ukončení SVJ

Vložil ANNAKV, 30. Duben 2013 - 19:20 ::

Dobrý den, prosím Vás, nemáte někdo zkušenost jak postupovat při zániku SVJ? Co vše učinit? Vlastníci bytových jednotek se rozhodli prodat dům jako celek a SVJ již nebude fungovat, protože všechny byty koupí 1 vlastník. Děkuji

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil jespik (bez ověření), 4. Květen 2013 - 21:20

    Neblouzníte trochu? Vlastníci bytových jednotek nemůžou prodávat dům jako celek, jelikož vlastník může prodat pouze svoji jednotku. Pak k tomu máte ještě nesmyslné dotazy jako dne 4. května. Asi osobo nemáte co dělat nebo jste všichni tak trochu ujetý.

    Vložil lake, 1. Květen 2013 - 6:46

    Jestliže skutečně dojde kdykoliv po prodeji jednotek k zániku SVJ postupem podle § 9 odst. 15 ZoVB, vznikne tím zákonný nárok všem, kdo skládali na účet SVJ krátkodobé i dlouhodobé zálohy, na vypořádání své pohledávky a na vrácení nespotřebovaného zůstatku.

    Při zániku SVJ je nepochybným právním titulem k vrácení nespotřebovaných záloh ustanovení § 451 ObčZ: bezdůvodné obohacení SVJ – právnické osoby, neboť šlo o „plnění z právního důvodu, který odpadl“.

    Jiná tvrzení, která se občas objevují, jsou ničím nepodložené fantazie v rozporu s právem.

    Pokud snad vlastníci jednotek postoupili (písemnou smlouvou) svou pohledávku za SVJ jiné osobě (např. novému vlastníkovi jednotky), pak pochopitelně jde o jiný případ: zůstatek záloh bude po zániku SVJ vyplacen osobě nebo osobám, kterým byly tyto pohledávky řádně postoupeny.

    lake

    Vložil lake, 1. Květen 2013 - 6:40

    ANAKV napsal(a): „jak postupovat při zániku SVJ?“

    Tazatel(ka) vychází z názoru, který je zjevně nesprávný. Samotný prodej všech bytových jednotek nezpůsobuje sám o sobě ani zánik SVJ, ani společenství nepřestane fungovat. Naopak platí, že společenství bude existovat i nadále a bude plnit povinnosti stanovené zákonem. SVJ bude i nadále zapsáno v rejstříku, bude mít své stanovy, bude mít buď pověřeného vlastníka, nebo osobu plnící funkci výboru v souladu se ZoVB. I nadále bude trvat povinnost SVJ vést účetnictví, provádět správu domu a opatrovat přijaté zálohy.

    SVJ totiž nemůže zaniknout pouze z toho důvodu, že členem SVJ bude pouze jedna osoba. Takový důvod pro zánik právnické osoby zákon nezná. Tři taxativně vyjmenované možnosti zániku SVJ obsahuje § 9 odst. 15 ZoVB:

    • při (fyzickém) zániku domu,
    • jestliže vlastníci jednotek dohodou zruší rozdělení domu na jednotky,
    • jestliže jediný vlastník všech jednotek notářským zápisem zruší rozdělení domu na jednotky.

    Pouhý prodej všech jednotek jediné osobě nezpůsobuje žádnou změnu v právech ani závazcích a na právní stav domu nemá žádný vliv.

    lake

    Vložil ANNAKV, 2. Květen 2013 - 19:17

    Moc děkuji za názor. Z Vaší odpovědi je viditelný pouze postup, a to, že jediný, tzn. nový vlastník zruší rozdělení domu na jednotky notářsky a pak se původní SVJ zruší. To znamená, že vlastníci již nebudou vlastníky po prodeji a přesto budou v domě, kde bytové jednotky bude vlastnit 1 osoba figurovat jako předseda SVJ a členové SVJ do doby než k zrušení rozdělení dojde? Co nám původním vlastníkům bude po jeho zálohách, účetnictví …

    Vložil lake, 3. Květen 2013 - 2:46

    Zda člen výboru zůstane ve funkci po prodeji své jednotky závisí pouze na znění stanov SVJ (na tom, zda stanovy spojují členství ve výboru s vlastnictvím jednotky v domě). Samozřejmě může sám odstoupit. To je ale zcela běžná věc, která nemá s následným zánikem SVJ žádnou spojitost.

    Bývalí vlastníci po prodeji jednotek nebudou „v domě figurovat jako členové SVJ“. Takové tvrzení je samozřejmě nesmysl. Naopak platí, že s přechodem vlastnictví k jednotce na jinou osobu zanikne i členství prodávajícího v SVJ.

    „Co nám původním vlastníkům bude po jeho zálohách“ je zmatečná otázka: nejde přece o žádné „jeho“ zálohy. Už jsem zde napsal, že jde o VAŠE zálohy, přesněji řečeno je to zákonný závazek SVJ vůči plátcům záloh na správu (§ 15 odst. 4 ZoVB). Majetek SVJ se při zrušení a zániku bude dělit mezi věřitele, pokud uplatní své pohledávky, a zbytek mezi bývalé členy SVJ. Pokud je Vám snad jedno kdo si přisvojí Vaše peníze, pak to prostě nechte plavat.

    lake

    Vložil ANNAKV, 4. Květen 2013 - 20:12

    Pane Lake, uskuteční se prodej, vypořádá se fond oprav a veškeré pohledávky a závazky. Prodejem, resp.přechodem vlastnictvím k jednotkách na jinou osobu zanikne členství prodávajících v SVJ. Nový vlastník notářským zápisem NEzruší rozdělení domu na jednotky.

    1. jak docílím toho, aby v obchodním rejstříku nefigurovali původní členové?
    2. kdo bude podávat daňové přiznání za SVJ?
    3. kdo bude odpovědný za účetnictví SVJ?

    Moc děkuji za odpověď.

    Vložil lake, 4. Květen 2013 - 20:53
    1. Kdokoliv může oznámit rejstříkovému soudu, že obsah záznamu v rejstříku neodpovídá skutečnosti. Soud vyzve SVJ aby provedlo nápravu.
    2. Nevím. Bohužel tak daleko do budoucnosti mé jasnovidné schopnosti nesahají.
    3. Odpovědná bude účetní jednotka, tedy SVJ.

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".