Účetnictví, Daňové přiznání - Pronájem společných prostor

Vložil Patrik Toman, 10. Únor 2018 - 19:33 ::

Dobrý den, uvažujeme o pronájmu společných prostor. Jde o parkovací stání, ale popravdě, chceme se vyhnout nutnosti podávání daňového přiznání jednotlivými vlastníky, máme více jak 250 bytových jednotek. Chci se zeptat, jestli si myslíte, že by bylo možné pronajmout je pouze některému z vlastníků a ten by platby za pronájem prováděl formou mimořádného vkladu do fondu oprav? Nebo existuje jiné řešení? Prostě nechceme zatěžovat vlastníky kvůli pár korunám povinností podávat každý rok daňové přiznání. Díky za odpověď Patrik

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil účetní (bez ověření), 12. Únor 2018 - 8:55

    Vlastník skládá zálohy na příspěvky a ty nejsou předmětem daně. Pokud by vložil peníze do skutečného fondu oprav, tak ty by byly výnosem SVJ a SVJ by je zdaňovalo. Nejdříve si vyjasněte o jakých termínech zde diskutujete.

    Vložil krcma, 11. Únor 2018 - 15:02

    Pročetl jsem vlákno a asi jste moc nedostal odpověď, tak se pokusím vrátit k položené otázce.

    Pokud by to nájemné bylo vloženo do FO, na samotném zdanění se nic nezmění - i tak to bude příjem všech vlastníků, který podléhá zdanění. Jiná věc samozřejmě je, že pokud se ten nájem objeví na účtu SVJ (tedy nikoliv na účtu vlastníků), finanční úřad na to asi nepřijde, ale to nemáte ode mě :)
    Zkrátka u zdanění nejde pouze o tok peněz ale (především) o ekonomickou podstatu.

    Ale další věcí je, že podle zákona o daních z příjmů, pokud fyzická osoba má jiné příjmy než ze zaměstnání max. do 6000 Kč, nemusí podávat přiznání, nemusí tedy tento příjem danit. Z toho plyne, že pokud by některý z vlastníků nemusel podat přiznání (měl např. pouze zaměstnání nebo důchod) a podíl který na něj z tohoto nájmu připadne bude pár korun (jak píšete), tak ho ničím zatěžovat nebudete, daňové přiznání nebude muset podat.

    Dotkne se to pouze těch, kteří už přiznání podávají i bez toho, tj. mají příjem např. jako OSVČ nebo z jiného nájmu. Těm se pak základ daně o těch pár korun zvýší.

    Vložil Jar (bez ověření), 10. Únor 2018 - 23:11

    Komu patří ta stání? Kolik jich je a komu měla sloužit? Nemají vlastníci někde zapsáni právo parkovat na nějakém konkrétním místě?

    Vložil JaVa, 10. Únor 2018 - 20:36

    Pokud to chápu správně,tak vy vlastně nabízíte „řadovému členu SVJ“, tyto společné prostory k dlouhodobému pronájmu(podni­kání).Tzn.,že už máte 100 % písemnou dohodu všech vlastníků jednotek v domě a vše si necháte schválit shromážděním,dle kvóra ve vašich stanovách.Usnesení shromáždění bude obsahovat měsíční částku za pronájem těchto parkovacích míst a pak už bude jen na něm,za kolik bude on pronajímat jednotlivá parkovací místa zájemcům.Vám zaplatí,co má ve smlouvě a s jednotlivými uživateli parkovacích míst, si může sjednat, svoji smluvní cenu.Opravdu věříte,že vám to někdo bude dělat a danit zadarmo?Vždyť tu alikvótní částku z toho pronájmu musí právnická osoba SVJ stejně rozpočítat a vyplatit jednotlivým vlastníkům jednotek v domě, dle velikosti jejich podílu na společných částech a to včetně potvrzení k dani, protože peníze z pronájmu nejsou právnické osoby SVJ,ale všech vlastníků jednotek v domě!

    v zákoně č.366/2013 Sb. § 16 se píše:

    (2) Příjmem společenství vlastníků jednotek nejsou příjmy plynoucí z nakládání se společnými částmi, a to i v případě, že jsou hrazeny na bankovní účet společenství vlastníků jednotek; jde zejména o tyto příjmy

    písm.a) nájemné z pronájmu společných částí domu.

    Přeji hezký zbytek večera.JaVa

    Vložil Patrik Toman, 10. Únor 2018 - 21:20

    Asi si nerozumíme. Vlastník by v tom případě byl nájemníkem. Jestli by dále pronajímal resp. podnajímal je jiná věc. Ani neřeším schválení shromážděním. Řeším to, že nechceme, aby každý vlastník musel dávat daňové přiznání, takže jestli je možné to účtovat jako mimořádný vklad do fondu oprav.

    Vložil svjKV (bez ověření), 12. Únor 2018 - 17:05

    To že Vy nechcete, aby každý vlastník musel dávat daňové přiznání je zábavné.

    To nemyslíte vážně, nebo jo…?

    Vložil svjHl, 12. Únor 2018 - 16:13

    My to máme podobně. Některým vlastníkům se pronajímají společné prostory (sklepy) k podnikání. Účtujeme předpisem 311/325 v daném roce, další rok po schválení členskou schůzí dáváme do příjmu FO – 325/955.

    Vložil svjKV (bez ověření), 12. Únor 2018 - 17:02

    Členská schůze nemůže rozhodovat, jak se naloží s příjmy z pronájmu společných prostor.

    Vložil svjHl, 12. Únor 2018 - 17:36

    Prosím kde je to psáno? U nás to mají stanovách, že o tom rozhodne členská schůze.

    Vložil svjKV (bez ověření), 12. Únor 2018 - 17:55

    A kde v zákoně máte napsáno – jak SVJ naloží s příjmy ze společných prostor rozhodne shromáždění? Nehledejte to, neb to tam není.

    366/2013 Sb., se píše: Příjmem společenství vlastníků jednotek nejsou příjmy plynoucí z nakládání se společnými částmi, a to i v případě, že jsou hrazeny na bankovní účet společenství vlastníků jednotek

    Selským rozumem z toho lze dovodit, že když se nejedná o příjem SVJ – nemůže o něm shromáždění či členská schůze rozhodovat.

    Stanovy ani usnesení ze shromáždění totiž nemůže v tomto případě nahradit projev vůle jednotlivých vlastníků.

    A musím připomenout ještě něco:

    § 6 odstavec 2) NOZ: Nikdo nesmí těžit ze svého nepoctivého nebo protiprávního činu. Nikdo nesmí těžit ani z protiprávního stavu, který vyvolal nebo nad kterým má kontrolu.

    Jste-li svjHl ve výboru, doporučuji Vám dát to do pořádku.

    Vložil svjHl, 12. Únor 2018 - 18:32

    Neodpověděl jste na otázku, o čem nemůže nebo může členské schůze rozhodnout. Nejsem člen výboru. Neúčtujeme jako příjem vlastníků, ale jako závazek vůči vlastníkům o kterém sami vlastníci na členské schůzi rozhodnou, jak s ním naloží. Nebo snad chcete říct, že by snad vlastníci měli podávat přiznání k darovací dani tím, že si darovali sami sobě do FO nějakou zanedbatelnou částku? Toto je nejjednodušší cesta, kterou nám doporučili tvůrci účetního softwaru spolu s jejich právníky, takže na tom nic měnit nebudeme. Zdravím. J.

    Vložil svjKV (bez ověření), 12. Únor 2018 - 18:48

    Máte-li mezi členy podnikatele, příjem z pronájmu – byť se jedná jak píšete o malichernou částku, musí zahrnout do daňového přiznání, z toho se tito vlastníci nevykroutí. Tvrdí-li jim výbor něco jiného, a z toho co píšete se dá dovodit že ano, tak potěš koště…

    Za druhé: Pokud něco skutečně darovaly jakémusi fondu, které si SVJ vytvořilo – tak se jedná o příjem SVJ – a ten zase musí zdanit SVJ.

    Za třetí: To ale nemění nic na tom základním, co je meritem věci..:

    Nejedná se o příjem SVJ, takže o něm nemůže rozhodovat shromáždění či jak Vy píšete členská schůze.

    Stanovy ani usnesení ze shromáždění totiž nemůže v tomto případě nahradit projev vůle jednotlivých vlastníků.

    Dělejte si chcete, ale bude stačit jeden rebel – a jsem zvědav, co Vám poradí tvůrci účetního softwaru spolu s jejich právníky, když na SVJ byť jeden vlastník podá žalobu.

    Vložil svjHl, 12. Únor 2018 - 20:04

    Myslím, že nemáte pravdu, pořád se oháníte tím, že vlastníci musí podat daňové přiznání. Vím, kdy musí podat daňové přiznání a kdy ne. Ale asi si nerozumíme v tom, a ještě jednou to napíšu snad srozumitelně, že vlastníci svůj malý podíl příjmů za nájmy z nebytových prostor vložili do svých dlouhodobých záloh na opravy domu (FO). Nerozhodují o majetku SVJ jak správně píšete, ale o svém majetku(z pohledu vlastníka je to pohledávka za SVJ, z pohledu SVJ je to závazek vůči vlastníkům) vloženém na zálohy (účet 955). Od kdy nemůže vlastník rozhodovat o svých příjmech – jestli si je ponechá a podá daňové přiznání, nebo jestli je vloží do dlouhodobých záloh ve svém vlastnictví? Skutečně nenajdete oporu ve svém tvrzení, že shromáždění vlastníků o tom nemůže rozhodnout? Mimochodem jednohlasně. Chtěla jsem jen pomoci odpovědí na původní dotaz. Díky za konverzaci, ale už to nemá smysl, nikomu tím nepomůžeme, jak vidím. Hezký večer.

    Vložil Pavel, 12. Únor 2018 - 23:07

    svjHl,

    píšete „Od kdy nemůže vlastník rozhodovat o svých příjmech – jestli si je ponechá a podá daňové přiznání, NEBO jestli je vloží do dlouhodobých záloh ve svém vlastnictví?“

    Z toho dovozuji, že se domníváte, že když příjmy z pronájmu vloží do dlouhodobých záloh, tak že nemusí podávat daňové přiznání. Pokud to tak skutečně myslíte, tak nemáte pravdu.

    SVJ by mělo sdělit kolik příjmů a výdajů připadá na vlastníka. To je předmětem daně. Je lhostejné, zda si je vlastník ponechá (nechá vyplatit na svůj účet) nebo zda je „vloží do dlouhodobých záloh“.

    O tom zda se musí podávat daňové přiznání rozhoduje ZDP nikoliv naložení s příjmem.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil společné prostory pro svjHl 3) (bez ověření), 12. Únor 2018 - 20:48

    Co patří do působnosti shromáždění najdete v NOZ § 1208

    Nikde nepíši cosi o rozdělení majetku, tak si nevymýšlejte.

    Znovu opakuji, že jenom vlastník může rozhodnout, jak naloží se svými příjmy – nikoliv shromáždění SVJ ani stanovy.

    Vaše věta → jestli si je ponechá a podá daňové přiznání, nebo jestli je vloží do dlouhodobých záloh ve svém vlastnictví?

    Ve Vašem SVJ mají majitelé jednotek dlouhodobé zálohy ve svém vlastnictví…??

    To jsou věci!

    I když si za příjem z nájmu koupí flašku, benzín, nebo je použijí na úhradu příspěvku na správu domu, nebo na nedoplatek spojený s užíváním bytu je lhostejné. Mají-li někteří povinnost podat daňové přiznání, musí je zahrnout do příjmů – od toho je vložení do dlouhodobých záloh nevymaní. Jak s penězi naloží si prostě každý vlastník rozhodne sám, svobodně, to je ten zásadní rozdíl – k tomu shromáždění nemá zákonnou pravomoc.

    Vložil TN. (bez ověření), 12. Únor 2018 - 19:15

    Tak ono se to netýká jen „podnikatelů“ (ve skutečnosti všech právnických osob nebo OSVČ), ale každého kdo podává daňové přiznání sám za sebe, a to je docela široká skupina obyvatel. Zaměstnanci, kteří nikdy DAP za sebe nepodávali, si neuvědomují, že za jistých okolností do povinnosti podat DAP mohou spadnout také (typicky nějaké prodeje do § 10 nesplňující tzv. časový test).

    Vložil JaVa, 11. Únor 2018 - 15:51

    Z důvodové zprávy k § 16/366/2013 Sb.,:

    „Příjmy plynoucí na základě smluv sjednaných společenstvím jsou v zásadě příjmem SVJ. Výjimku představují příjmy bezprostředně související s nakládáním s majetkem, který je ve spoluvlastnictví vlastníků jednotek, ačkoliv je s ním nakládáno na základě smluv, které může též uzavírat SVJ – tyto příjmy náležejí spoluvlastníkům příslušného majetku, tj. vlastníkům jednotek.“

    Doporučuji Vám,nejprve pročíst vše,co se o pronájmu společných prostor, na tomto portálu již napsalo.

    např.:

    http://www.portalsvj.cz/…ch-prostor-8

    JaVa

    Vložil X (bez ověření), 11. Únor 2018 - 11:36

    Ten nápad s pronájmem parkovacích míst je rozumný. V obecném případě totiž nelze jinak dosáhnout spravedlivého a účelného využití společného parkovacího prostoru (předpokládám rozmanité podíly spoluvlastníků a nemožnost přesně stanovit náklady, které se týkají tohoto prostoru). Nepotřebujete 100% souhlas, o způsobu užívání rozhoduje většina (otázka je jen jaká většina by to měla být).

    Aby nikdo nebyl poškozen, je třeba stanovit min. výši nájemného jako v místě obvyklou a také vyřešit otázku přidělování v případě převisu poptávky. Celkový výnos rozdělíte mezi spoluvlastníky podle podílu. Můžete si odečíst náklady běžného účetního období na tento prostor. Trochu je můžete přifouknout, ale v rozumné výši, aby případně FÚ neprotestoval. Nelze tedy převést výnos do dlouhodobých záloh (lidově FO), ze kterých byste pak v budoucnu hradili kdeco.

    Případného zdanění se bohužel nevyhnete. Výnos po odečtení nákladů si každý daní sám. SVJ poskytne jen příslušné doklady. Ale nemyslím, že je to tak složité. U zaměstnanců a důchodců je příjem do určité částky osvobozen, OSVČ stejně podávají daňové přiznání, tak tam jen něco připíší a zdaní.

    Ten, kdo je spoluvlastníkem prostoru a nemá auto, si tak přijde na nějakou částku navíc, byť i případně zdaněnou.

    Vložil Anonymouk (bez ověření), 11. Únor 2018 - 12:26

    „Nepotřebujete 100% souhlas, o způsobu užívání rozhoduje většina“. Takže „většina“ sebere ostatním hlasováním jejich podíl? Na to je nejlepší po dohodě písemná smlouva.

    Vložil X (bez ověření), 11. Únor 2018 - 12:46

    Nikde jsem nic nenapsal o odebrání podílu. Většina spoluvlastníků může někoho nebo i všechny vyloučit z užívání a rozhodnout, že se společná věc bude pronajímat a výnos dělit. Pokud to bude za obvyklou výši nájemného, tak na tom nikdo netratí.

    Kdyby byla vždy nutná dohoda, pak by spoluvlastnictví nedávalo valný smysl. Jak se může např. 50 spoluvlastníků parkoviště s 20 místy dohodnout na užívání, mají-li dokonce různé podíly. No, může, ale není to reálné, že?

    Vložil Patrik Toman, 11. Únor 2018 - 12:20

    Děkuji, tak já otázku položím ještě jinak. Pokud se vlastník rozhodne vložit mimořádný vklad do fondu oprav, je to výnos nebo ne ?? A teď se prosím oprostěte od předešlého vlákna :)

    Vložil Lopaz (bez ověření), 11. Únor 2018 - 13:47

    Proč by měl vlastník skládat mimořádný vklad do FO?

    K tomu musí být důvod – akce, na kterou nemá SVJ dostatek prostředků a je neodkladná.

    Vložil X (bez ověření), 11. Únor 2018 - 13:31

    Příliš otázce nerozumím, když se tedy oprostím. Zdali je vklad vlastníka jednotky do „FO“ pro SVJ výnosem? To je odborná otázka účetnictví. Ve skutečnosti se nejčastěji jedná o dlouhodobou zálohu na budoucí výdaje na správu. A jak vést účetnictví SVJ, o tom se účetní snad dodnes prou.

    S daněním výnosů z pronájmu konkrétních společných prostorů to ale nijak nesouvisí. Odečíst si můžete náklady prokazatelně vynaložené k dosažení příjmů. A to „vklad do FO“ většinou není, neboť většinou není ani zřejmé ani jisté, k čemu bude použit. Ale můžete to zkusit, uvidíte zda vám to FÚ uzná.

    Vložil Josef Šikola (bez ověření), 11. Únor 2018 - 15:45

    „Odečíst si můžete náklady prokazatelně vynaložené k dosažení příjmů. A to „vklad do FO“ většinou není, neboť většinou není ani zřejmé ani jisté, k čemu bude použit.“

    Další důvod žádný vklad do FO nečinit.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".