tepelný štítek

Vložil rancupka, 19. Únor 2013 - 8:51 ::

Dobrý den. Dneska jsem se dočetla toto: Povinnost doložit při prodeji průkaz energetické náročnosti budovy zavedl zákon o hospodaření s energií, který nabyl platnosti 3. 10. 2012 a účinný je od ledna 2013. Jsme SVBJ od roku 2001 a myslela jsem, že na nás se to vztahovat nebude. Musíme tedy udělat energetické hodnocení objektu? Přiznám se, že nevím kde hledat jaký zákon, podle kterého nám tato povinnost vzniká. Díky moc

  • PENB

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Hubert (bez ověření), 20. Únor 2013 - 1:07

Když dům nebo byt nechci pronajímat ani prodávat, musím mít průkaz energetické náročnosti budov? K čemu mi bude?

Pokud vlastníte rodinný domek či byt a nechcete je prodat ani pronajmout, tak se na vás povinnost nechat si zpracovat průkaz nevztahuje.

Bytový dům, vlastněný družstvem či společenstvím vlastníků, průkaz postupně potřebovat bude. ..... ale k cemu, kdyz nebude nic prodavat ?

Kdo se může vystavení průkazu vyhnout při prodeji nemovitosti?

Pouze vlastník bytové jednotky. A to tím, že doloží účty za energii za uplynulé tři roky. I když je doma nemáte, můžete si je zpětně vyžádat u energetické společnosti.

Domnivam se, ze by to mohlo ucite nejakou dobu pockat – jak koukam tak urcite minimalne 2 roky.

Stavebni urad to v prosinci, ani po nas nevyžadoval … kdyz se nemeni obalka budovy o vice jak 20 %

Dodatek ..... neni to jen o olepeni polystyrenem, ale o celkove spotrebe energii … jenom jsem jeste nevidel ze by pocitaly energie i v jednotlivych bytech …

a pokud si date tu klimatizaci, zapnete domaci server, lednicku na vino a dalsi vymozenosti … tak budete mit snizenou znamku, ale vyssi komfort … a kdyz se nastehuje potom clovek, ktery tam bude zit pri svickach zlepsi se mu pak celkove skore.

Snad jsem trosku pomohl s vykladem, k cemu to clovek potrebuje a co ta cisla v realu znamenaji.

Vložil Viktor_SVJ, 20. Únor 2013 - 12:06

K čemu mi bude?

Bohuzel jen k tomu, abych dodrzel zakon :(

Bytový dům, vlastněný družstvem či společenstvím vlastníků, průkaz postupně potřebovat bude. ..... ale k cemu, kdyz nebude nic prodavat ?

Tady je otazka, jak zarucite, ze nikdo nebude nic prodavat. Kdyz kdokoliv bude prodavat byt, pozada SVJ o predlozeni PENBu. Kdyz ho SVJ odmitne, tak jak spravne pisete, muze ten prodavajici nahradit svoji povinnost predlozit kupujicimu PENB pomoci vyuctovani sluzeb za 3 roky zpatky – ale pokud Vas nema rad, muze dat stiznost k SEI (on urcite, mozna i ten potencialni kupujici) a SVJ muze schytat pokutu.

(Nepriklanim se k Lakeove interpretaci, kterou nekde psal, ze by se povinnost predkladat PENB vztahovala na SVJ jen v pripade, kdy by se prodavala jednotka dosud spoluvlastnena vsemi vlastniky).

Stavebni urad to v prosinci, ani po nas nevyžadoval

Na nas to zkusili (shodou okolnosti taky v prosinci), ale nechali si vysvetlit, ze to nechteji :)

Vložil Hubert (bez ověření), 20. Únor 2013 - 14:47

http://www.tzb-info.cz/…reni-energii

Vykladu je urcite mnoho … me zaujal termin zajistit … nikoliv zhotovit ci zaplatit

ale zrejme asi nedulezitejsi bod celeho zakona pro SVJ

§ 14 odst. (4) Ministerstvo vydá vyhlášku k provedení § 6 až 10a, § 10d, § 10e a § 13.

Domnivam se, ze pokud bych mel dodrzovat zakony, zakonodarce zde rika, ze si mam dat kafe ci cigaretu a v klidu vyckat na provadeci vyhlasku… vse ostatni jsou jen spekulace.

Vložil Viktor_SVJ, 20. Únor 2013 - 14:50

Rekl bych, ze do vydani nove vyhlasky plati vyhlaska predchozi, takze na kafe to opravdu neni.

Vložil Anonymouse (bez ověření), 19. Únor 2013 - 15:23

http://www.energeticky-prukaz.com/…06–2000.aspx – tady najdete aktualni zneni – zajima vas paragraf 7a.

Jak mu rozumet, to je asi na delsi debatu. Nekdo tvrdi, ze povinnost predkladat prukaz o ENB pri prodeji bytove jednotky se vztahuje na SVJ pouze tehdy, pokud je prodavajicim primo SVJ, nekdo tvrdi, ze povinnost predlozit prukaz ma prodavajici te jednotky – a vuci nemu ma SVJ povinnost na pozadani mu ten prukaz poskytnout.

A pak je take na debatu, zda odst. (2) a (3) prichazi do uvahy jen v pripade, ze se na budovu vztahuje povinnost podle (1).

A treti dulezita vec, zda bude PENB vytvoreny jeste podle stare vyhlasky platit i v budoucnu. Opet nekdo tvrdi, ze ano (a tudiz se vyplati ho udelat „hned“, protoze podle stare vyhlasky je jednodussi a levnejsi) a nekdo tvrdi, ze az vyjde nova vyhlaska, budete ho muset tak jako tak udelat znova.

Bohuzel na tyto otazky Vam asi nikdo neda jasnou odpoved, na kterou byste se mohla spolehnout.

Vložil rancupka, 20. Únor 2013 - 7:19

Moc Vám všem děkuji.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".