jakou. Víte to někdo? A ještě dotaz, k čemu je ustanovení, že o změně prohlášení vlastníka se rozhoduje 75 % hlasy, když si každý může se svými jednotkami dělat,co chce? A ještě: případný nový vchod do jednotky představuje nejméně 0,60m2 navíc – počítá se do podlahové plochy, nebo ne? Rovněž se mu mění velikost podlahové plochy vybouráním zděných příček mezi všemi sklepy.To je ale asi jeho věc, nebo ne? děkuje Evelína K.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil jiko, 13. Březen 2013 - 16:48

    Doporučuji nahlédnout do Zákona 72/1994 Sb. Již par. 2 odst. g): společné části domů jsou…zejména,zá­klady, střecha svislé a vodorovné konstrukce, vchody, schodiště, rozvody…atd. a z toho vyplývají práva a povinnosti Par. 13, odst. 3 : vlastník jednotky nesmí provádět úpravy, jimiž by ohrožoval výkon vlastnického práva ostatních vlastníků. Úpravy, jimiž se mění vzhled domu může vlstník provádět jen se souhlasem všech vlastníků jednotek…a další. Vlastnictví části společných prostor nezakládá právo ,aby s nimi mohl vlastník libovolnš nakládat. Ostatně, ani ve vlastním bytě nelze provádět libovolné úpravy bez povolení. Stavební úřad nemá pravdu. A co Prohlášení o budově ?

    Vložil lake, 13. Březen 2013 - 16:39

    Evelíno K.,
    Poprvé jste se na toto ptala dne 3. května 2011 - 11:50. Dostala jste pět odpovědí.
    Podruhé jste se na toto ptala dne 17. října 2012 - 16:47. Dostala jste dva komentáře, jeden s žádostí o upřesnění. Nereagovala jste.

    K čemu Vám je pokládat dotazy, když odpovědi nečtete?

    lake

    Vložil Evelína K. (bez ověření), 13. Březen 2013 - 17:23

    Pane Lake, já vím, že jsem se ptala. Odpovědi jsem četla, ale mi na stavebním řekli, že kromě souhlasu 75% vlastníků k obnově schodiště dotyčný nic jiného nepotřebuje. A že mu souhlas budeme muset prostě dát, jelikož jsme mu prodali sklepy a bylo nám jasné, že v nich bude stavět. Toto ale není v Dohodě o vypořádání nikde vepsané a z celkového, mnohem většího projektu v rámci SOV sešlo, a to i z právního hlediska. Na vytvoření nových jednotek prý SOV vůbec nepotřebuje, to si prý sám dá žádost na vklad na katastr, neb jsou v jeho vlastnictví a nám musí být jedno, co si s nimi udělá, když se nemění podíly všem. Tak proto se ptám znovu, jestli to tak opravdu je. Díky Evelína K.

    Vložil Uff (bez ověření), 13. Březen 2013 - 18:20

    dne 3. května 2011 – 11:50
    http://www.portalsvj.cz/…elit-od-bytu

    dne 17. října 2012 – 16:47
     http://www.portalsvj.cz/…ledu-nebo-ne

    Vložil lake, 14. Březen 2013 - 5:41

    Evelíno, podrobnou odpověď jste dostala v květnu 2011. Je zřejmé, že jste se podle toho nezařídila. Váš opakovaný dotaz zde je tedy naprosto zbytečný. Nic se od té doby z právního hlediska nezměnilo.

    Vznik nové jednotky vyžaduje smlouvu o výstavbě podepsanou všemi vlastníky jednotek a stavebníkem, viz § 17 ZoVB.

    Oprávnění k zásahu do společné nosné zdi (nový vchod) získá stavebník na základě tříčtvrtinového souhlasu vlastníků jednotek. To ovšem nestačí. K zásahu do nosné konstrukce je nutné veřejnoprávní povolení, které uděluje SÚ. Právo provést stavbu je stavebník povinen prokázat při zahájení stavebního řízení či doložit k ohlášení stavby podle Stavebního zákona. Toto právo mohou stavebníkovi udělit pouze VŠICHNI spoluvlastníci stavby (§ 11 odst. 5 ZoVB, poslední věta).

    Ten, kdo chce zasahovat do cizího pozemku (stavba schodiště), musí mít souhlas vlastníka pozemku s terénními či stavebními úpravami a rovněž musí doložit smlouvu o zřízení věcného břemene (právo stavby schodiště na cizím pozemku, právo cesty přes pozemek k novému vchodu). K tomu je nutný souhlas všech spoluvlastníků dotčeného pozemku.

    Bez těchto náležitostí je je vyloučeno, aby získal stavební povolení k výstavbě jednotky a ke zřízení nového vchodu do domu.

    lake

    Vložil Evelína K. (bez ověření), 14. Březen 2013 - 10:12

    Pane Lake, moc děkuji. Nechápu, jak mi tedy mohou na stavebním úřadě tak lhát. Úplně mi zvyklali, proto jsem se znovu ptala. Ještě jednou díky. Evelína K.

    Vložil hasl (bez ověření), 14. Březen 2013 - 13:39

    Můj dotaz zní, dala jste uvedenému úřadu, resp. úředníkovi správnou informaci. Na co jste se ptala, o čem jste úřad informovala, když máte dojem že lže. Úřednící rádí a často přehání, ale že by úředník lhal se mi nezdá, třese se totiž o své místo. Pokud skutečně lhal, pak můžete napsat na dotyčného úředníka stížnost.

    Vložil Evelína K. (bez ověření), 14. Březen 2013 - 14:28

    Ano, dala jsem přesně stejnou informaci, jakou uvádím zde. Evelína K.

    Vložil 456 (bez ověření), 14. Březen 2013 - 15:09

    Paní Evelíno, úřad má pouze jiný výklad práva než pan Lake. To zdaleka neznamená, že úřed lže. Výklad práva podle pana Lake je specifický.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".