Údržba pozemků okolo domů- nikoli ve vlastnictví majitelů bytů, či SVJ

Vložil Vaneková (bez ověření), 14. Listopad 2011 - 9:27 ::

Pozemky přilehlé k domům, kde byly rozprodány zrekonstruované byty do osobního vlastnictví zůstaly ve vlastnictví developera. Jedná se o uzavřený areál se 4 domy- tedy 4 SVJ. Poslední dům ještě ani nemá všechny byty prodané, sám developer tedy figuruje v SVJ tohoto domu. Majiteli pozemků (developerovi) platíme za údržbu pozemků v areálu, což se nám nelíbí. Nyní nám chce pozemky odprodat, vyhrožuje nevpuštěním k našim bytům, pokud neakceptujeme jeho podmínky. Neměl by raději pozemky převést zdarma, či za minimální možnou cenu? Nejsou úhrady za údržbu neoprávněné, pokud jsou pozemky v jeho vlastnictví? A kdo je případným kupcem pozemků? Jednotlivá SVJ, či majitelé bytových jednotek? V domě máme také neplatiče, kteří s SVJ nijak nekomunikují o byty pravděpodobně přijdou v exekuci, jelikož nesplácejí ani hypotéky. Nemůže být i tento aspekt problémem při odkupu pozemků? Děkuji, pokud porozumíte mým spletitým otázkám, Vaneková

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Loch (bez ověření), 15. Listopad 2011 - 10:42

    Z vašeho popisu mi není vše jasné. Chtělo by to upřesnit. Důležité např. je, jakým způsobem tyto pozemky k vašim domům přiléhají? Nebo jinak: musíte přes tyto pozemky chodit, když se chcete dostat do svého domu? Nebo ke každému vchodu do domu vede nějaká cestička, která je ve vašem vlastnictví, případně ve vlastnictví města? To jsou důležité otázky, bez jejichž zodpovězení vám asi nikdo zodpovědně nepomůže.

    Pokud k vašemu domu vede cesta, která je ve vlastnictví vašeho SVJ nebo ve vlastnictví města, pak s klidnou hlavou můžete na pozemky okolo baráku zapomenout a rozhodně vás nikdo nemůže nutit k tomu, abyste mu ještě platila za to, že je udržuje. To je podobné, jako byste platila sousedovi v rodinném domku za to, že si pravidelně seká svojí vlastní zahradu. Když developer nechce, tak až ty své pozemky neudržuje! Pokud budou zaplevelené, můžete ho naopak naprášit na městský úřad, který mu může dát pokutu (za to, že se o to nestará) – alespoň tedy myslím.

    Pokud se ale k vašemu domu nedostanete jinak, než přes tyto cizí pozemky, pak asi budete mít problém, protože vás bude mít developer nepříjemně v hrsti. Takové spory pak mohou končit až u soudu. Pokud je tohle váš případ, tak si raději zajděte za právníkem nebo by možná stačilo zajít i na stavební úřad a zeptat se tam, jestli vám může developer v tomto případě znemožnit přístup do domu – což jistě nemůže – a zda by v tomto ohlednu mohlo město něco podniknout.

    Vložil Vaneková (bez ověření), 15. Listopad 2011 - 23:23

    Děkuji za odpověď, opravdu zde v areálu není městská cesta, jen těsně před areálem je silnice, která městu patří. Vlastníme pouze byty a parkovací místo, které však není nijak zaneseno v katastru. Jedná se o rekonstrukce v bývalém vojenském pásmu, takže asi bude opravdu nejlepší se poradit na stavebním úřadu i na městě. S pozdravem Vaneková

    Vložil lake, 16. Listopad 2011 - 3:27

    Paní Vaneková,

    na „vlastnictví parkovacího místa“ zapomeňte. Je-li snad tato pohádka zapsána v kupní smlouvě, jde jistě o absolutně neplatné ustanovení.

    Obsahem Vašeho dotazu bylo: "Neměl by (developer) raději pozemky převést zdarma, či za minimální možnou cenu? "
    V tomto státě platí ústava a Listina základních práv a svobod. Vyvlastnit majetek je možno pouze ve veřejném zájmu, a to za úhradu. Pochybuji, že by soud shledal veřejný zájem v tom, že několik spoluvlastníků domu by rádo získalo přilehlý cizí pozemek (nejlépe zcela zdarma). Ještě Vám zbývá možnost jít na to soukromoprávní cestou: učiňte tedy developerovi nabídku na odkup jeho pozemku za 1 Kč. Uvidíte, jak na Váš návrh zareaguje.

    Ohledně plateb za údržbu pozemku nepíšete to hlavní: zda existuje smlouva o údržbě mezi developerem a SVJ, popřípadě mezi developerem a Vámi; zda jste nějakou povinnost v tomto smyslu převzali v Prohlášení vlastníka, nebo v kupní smlouvě. Nemám zde bohužel svou křišťálovou kouli, takže uhádnout právní stav nedovedu.

    „Nejsou úhrady za údržbu neoprávněné, pokud jsou pozemky v jeho vlastnictví?“
    Za ekonomicky oprávněné náklady daňového subjektu jsou považovány též „náklady spojené s užíváním zastavěného pozemku včetně pozemku na něj navazujícího“. Podmínkou není, aby navazující pozemek byl ve vlastnictví toho, kdo náklad vydává.

    lake

    Vložil Vaneková (bez ověření), 18. Listopad 2011 - 10:24

    Parkovací místa- to je další kapitola. Někteří jsme si zakoupili ještě 2. parkovací místo, které však v katastru nikde zanesené není a ani není dostatek parkovacích míst ve zmíněném areálu. Snad by jsme tedy aspoň mohli požadovat zpět úhradu, která je uvedena v kupní smlouvě? jde o to, že místo je prakticky v lese. Všichni jsou závislí na dopravě autem. Nejde nám tedy ani tak o tu trávu, jako spíše o úklid sněhu. Smlouvu samozřejmě máme, ale vlastně si ji uzavřel developer sám se sebou ještě v době, kdy byl pověřeným vlastníkem (ještě měl většinu bytů neprodaných, takže se sám pověřil) a smlouva přešla na později založené SVJ. Obsahem této smlouvy je zajištění údržby pozemků a zajištění ostrahy v areálu, který je však v jeho vlastnictví. Dříve obsahovala ještě zajištění tepla. Vytápění je nyní v naší režii, jelikož nás již donutil k odkupu zařízení ( tepelná čerpadla ) pod pohrůžkou odprodeje jinému zájemci, který by mohl samozřejmě šroubovat cenu do závratných výšin. Splácíme tedy úvěr za kotelny a čerpadla. Na tom svém pozemku má dále velký garážový dům s parkovacími místy, které si samozřejmě nikdo nekoupil. Každý byt platí stejnou částku na ostrahu a údržbu, přestože pozemky a jak vidno ani parkovací místa nevlastníme. O odprodej má zájem právě developer, představuje si, že si vezmeme další úvěry. Nám se sice nelíbí úhrady za údržbu pozemků, které jsou v soukromém vlastnictví, ale ani nepotřebujeme tyto pozemky draze kupovat. Samozřejmě je pro nás klíčová cesta autem k domu. Dnes už přeci města odpovídají za údržbu chodníků a silnic v jejich majetku. Snad tedy i developer- pokud nepřevedl přilehlé pozemky na vlastníky bytů ani na město by měl sám za tuto údržbu odpovídat a tedy i hradit. Sám chce smlouvy ukončit, ale zároveň nás nutí nové smlouvy uzavřít se subjekty jím doporučenými, což mi připadá absurdní. děkuji Vaneková

    Vložil lake, 18. Listopad 2011 - 11:12

    Napsala jste: "Smlouvu samozřejmě máme, ale vlastně si ji uzavřel developer sám se sebou ještě v době, kdy byl pověřeným vlastníkem (ještě měl většinu bytů neprodaných, takže se sám pověřil) a smlouva přešla na později založené SVJ. "

    To je nějaká pohádka... Právní povinnosti mohou prodejem jednotky přejít výhradně z předchozího vlastníka na nového vlastníka jednotky, nikdy na SVJ. K přechodu musí být dán právní důvod, zejména:
    (a) jsou-li závazky uvedeny v Prohlášení vlastníka, nebo
    (b) jsou-li závazky uvedeny v kupní smlouvě.

    Píšete: "Každý byt platí stejnou částku na ostrahu a údržbu ..."
    To znamená, že tyto záležitosti nejsou fakturovány SVJ, ale Vy máte nějakou individuální soukromoprávní smlouvu uzavřenou přímo s developerem. Co jste mu vlastní krví podepsala, to platí.

    Developer samozřejmě má na starost údržbu svých pozemků, ale není jeho obecnou povinností umožnit vám na své pozemky ani vjezd, ani přechod přes tyto jeho pozemky, a už vůbec ne parkování vašich vozů na svém pozemku. Nebo snad existuje věcné břemeno, zapsané v katastru, podle něhož by developer byl povinen váš vstup na své pozemky strpět?

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".