Únikové cesty

Vložil V.Sofka (bez ověření), 12. Prosinec 2011 - 11:16 ::

Členská schůze rozhodla o zamykání dveří do společné chodby sklepa,což je dle informací hasičů v rozporu s požadavkem zabezpečení únikových cest (únik bez použití nástroje). K úniku ze sklepa lze dle potřeby využít tři cesty, které se zamykají, ale každé dveře mají jiný klíč. Jejich použití záleží na tom kde se osoba nachází, a kde hoří. Zamykání je sice prováděno „na noc“, ale manželku takto zamkli již večer při věšení prádla v sušárně. Také dopoledne je odemčeno podle toho kdo jde první do sklepa. V domě byla provedena kontrola OZO, kterou manželka ve funkci předsedy objednala, s negativním vyjádřením a pokynem pro odstranění závady, které ale členové odmítli na radu právníka-bývalého policisty. Z uvedeného důvodu z funkce odstoupila, ale byla by zřejmě odvolána. Zatím se tedy pokusím vyžádat alespoň klíče od všech tří vchodů, neboť v případě nuceného pobytu ve sklepě hrozí nejen uhoření ale i nachlazení.

  • požární ochrana

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Vlastiks, 15. Březen 2014 - 21:11

HZS v Brně zamykání únikových cest v domě neřeší, neboť ji při předem ohlášené kontrole nikdy nezjistila !

Vložil Zbyněk Tuček (bez ověření), 29. Červenec 2015 - 21:01

možná proto se kontroly nemusí nahlašovat ;)

Vložil Vlastik (bez ověření), 23. Leden 2012 - 16:29

Konstatováním OZO při vyžádané kontrole bylo zjištění této závady, požadováno řešení-termín, a nový Výbor napadl přesedkyni že kontrola byla vyžádána neoprávněně a nekonal. Následná kontrola HZS tuto skutečnost potvrdila, Výbor dělá zatím mrtvého brouka. Na výzvu k odstoupení neraguje, nemá důvod, a většina solicitátorů z členů-příznivců jej odvolat nemá zájem. Je protizákonné konání důvodem ke zrušení členství ve Výboru ? Je možná registrace tohoto Výboru v Obch.rejstříku ? Kdo poradí ? Děkuji.

Vložil Vlastik (bez ověření), 28. Listopad 2013 - 11:49

… protože si to spoluvlastnící odsouhlasili na Shromáždění, snad je HZS při nové kontrole „přesvědčí“ že jejich rozhodnutí bylo protizákonné, a Výbor za to nese odpovědnost. Pokud se bude dál pokračovat, pak bude zřejmě třeba provádět kontrolu HZS opakovaně, případně přimět Výbor, který je za tento stav zodpovědný k vytvoření technického opatření bránícím záměrnému, či nechtěnému zamykání.

Vložil Andreas (bez ověření), 14. Prosinec 2011 - 14:56

Zákon 133/1985Sb., § 5, pís. 1 b – vytvářet podmínky pro hašení požárů a pro záchranné práce, zejména udržovat volné příjezdové komunikace a nástupní plochy pro požární techniku, únikové cesty a volný přístup k nouzovým východům, k rozvodným zařízením elektrické energie, k uzávěrům vody, plynu, topení a produktovodům, k věcným prostředkům požární ochrany a k ručnímu ovládání požárně bezpečnostních zařízení.

Tolik citace ze zákona. Pokud nepočítám únikové cesty, dochází tedy pravděpodobně k porušování zákona i z důvodu znepřístupnění uzávěrů energovodů?(HUP bývá zpravidla na fasádě).

Prohlídka OZO či TPO je sice dobrá věc, nemá však výkonnou moc ale"pouze"pora­denskou funkci, pokuď chcete daný problém řešit aktivně, kontaktujte přímo státní požárni dozor vašeho kraje. Jsou to lidé, kteří mají legislativu zmáklou, sami provádí kontroly objektů a ukládají opatření k odstranění zjištěných nedostatků(dle 133/1985Sb., § 31, pís. h)

Vložil Ferat, 13. Prosinec 2011 - 19:15

Nejde „jen“ o hasiče. Jak budete mít cokoli, kdekoli blbě, pojišťovna bude v případě škodní události hledat tisíc kliček jak nic neplatit. Pokud se tam někdo popálí, nedejbůh uhoří a pozůstalí zažalují SVJ pro neplnění zákonem nařízených povinností, budete všichni v baráku platit jako mourovatý! Ručíte svým podílem na společném majetku… Pak mi ukažte ty chytráky a vašeho pana „právníka-expolicistu!“

Vložil Jaroslav Jaroslav (bez ověření), 12. Prosinec 2011 - 13:55

V našem případě jsme řešili obdobnou situaci "koulí " pouze z jedné strany – dovnitř na klíč, ven klikou – hasiče to uspokojilo. Pro místní právní experty – pokud se na tom usnese shromáždění – kdo je pak trestně odpovědný ?? Nám hasiči vyhrožovali – že pokud neodstraníme závady (výbor nezajistí) tak v případě neštěstí nás obviní z trestného činu veřejné ohrožení !!

Vložil Deleted2 (bez ověření), 12. Prosinec 2011 - 18:11

„Nám hasiči vyhrožovali – že pokud neodstraníme závady (výbor nezajistí) tak v případě neštěstí nás obviní z trestného činu veřejné ohrožení !!“

Koho přesně by se Vámi zmíněné obvinění týkalo?

Vložil Jaroslav Jaroslav (bez ověření), 13. Prosinec 2011 - 8:37

podle mínění hasičů (jsme dům se zvýšeným požárním nebezpečím, takže je máme v baráku 2 x ročně na kontrole) je za odstranění nedostatků zodpovědný výbor. My jsme odstranili (jednostranné koule) a jak by to posuzoval soud ?? nemám tušení.

Vložil Palko (bez ověření), 4. Září 2012 - 17:10

Náš dům neni ve zvýšeném požárním nebezpečím a máme požarníky v baráku každý měsíc na kontrole,i tak se dá vydělávat…

Vložil Deleted2 (bez ověření), 14. Prosinec 2011 - 9:26

Děkuji panu Jaroslavu Jaroslavovi za upřesnění, že podle názoru hasičů jsou za neodstranění požárních závad trestně odpovědni členové výboru.

Prosím o upřesnění, o které členy kterého výboru se jedná:

O ty, kteří byli členy výboru v době vzniku závady? (Předpokládejmě pro úvahu jednoznačný den vzniku závady, např. umístění překážky do únikové cesty)?

O ty, kteří byli členy výboru v době, kdy se o vzniku závady dověděli (někdo ji nahlásil)?

O ty, kteří byli členy výboru v době, kdy se projevily důsledky neodstranění závady požární bezpečnosti?

O ty, kteří byli členem výboru v době řešení věci hasiči?

Vložil Jaroslav Jaroslav (bez ověření), 14. Prosinec 2011 - 9:49

Nemám tušení (a snad to ani nechci vědět) a je otázka – pokud se podíváte na právě probíhající diskusi o odstavení výtahu v jiném vlákně, zda je vůbec odpovědný výbor, nebo jsou to všichni vlastníci. A pokud hasiči přistupují při kontrolách k SVJ jako k vlastníkovi budovy (což není)- bude tak postupovat i soud – pro něhož jsou vlastníky budovy vlastníci.

Vložil Deleted2 (bez ověření), 14. Prosinec 2011 - 10:05

„hasiči přistupují při kontrolách k SVJ jako k vlastníkovi budovy (což není)“

To je přesně ten problém (nebo jeho podstatná část).

Naopak, SVJ přebírá velmi omezenou část práv a povinností vlastníka domu (např. hradí vodu).

Vložil Jaroslav Jaroslav (bez ověření), 14. Prosinec 2011 - 10:16

SVJ nehradí vodu – přeprodává ji :-) ale v principu – v případě neštěstí – bude soud, a je mi celkem jedno, jestli mně odsoudí, jako člena výboru, nebo jako vlastníka jednotky. Byla zjištěna závada, nebyla odstraněna, chyba vznikla, zodpovědnost taky – jak by se dokázal vlastník vymluvit ze zodpovědnosti ??

Vložil Vodník (bez ověření), 5. Září 2012 - 7:25

Jenže hasiči nařizují odstranění závad společenství vlastníků, uplatňují sazby pro fyzické osoby, nikoliv vlastníkovi domu. Tvrdí, že společenství vlastníků je provozovatelem věcí ve vlastnictví členů společenství.

Takovýto postup nemá oporu v zákoně. Co se s tím dá dělat?

Vložil lake, 5. Září 2012 - 12:51

Popisujete to jaksi zmateně. SVJ není vlastníkem domu – v tom se snad s hasiči shodnete, i když na stránkách HZS permanentně tvrdí opak.

Pojmem „provozovatel věci“ je míněno co? SVJ určitě není provozovatelem domu. Tento pojem zákon nezná. SVJ může být provozovatelem např. výtahu či kotle, a to zpravidla na základě smlouvy s vlastníkem těchto technických zařízení. Může to být obsaženo ve stanovách SVJ.

Je-li SVJ provozovatelem výtahu, odpovídá za požární bezpečnost v šachtě, kabině a strojovně výtahu. Je-li SVJ provozovatelem kotle, odpovídá za požární bezpečnost v kotelně, případně ve skladišti paliva.

lake

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".