Teplota radiatoru v panelovém domě

Vložil Michal30, 1. Listopad 2014 - 19:35 ::

Dobrý den Mám dotaz na teplotu radiátoru v panelovém domě. Chci se optat zda má někdo podobný problém jako já a to je ten, že topení nevydává dostatečnou teplotu. Když mám regulační ventil na stupeň 5 tak topení je jen vlažné v horní části topení je teplota nízká a v dolní části je radiátor studený. Pokoj se mi nemůže vytopit. Bydlím v 6 patře panelového domu o 8 patrech u sousedů jsem už žádal, aby topení odvzdušnili a to také udělali. Však topení stále netopí nemá někdo radu?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Petr D (bez ověření), 27. Listopad 2014 - 23:10

    Příčin může být více. Většinou se hledá na špatném místě. Je logické, že většina lidí v posledním patře odvzdušňuje, protože nechce ve svém bytě mrznout a navíc vzduchu by v topení muselo být hodně, aby byl zavzdušněný i radiátor o dvě patra níže.

    Problém, který málokdo zmiňuje je:

    • celkový tlak v topení a průtok média
    • seřízení celé topné soustavy v domě

    Mám nemalé osobní zkušenosti s regulacemi velkých domů a popravdě můžu přiznat, že projektanty vypočtené hodnoty regulací jsou dost často mimo realitu. U našeho domu 166 bytů/ 11 pater/ 18 stoupaček, to trvalo dvě topné sezony, než jsme dosáhli ideálního stavu, kdy při minimálním průtoku topí celý dům. Reálné hodnoty jsou úplně jinde než vypočtené. Je třeba mít správné základní nastavení armatur na patě domu případně pod stoupačkami tak, aby v průběhu topné sezony (kdy dochází k výkyvům tlaku i průtoku) stále topil celý dům bez ohledu na to zda-li má či nemá někdo pod nebo nad vámi zavřené radiátory. Pokud je nějaká hodnota (většinou z důvodu záchvatu šetření – člen výboru společenství škrtí topení na vstupu do domu co může) pod požadovanou mezí, byty se mezi sebou perou o průtok a vzájemně si ho „kradou“. Nejvíce to odnáší úplně krajní / nejvzdálenější byty od zdroje/ vstupu CZT.

    Reálnou možností je také to, že term. hlavice ventilu je překryta záclonou, nebo jinak schovaná před přirozeným prouděním vzduchu v mistnosti. Logicky pak dochází ke zkreslení hodnot a tím i celé její funkce (dost častý příklad u nás v domě, babičky si dávají na topení sušit ručníky, překryjí hlavici a diví se, že jim to netopí).

    Hlavice z výroby bývají nějak stejně přednastaveny, určité nemalé procento má toto přednastavení „ustřelené“. Pokud při montáži hlavic montážní firma neprovedla kontrolu, je klidně možné, že na stupeň 3 to nedrží 20° ale jen 16°.

    Pokud se přece jen topení nějak častěji zavzdušňuje (např. potřeba odvzdušnit více než 1× za měsíc), tak je to chyba, buď vám systém nedrží tlak, nebo máte moc otevřené regulace na zpátečkách a tlak utíká pryč.

    Záleží také na tom, kolik domů/ bytů je na jedné větvi vedoucí od CZT/ kotelny. Pokud mají ostatní domy různé klapky, které na noc automaticky zavírají, může to ovlivnit i celý váš dům v tom, že většina průtoku se nažene k vám, topení pak hučí a jinak rachotí. Aby se tomu zabránilo, tak se po mnoha diskusích a hledání příčin nakonec stáhne průtok na vstupu do domu a je na malér zaděláno.

    Bylo by to psaní ještě na 5 stránek, snad toto bude stačit.

    Vložil P_V (bez ověření), 2. Listopad 2014 - 10:22

    Příčiny mohou být různé.

    Vzduch ve Vašem radiátoru. Pokud tam nemáte odvzdušňovací ventilek, bude nutné zastavit na chvíli oběh (zavřít jeden ze dvou kohoutů na patě stoupačky) aby se voda nepřetlačovala se vzduchem, otevřít ventil radiátoru naplno a nechat vzduch vybublat do stoupačky. Ale i pokud máte ventilek, může být sklon radiátoru takový, že nejvyšší bod je u přívodu – v panelácích se tak radiátory montovaly, právě kvůli možnosti odvzdušnění skrz stoupačku.

    Špatně nastavený ventil. Ventil má pod hlavicí nastavení průtoku a to by mělo odpovídat projektu. Pokud je tam víc nebo míň je to špatně.

    Zanesený ventil – instalatér, pročistit nebo vyměnit.

    Zanesený radiátor – jsou v něm usazeniny, které brání průtoku vody. To je třeba radiátor sundat, odšroubovat růžice a mechanicky pročistit nebo tryskou s tlakovou vodou. Nebo pořídit nový.

    Vložil RadekV, 2. Listopad 2014 - 17:52

    Teplotu topné vody pravděpodobně mění podle venkovní teploty výtopna. Pokud je venku 13 stupňů, může být radiátor úplně studený. S klesající venkovní teplotou pak teplota radiátoru roste. Říká se tomu ekvitermní regulace. Počkejte, až venku (přes den) bude pod 10 stupňů a pak to zkontrolujte znovu.

    Vložil tazatel jaryn, 1. Listopad 2014 - 19:48

    Michale a to píšeš o stavu když je venku mínus 15 nebo plus 5????

    Vložil Michal30, 11. Listopad 2014 - 13:56

    Když je venku 10 stpňů a doma 18 c°, přívodní stoupačka je vlažná a odchozí je ledová. Mám dojem, že je to v nastaveném tlaku ve výměníkové stanici. Tlak by měl být alespoň 3,5 na 8 patrový dům?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".