Trvalé bydliště - právní důsledky

Vložil Anonymous, 27. Leden 2021 - 17:38 ::

Jaké všechny právní důsledky jsou spojeny s trvalým bydlištěm?

Podle trvalého bydliště se platí za odpad (někde), parkování, doručuje, určuje výše pojištění automobilu.

Je to všechno?

Např.:

https://www.idnes.cz/…e-zpravy_pkr

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Justitianus, 27. Leden 2021 - 19:08

  Namátkou mne napadá …

  Jednou z poměrně důležitých skutečností je, že podle adresy trvalého pobytu je občan zařazen do volebních obvodů pro volbu zastupitelských orgánů obce, kraje, do sněmovny, senátu a pro volbu presidenta republiky.

  Pak jsou ještě další záležitosti, u kterých záleží na trvalém pobytu – příslušnost územního pracoviště Finančního úřadu, příslušnost soudů, příslušnost okresního úřadu ve věcech žádosti o důchod, ve věcech různých sociálních dávek (příspěvků na bydlení, na živobytí, na mobilitu, na pořízení zdravotní pomůcky, atd.).

  Do vysvětlování plateb za odpady nemá cenu se pouštět, protože existují tři různé právní úpravy – a v každé obci to tedy může být upraveno odlišně. V některých obcích se hradí podle zákona č. 565/1990 Sb. o místních poplatcích; v některých obcích podle zákona č. 185/2001 Sb. o odpadech. A například v Teplicích se nehradí vůbec nic. Co napsal Petr jsou jen nějaké zmatené útržky.

  Určitě jsou desítky dalších vazeb na adresu trvalého pobytu občana. Můžete je zkusit sbírat jako motýly. Je otázkou zda Vám ten seznam k něčemu bude.

  Justitianus

  Vložil Justitianus, 27. Leden 2021 - 18:17

  Co jste vyjmenoval nemá žádnou spojitost s bydlištěm! Je to spojeno s adresou trvalého pobytu vedenou v centrální evidenci obyvatel. Sazba pojištění automobilu může být určována například podle PSČ (poštovního směrovacíh očísla pojištěnce). A ještě zcela něco jiného je doručovací adresa. O co Vám vlastně konkrétně jde?

  • Existuje pojem „trvalý pobyt“ podle zákona č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel a rodných číslech a o změně některých zákonů (zákon o evidenci obyvatel).
  • Občanský zákoník 89/2012 Sb. používá pojem „bydliště“ (bez přívlastku) v ustanovení § 80 i jinde.

  Justitianus

  Vložil Petr, 27. Leden 2021 - 18:30

  Odpadky platí občan pokud vím nejen na adrese kterou má v OP ale i na adrese kde je vlastníkem nemovitosti, třeba chaty (to si obce pohlídají). Měl by je platit i jako případný nájemník vlastníka (to si zase pohlídá vlastník a SVJ).

  Vložil Jardas (bez ověření), 27. Leden 2021 - 20:01

  Ne nutně. Leda podle vlastní vyhlášky.

  Jsou i obce, kt. nevybírají za odpady a je na každém, zda si sjedná popelnici nebo ne.

  Další varianta místo zpoplatnění odpadů je, že obec napálí daň z nemovitosti (typicky pokud tam má málo trvalých pobytů a mnoho lufťáků).

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".