Účtování příspěvků

Vložil Hana (bez ověření), 13. Březen 2014 - 12:09 ::

Kopíruji dotaz z jiného portálu, jelikož bych psala jen to samé..

Můžete mi prosím sdělit, jak to bude s účtováním příspěvků na správu domu a pozemku (dlouh. záloha nebo-li někdy nazýván fond oprav) od roku 2014? Dle nařízení vlády 366/2013 Sb. § 16 je za příjem považován také příspěvek vlastníků na správu domu a pozemku (příspěvek do fondu oprav), bude se muset účtovat od roku 2014 na výnosové účty a danit? Dosud jsme účtovali předpis příspěvku do fondu: 311/955 a úhrada předpisu 221(211)/311.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Poznamka (bez ověření), 15. Březen 2014 - 9:42

    doporučuji Vám účetní problematiku SVJ řešit jinde:
     www.klaiex.cz

    Vložil lake, 13. Březen 2014 - 14:11

    Takto položený dotaz je zmatečný. Hlavně nepleťte dohromady příspěvek, zálohu a fond právnické osoby.

    Příspěvek na správu domu podle NOZ je (asi) vlastním příjmem právnické osoby. Příjemce příspěvku má zákonnou povinnost sdělit účel platby. Neexistuje zákonná povinnost přijatý příspěvek vyúčtovat, či dokonce vypořádat s plátcem. Příspěvek nepodléhá u SVJ zdanění. Tato výjimka je obsažena v zákonu o daních z příjmů.

    Záloha na správu domu není v NOZ vůbec zmíněna. Takže zákonný nárok na hotovostní zálohy může SVJ(2012) odvozovat jedině nepřímo, z ustanovení NOZ o příkazní smlouvě. Přijatá záloha se nezdaňuje, neboť příjemci zálohy vzniká zároveň dluh vůči plátci zálohy ve stejné výši. Příjemce zálohy má zákonnou povinnost sdělit účel platby a povinnost přijatou zálohu vyúčtovat a vypořádat.

    Pokud snad SVJ tvoří nějaký fond, nemá to žádnou spojitost s vlastníky jednotek. Řiďte se podle pravidel pro fondy právnických osob. Pokud SVJ žádný fond netvoří, nepište prosím nic o fondu.

    lake

    Vložil Hana 1 (bez ověření), 13. Březen 2014 - 14:50

    Děkuji, budeme-li se tedy bavit o příspěvcích, to že je od zdanění osvobozen jsem mezitím vyčetla, každopádně díky, zajímalo by mě však účtování jako takové, dotaz směřuje spíše na účetní, kteří už mají zaúčtovaný leden, do jaké úč. třídy tento příspěvek zařadili.

    Hana

    Vložil lake, 15. Březen 2014 - 10:38

    Profesor Eliáš tyto platby v NOZ nazval „příspěvky“, ale nenabídl žádnou definici. Víme určitě pouze to, že nejde o zálohy na správu. Takže je klidně účtujte jako 682 Přijaté příspěvky. V tom případě půjde o výnos, takže z přijatých příspěvků může SVJ(2012) tvořit fondy právnické osoby pro budoucí použití.

    Problém by při tomto způsobu zaúčtování nastal, pokud by se měly přijaté příspěvky(2012) „vypořádat“ (viz § 1208 písm. d) NOZ). U vlastníků jednotek by se jednalo o zdanitelný příjem!!! Rád bych se mýlil, ale v ZoDP jsem nenalezl žádné osvobození pro dar od právnické osoby.

    Poznámka: Samotné použití výrazu „vypořádat“ v souvislosti s příspěvky(2012) ukazuje neznalosti tvůrců NOZ. Přijatý příspěvek žádnému vypořádání nepodléhá, protože neexistuje žádný závazek, který by měl vypořádáním zaniknout. Pouze při zániku SVJ – právnické osoby by došlo k vypořádání zůstatku jměni.

    Podotýkám, že přispívání a příspěvek(1994) podle ZoVB byl a je zcela jinou platbou, z jiného právního důvodu. Jde o vypořádání pohledávek SVJ(2000) za odběrateli – vlastníky jednotek (311 Pohledávky odběratelé).

    lake

    Vložil Pavel, 15. Březen 2014 - 19:03

    V tomto vláknu nekomentuji účtování příspěvků.

    Pouze se vyjadřuji k informaci:

    " Rád bych se mýlil, ale v ZoDP jsem nenalezl žádné osvobození pro dar od právnické osoby."

    Podle mého názoru je dar /bezúplatný příjem/ nejen od právnické osoby uveden v § 10/1/n ZDP.

    Potom je možné osvobození do 14 999 Kč ročně podle § 10/3/d/4 ZDP.

    Hezký den!

    Pavel

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".