ukládání účetní závěrky

Vložil anezkaholubova (bez ověření), 5. Září 2015 - 7:19 ::

My jsme účet.závěrku odsouhlasili jen díky hlasu obce.Diskuze o ní byla hrozná, např. jsme zjistili, že správce-účetní neúčtuje průběžně po měsících, nedělá skontro pokladny, účtuje jen jednou na konci roku, takže se mu v závěrce mísily plusy a mínusy, o pohledávkách ani slovo, vůbec nám nepředložil příjmové položky, ty zahrnul do jedné položky 530…ale už čistou částkou, tj. příjmy mínus náklady, ale ty neuvedl atd. Neznáme tedy celkové příjmy a celkové náklady, všude napsal, že je to ..bez vyúčtování služeb,.. a to už byl květen, takže musely být proplaceny všechny faktury za teplo, vodu atd. Shromáždění skončilo odchodem většiny, ale jelo se dál, protože většinu získala správce-obec. Byli jsme pak s tím, co nám správce na shromáždění předložil na FÚ, ale tam nám řekli, že s tím nemohou nic dělat, že neplatíme žádné daně!!!, že si máme zvolit kontrolní komisi a objednat audit. Když jsme zjistili finanční náklady auditu, bylo vymalováno. V 72 letech nebudeme platit něco, co stejně nemá smysl, protože se tím správce nemusí řídit.Kontrolní komisi nechce nikdo dělat, když se hlásíme my staří, nejsme zvoleni, že jsme staré struktury, které nerozumí novým věcem, tak zdržujeme. Tak proč se teď budou někde závěrky ukládat, když je nikdo ze státních orgánů, FÚ, nemůže kontrolovat? A jak by někdo fakticky mohl zkontrolovat závěrku 55 000 SV? a Pak, co s tím, když kontrola zjistí, že je špatně, ale shromáždění ovčanů ji schválilo?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil janica, 6. Září 2015 - 13:42

    Paní Anežka sice píše o schválení a uložení ÚZ, ale jde jí i o to, že správce neprovádí pořádně účetnictví. Je to chyba ale výboru SVJ, že nepožadují průběžné výstupy z účtování. Výbor by měl vědět, jaký je měsíční příjem od vlastníků, z toho zaplatí tolik a tolik za služby, revize, opravy, … Vybraly se peníze do pokladny, koupily se administrativní potřeby, vyplatily se odměny, apod. Všechny položky se přece zařadí do různých účetních tříd. Když se musí schvalovat ÚZ v takové podobě jako je, tak je vhodné udělat další tabulku pro vlastníky, kde na jedné straně budou příjmy a na straně druhé náklady v jednotlivých položkách, co se zaplatilo. Je to přehledné, ne každý má ekonomickou školu. Pokud výbor dal veškeré pravomoci správci, nic si nekontroluje a nepožaduje, tak se nedivte, že to tak dopadlo.

    Vložil JP auditor, 5. Září 2015 - 19:10

    Dobrý den, k reakcím na téma ukládání účetní závěrky SVJ do sbírky listin rejstříkového soudu a o kontrole FÚ už skoro není co dodat. Souhlasím s názory diskutujících. Mám jen pár postřehů: * Účetní závěrka (UZ) společenství má zpravidla tak nízkou vypovídací hodnotu, že je téměř nepoužitelná pro rozhodování. Výkazy bez dobře napsané přílohy (anebo nějaké podrobné zprávy o hospodaření) jsou jako zašifrovaný text bez přiloženého šifrovacího klíče. Schvalování UZ je pak spíše otázkou míry sympatií a důvěry k předkladateli (výboru) než výsledkem pečlivé úvahy a rozhodnutí včas informovaných a problematiky znalých vlastníků. Problém většiny vlastníků totiž spočívá v tom, že z nejrůznějších důvodů nevěnují správě své jednotky (přitom zřejmě nejhodnotnějšího majetku, který mají) potřebný čas a úsilí. Shromáždění jednou za rok to většinou nezachrání (navíc je několik měsíců „po sezóně…“). * Uložení UZ do veřejného rejstříku má mj. význam spočívající ve skutečnosti, že účetnictví za vykazované období je zveřejněním UZ formálně uzavřeno, tedy je již NEMĚNNÉ a dané a ve formě UZ k dispozici všem potenciálním uživatelům (vlastníkům, obchodním partnerům, ale i úvěrující bance a dalším subjektům). Právě to zafixování má velký význam – aby UZ nikde „nezapadla“, neztratila se, nebyla ještě upravována atd. * A kontrola provedená správcem daně? Pokud není závažný důvod (udání či jiný podnět), nemá FÚ proč kontrolovat daně a účetnictví SVJ. Ale samozřejmě by mohl, SVJ je účetní jednotkou a klidně může dostat sankci za nesprávně vedené účetnictví (podle zákona o účetnictví). Lhostejno, zda je povinno k nějaké dani či ne. ** Když to shrnu: doporučuju každému z vlastníků průběžně se zajímat o dění v jeho SVJ, časem se dostaví poznání a zkušenosti, jak se TO má dělat a schopnost TO kontrolovat a vyhodnocovat. Taky se s tím peru, jsou to někdy nervy, ale zlepšuje se to… Zdravím

    Vložil Pavel, 5. Září 2015 - 21:38

    JP,

    mám jiný názor k Vašemu výroku, že účetnictví ve formě UZ je k dispozici všem potenciálním uživatelům (vlastníkům, obchodním partnerům, ale i úvěrující bance a dalším subjektům).

    Předně, jak jistě víte, malé účetní jednotky a mikro účetní jednotky, které nemají povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, nemusí zveřejňovat výkaz zisku a ztráty, pokud jim tuto povinnost nestanoví zvláštní právní předpis. Z rozvahy a z přílohy se toho eventuální zájemce o účetnictví SVJ, který většinou nemá nějaké hluboké znalosti účetnictví, mnoho nedozví.

    U nás úplnou ÚZ poskytujeme všem vlastníkům. Tak by to mělo být všude a potom ukládání do sbírky listin je pro vlastníky zbytečné.

    Žádný obchodní partner nebo banka po našem výboru nikdy ÚZ uloženou ve sbírce listin nechtěl. Vědí proč. Uložená ÚZ jim zaplacení jejich pohledávek nezajistí. Všichni členové SVJ ručí za závazky SVJ a tak obchodní partneři ani banka ÚZ ve sbírce listin nepotřebují.

    Nevím koho si představujete pod pojmem „ostatní subjekty“, které údajně využijí uložené ÚZ. Napadá mne pouze potencionální zájemce o pořízení jednotky. Naše SVJ samozřejmě ÚZ neukládá a ještě se mi nestalo, že by nějaký potencionální zájemce chtěl ÚZ vidět.

    Já se domnívám, že státem nařízené ukládání rozvahy a přílohy je pouze zvůle vrchnosti, která neví co činí.

    Jediný rozumný důvod ze strany státu vidím v tom, že začne SVJ pokutovat za neplnění rozhodnutí vrchnosti.

    Stát by se ale měl spíše starat, jak se efektivně bránit rok a půl trvající a sílící invazi a místo toho řeší ukládání nějakých málo vypovídajících papírů.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Vojtěch (bez ověření), 5. Září 2015 - 16:44

    „Tak proč se teď budou někde závěrky ukládat, když je nikdo ze státních orgánů, FÚ, nemůže kontrolovat? A jak by někdo fakticky mohl zkontrolovat závěrku 55 000 SV.“

    Zveřejnění závěrky může mít význam i pro třetí osoby. Např. zájemce o koupi bytu a tedy možného budoucího člena SVJ.

    Vložil Pavel, 5. Září 2015 - 17:19

    Vojtěchu,

    že by posloužila rozvaha a příloha (o úplné účetní závěrce se nedá mluvit) nějakému kupujícímu je sotva možné.

    Ale i kdyby to byla pravda, jako že není, tak nevím proč kvůli tomu musí 55 000 SVJ cosi ukládat do sbírky listin.

    Pokud má budoucí případný kupující zájem o informace o našem SVJ může se obrátit na člena našeho SVJ a ten mu úplnou ÚZ poskytne nebo si ji vyžádá u výboru, pokud ji ztratil.

    Podle mého názoru je to pouze další buzerace od státu s tím, že se vytvoří možnost sankcionovat SVJ za nesplnění povinnosti. A SVJ o nové povinnosti v drtivé většině ani neví a dozví se to často až na výzvu soudu.

    V civilizovaných zemích se zveřejňují účetní závěrky u subjektů, které jsou obchodovány na veřejných trzích. To samozřejmě má význam.

    Ale SVJ je soukromoprávní subjekt a jak hospodaří do toho po pravdě nikomu nic není, mimo členů SVJ. Navíc za ty roky co fungujeme jako SVJ se nikdo nikdy neptal na nějakou ÚZ, kterou jsme samozřejmě v souladu s právem nikam neukládali.

    Že by při nákupu jednotky kupujícího zajímala ÚZ odhaduji na promile a méně případů. Přesto budu muset každý rok vypalovat CD, abych ukojil státní moloch. Ten na novou agendu přijme množství dobře placených soudních úředníků, kteří budou ÚZ vkládat do systému a kteří budou kontrolovat a vymáhat plnění povinností. Opět se trochu sníží nezaměstnanost.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil bea (bez ověření), 5. Září 2015 - 14:22

    Naše družstvo má pouze předsedu – je nás 16 členů. Družstvo vzniklo v roce 2012. předsedou chtěl být developer, což mu lidé na chůzi odsouhlasili, protože jsme se vzájemně neznali. Po roce developer prohlásil, že jde o střet zájmů a představil nového předsedu – pokud ho odsouhlasíme. Neznali jsme ho, ale opět lidé odsouhlasili. Podle stanov má být vyúčtování každý rok k 20.4. Nedostali jsme je za rok 2013 – prý nejsou podklady ani za rok 2014 – za rok 2014 bylo až v červenci a žádají nás o nedoplatky ve výši 27.000 Kč. Jsou to ale prý nedoplatky i za rok 2013. za který vyúčtování nemáme.Co můžeme dělat?

    Vložil Pavel, 5. Září 2015 - 10:49

    Paní Holubová,

    v našem SVJ průběžné výsledky hospodaření podrobně popisujeme každý Q do zápisu z jednání výboru a každoročně projednáváme a schvalujeme roční účetní závěrku na shromáždění. Z mého pohledu je tedy ukládání ÚZ do sbírky listin pouhá další buzerace ze strany státu, která našim členům SVJ nic nepřinese, pouze zvýšené náklady na obsluhu státu.

    Populistické opatření strany a vlády cílí na skupinu naivních jedinců, kteří již nyní hýkají blahem, jak se vše v jejich SVJ najednou zlepší, pokud se do sbírky listin bude ukládat rozvaha a příloha.

    Není pravda, že by se účetnictví nemohlo ze strany FÚ kontrolovat, zdůvodňoval jsem to zde již několikrát. Pokud někdo z FÚ šíří tuto nepravdu, tak je to blb. Smutné je, že se tato nepravda dále šíří.

    Když členové SVJ schválí ÚZ, tak konají podle soukromého práva. To je absolutně nerozhodné pro veřejné právo – kontrolu ze strany FÚ. Já v tom rozpor nevidím. Každá z těchto entit může mít na ÚZ jiný názor.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil lake, 5. Září 2015 - 10:04

    To je takový postoj typu „úřade, dělej něco za mne“. Závěrku a účetnictví SVJ si mají v první řadě kontrolovat ti, kdo financují činnost SVJ svými penězi a odpovídají za dluhy společenství.

    Je naprosto běžné, že při dodání vadného zboží se to zboží reklamuje. Není-li reklamace uznána, pak kupující nemá jinou možnost než podat žalobu, uhradí ze svých prostředků věškeré odborné posudky a právní zastoupení při vymáhání svého práva. Po úspěchu u soudu dostane veškeré účelně vynaložené náklady samozřejmě proplaceny nazpět.

    Ale pokud není ochota domáhat se svého práva, pak to prostě bude takto. Ani Finanční úřad, ani Batman, dokonce ani Spiderman či Zorro Mstitel nepřinutí SVJ, aby mělo účetnictví a závěrky v pořádku.

    Je to jen na Vás, pochopte to.

    lake

    Vložil LEX, 6. Září 2015 - 2:59

    Můžete konkrétně uvést jak se má přesně postupovat u podání předmětné žaloby (příp. jaké prokazatelné úkony předem učinit směrem k SVJ) a jaké má mít komplexní náležitosti?

    Děkuji.

    Vložil PavelII (bez ověření), 7. Září 2015 - 16:33

    v digitální podobě nebo i listinné s tím, že to zaplatíte nejlépe dopisem s dodejkou (kde bude zapsán předmět žádosti) u SVJ. Pak bych zaslal další dopis a to urgenci s uvedením, že se jedná o pokus o smír. Pokud Vám nebude vyhověno dáte návrh k soudu a jako důkaz předložíte podepsané dodejky (nebo vyjádření pošty např. odmítl převzít).

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".