termoregulační ventil

Vložil jirka (bez ověření), 23. Říjen 2012 - 21:59 ::

dobrý den, platí,že jakákoliv manipulace s termoregulačním ventilem (či starším ventilem) jeho výměna musí být předem schválena výborem svj ? vlastník bytové jednotky nemůže sám bez jakéhokoliv souhlasu výboru svj si v sám v bytě vyměnit ventily otopných těles. tato výměna mu nepřísluší a není oprávněn si na vlastní náklady měnit ventily otopných těles.je to tak ? děkuji za odbornou a kvalifikovanou radu jirka

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Jaro (bez ověření), 25. Říjen 2012 - 10:20

    Pane Jirko, důležité je, v jakém vlastnictví a stavu je ventil. V případě, že je Váš, není problém ho vyměnit. Ovšem je nutné využít služeb instalatéra, který Vám to odborně provede. Jak psal Lake, je nutné odvzdušnit radiátory. A to nejen Váš, ale i ostatní, ať jsou nad Vámi nebo pod. Voda z topení se nevypustí jen u Vás, a nad Vámi, ale i pod, protože instalatér neodhadne do jaké výše stoupačku vypustil. Na výměnu nepotřebujete souhlas, ale spolupráci. Ovšem vše současné i případné další jde na Vás. V případě, že ventil je společný, můžete buď provést výměnu na vlastní náklady a pak postupujete viz přechozí. Ovšem v případě, že chcete finanční náhradu, musíte už jednat s výborem SVJ. Ať už je to v ZoVB, nebo není. V případě, že ventil je nefunkční, nikdo Vám nemůže bránit v tom, abyste ho vyměnil. Ventil pouze reguluje vstup topného média do radiátoru a je úplně jedno, jestli je na radiátoru poměrový indikátor, nebo není. V případě vyvážení termoregulační soustavy ji výměna ventilu absolutně neovlivní.

    Vložil lake, 25. Říjen 2012 - 8:23

    Pane Jirko,
    zákon o vlastnictví bytů neobsahuje nic o tom, že by k opravě či údržbě technického zařízení domu vlastník jednotky potřeboval "schválení výboru SVJ".
    Takže Váš předpoklad není správný. Pokud se někdo domnívá opak, ať cituje ZoVB.

    Absolutní zákaz zasahovat do společných technických zařízení domu bez souhlasu výboru by musel být obsažen ve stanovách (§9 odst. 14 ZoVB písm. d). Nebo v jiném celostátně platném právním předpisu.

    Z hlediska technického platí, že nejde o jednoduchý zásah pro domácího kutila. Stanovy mohou vyloučit, aby opravy ventilů výměnou prováděl vlastník bytu "na vlastní pěst". Při výměně vždy dojde k porušení těsnosti systému: je nutno částečně vypustit vodu z topení, použít nástroje, spoje odborně utěsnit, napustit vodu, případně k tomu provést její odplynění či chemickou úpravu, odvzdušnit radiátory v místnostech od patra v němž výměna proběhla.

    lake

    Vložil tazatel jarynn (bez ověření), 24. Říjen 2012 - 20:29

    Juro, chlape jeden, za výměnu termoregulačního ventilu vlastníkem bytu bych zas tak nic trestného nevyděl, určitě by takový vlastník neměl být upálen na hranici..... ale ani bych ho nedával jako příklad. Otázka co výměna termoregulačního ventilu přinese vlastníku bytu a to:

    1. V případě, když radiator je vybaven poměrovým indikátorem
    2. V případě, když radiator není vybaven poměrovým indikátorem

    Odpověď na obě dvě otázky je stejná : NIC . PS: jsem 12 let předseda výboru SVJ a asi vím co píšu.

    Vložil Jandus (bez ověření), 24. Říjen 2012 - 9:35

    Pokud je radiátor ve společněm vlastnictví, mělo by oprávněnou výměnu zajistit SVJ. Pokud není, anebo se s nimi nechcete tahat, nechte si to vyměnit na své náklady. SVJ se to ostatně nemusí ani dovědět.

    Vložil bobobo (bez ověření), 19. Březen 2018 - 19:58

    Dobrý den , jen si rýpnu , jak se dostanete k uzavíracím ventilům topení na stoupačkách , bez vědomí ostatních členů SVJ a následně napuštění systému a odvzdušnění…

    Vložil Vladimír Saska (bez ověření), 24. Říjen 2012 - 16:23

    O první větě nemůže být sporu, ale mějte na paměti, že jakákoliv výměna topného tělesa či jiného prvku soustavy, včetně regulačního ventilu může způsobit nevyváženost celé větve topení a vyvolat následné náklady na opětovné uvedení topení do správného stavu. Nejsem sice odborník, ale něco podobného se u nás stalo a vznikly nepříjemnosti. Výbor SVJ je potom obvykle povinen vymáhat úhradu nákladů na tom, kdo stav způsobil!

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".