Tepelné čerpadlo...

Vložil Tobias (bez ověření), 7. Září 2017 - 9:23 ::

Zdravím,

měl bych pár dotazů ohledně tepelného čerpadla: dejme tomu, že se nějaké existující společenství rozhodne, že chce tepelné čerpadlo. Následují otázky, na které u nás nikdo nezná odpovědi. Každý „naráží do stěny“ jako když je slepýš a také umí zahýkat na povel „hlasujte PRO“. Dotazy:

  1. je pořízení tepelného čerpadla „správou domu“
  2. je „tepelné čerpadlo“ věcí novou, se kterou musí souhlasit 100% vlastníků?
  3. pokud někdo má v domě „tepelné čerpadlo“ (míním pro celé SVJ), jaké s tím máte zkušenosti. Skutečně klesne cena z GJ na 50% (jak nám tvrdí výborem zaplacený zástupce dodavatele)
  4. chtěli byste rezolutně více než jednu nabídku resp. kdo z Vás je takový odborník, že by z reklamního materiálu vysondoval zda je úspora vůbec možná?
  5. ja kvůbec takové „tepelné čerpadlo“ funguje? (nabízí nám A2W35 – ale vůbec nevím co to znamená: nějaké zařízení na trávníku zapíchnuté do země, něco na střeše na způsob kolektoru, nebo „laserový meč ze slunce…“, prostě nevím)
  6. jak je to s vodou v radiátorech: musí to mít nějaký uzavřený okruh nebo jak to funguje (TČ dohřeje vodu, která se prožene topením a pak do kanalizace ??)
  7. zatím máme spotřebu cca 560Kč/GJ a slibují 50% a i 80… tak mi to připadá, že více tepla půjde do bytu z mé LCD-TV než z topení a teplé vody
  8. součástí „záruky“ je věta „Servis je započítán ve výsledné úspoře.“ Co to znamená? Nechápu jaký má tento reklamní spot význam/obsah.
  9. součástí „záruky“ je také „dálkový monitoring s regulací přes prohlížeč“. Máte s tím někdo zkušenosti? Co a kdo reguluje přes prohůížeč? Množství tepla do bytu, mixáž tepla s externím zdrojem, .. kontrolovaný výbuch… nebo o co jde?
  10. já nevím zda nás chce výbor od stávajícího dodavatele odsřihnout nebo ne, ale projeví se změna dodavatele ve způsobu rozúčtování nebo ne?
  11. změna stávajícího dodavatele se může rozhodnout …ale s jakým kvórem? 100%.., 75%.., 50%.., ??
  12. kdo je v tomto případě dodavatelm tepla: SVJ nebo dodavatel tehnologie? A kdo to je konkrétně: SVJ vede externí předseda a on osobně rozumí „petrželi“ ale rozhodně ne zprávě nějakého tepelného monstra. Osobně to nebudou spravovat ani sami vlastníci – tedy kdo je tím co mude „regulovat prostřednictvím prohlížeče“?
  13. dodavatel technologie slibuje „lepší kvalitu TUV vody“ (prý bude „jako pitná“). Má to vlastníka zajímat? Já třeba vodu z radiátoru ani podlahového topení nepiju. Možná někdo jo, ale neznám nikoho. Tak proč by neměla zůstat TUV v radiátorech „užitková“?
  14. měli byste něco proti financování „tepelného čerpadla“ úvěrem na 30-let

…ještě jsem neskončil, ale i tak toho je dost.

Máte tedy někdo zkušenosti či názory jak byste se k takové situaci postavili? Díky

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Tobias (bez ověření), 15. Září 2017 - 0:54

    16] ještě prosím o názory na následující: investice do pořízení TČ spadá pod „služby“ nebo pod „správu domu“?

    Jde o to, že podle mne

    1. je změna CZT na TČ, změnou dodavatele tepla.
    2. uhradit se musí jak CZT-náklad tak TČ-náklad
    3. CZT-náklad v sobě zahrnuje náklad investiční/úro­kový/obnovova­cí/provozní/… tak jak si jej určí místní dodavatel CZT-tepla. Je to právě ten náklad, který je uveden na vyúčtování služeb a rozúčtovávaný dle zák.67/2013+vyh­l.269/2015
    4. TČ-náklad by v sobě logicky měl též zahrnovat náklad investiční/ob­novovací/úroko­vý/… tak jak jej vypočte pořizovatel tzn. společenství. Náklady na dodávku tepla jsou kogentně rozúčtovávány dle zák.67/2013+vyh­l.269/2015 pokud se 100% vlastníků nedohodne jinak (viz. §6 zák.).

    TČ-náklady obnovovací – vlastníci vůbec neřešili (životnost TČ 15-let!!).

    TČ-náklady provozní též ne, ale rozum průměrného člověka velí, že alespoň u těchto nákladů by neměl být spor o tom, zda mají spadat pod zák.67/2013.

    TČ-náklady investiční/úrokové, chtějí vlastníci hradit úvěrem proteklým přes Fond Oprav. Už tady bylo ale mnohokrát řečeno, že důležité je co se pod pojmem FO skrývá: něco jiného je FO v BD a něco jiného je FO v SVJ. V SVJ jde „pytel“ houfně označovaný „FO“ a plněný „příspěvky nebo zálohami na příspěvky na správu domu“ ve výši dle podílu na společných částech domu (jistě může být plněn i jinak ale to zde není podstatné).

    A teď předkládám
    CZT-teplo má všechny investiční/úro­kový/obnovova­cí/provozní/… náklady v sobě zakalkulovány dodavatelem CZT. Pokud nebudou výše uvedené TČ-náklady zakalkulovány do ceny TČ-tepla pro rozúčtování, jde podle mého názoru o ZMĚNU ZPŮSOBU rozúčtování a to tak. že (1) VÝZNAMNÁ BUDOUCÍ část nákladů na teplo se rozúčtuje podle podílů (2) snad alespoň provozní náklad (el.energie) se rozúčtuje dle zák.67/2013. Dle §6 zák. ale musí s takovou změnou způsobu rozúčtování tepla souhlasit 100% vlastníků.

    A přisadím si
    dodavatelé technologie nás ohromují jaká strašná bude úspora… že ji ani nepozřeme. Do kontrastu s naší stávající CZT-cenou (620Kč/GJ) dávají své TČ-ceny a uvádí nám 220Kč/GJ a druhý pak 280Kč/GJ. Jenže (1) po započítání investičních/ú­rokových nákladů za TČ se vrátíme na cca 610Kč/GJ. Rozdíl 620–610 pak předkladatelé prezentují jako „VÝZNAMNOU“ úsporu a (2) tím, že investiční náklady na TČ přesouvají do nákladů na správu domu, zavádí tím nejen významnou nerovnost mezi nestejně velkými byty, ale poruší se tím podle mého názoru i zákon (§6 ukládající, že změnu způsobu rozúčtování MUSÍ odsouhlasit 100% spoluvlastníků).


    Pokud někde ve mé úvaze o způsobu hrazení nákladů na CZT-tepllo a TČ-teplo vidíte pochybení, prosím uveďte to na podle Vás správnou míru. Poraďte.

    Pokud někdo z Vás je v SVJ provosující TČ, zajímalo by mne jakým způsobem rozúčtováváte teplo nyní a odebírali li jste předtím teplo od CZT, jak to bylo tehdy.

    Pokud se někdo domnívá že investice do TČ, spadá pod správu domu, nechť mi vysvětlí odlišnost nákladu na CZT a nákladu na TČ a proč se případně domnívá, že je v domě kde jsou byty 7-dmi různých podlahových výměr správné náklady na TČ takto přesunout
    (uvažte ještě, že dodavatelé cenu 220 a 280 stanovili se započtením paušálu na jistič a servis tzn. servis-TČ i dálkový dohled budou rozúčtovávat dle zák. o službách. Pokud si to uvědomí, přesunou tyto náklady též do správy domu a k rozúčtování již nebude 1GJ za 220Kč ale třeba jen 50Kč. Dá ale přeci rozum, že čím více se blížím k nule tím se vzdaluji od principu že platíme za spotřebu a nikoli za pouhé členství v SVJ. Myslím si ale stále, že popsaný přesun nákladů je protiprávní).

    Vložil Nortonik, 14. Září 2017 - 7:18

    U nás v panelovém domě funguje TČ již třetím rokem plné spokojenosti všech. Pokud máte zájem o více info, napište na email. Nechci dělat reklamu firmě, která nám toto instalovala. Toto není portám pro reklamy. Potřebuji ale od Vás i více informací, např.: stav domu, velikost apod. Hezký den.

    Vložil Tobias (bez ověření), 13. Září 2017 - 13:19

    15] můžete prosím někdo uvést přibližně cenu TČ:

    Zajímá mně již pouze to KOLIK ZHRUBA může realizace TČ (voda-vzduch) v 3-vchodovém 8-podlažním domě stát. Skouknul jsem google-sérč ale to asi nebudou komponenty ani správné, ani všechny. Neměl by tedy někdo a nebyl by ochoten uvést jaké všechny komponenty TČ obsahuje a jaký je třeba pro to v panelovém domě vyhradit prostor… např. vejde se celé TČ „do úklidové komůrky“ nebo „za výtah“ nebo „to chce celou jednu místnost“ (např. nepoužívanou prádelnu, sušárnu, …) nebo dokonce „postavit vedle domu hospodářskou budovu pro účel TČ“ ??

    Může tedy instalace TČ vyjít na 5-mil. ..nebo 10-mil. …nebo desítky mil. ?? Já nemám žádnou reálnou představu.

    Děkuji

    Vložil Tobias (bez ověření), 11. Září 2017 - 4:06

    k bodu 14) bych se zeptal ještě na následující:

    úvěr má být údajně na 30-let. Ale experti od správce při prezentaci uvedli, že zařízení mí „kontrolovanou“ životnost a pak se musí úplně vyměnit.

    (1) nevím co to znamená tj. proč by se mělo zařízení vyměnit (prý nejde opravit, protože se cosi „vyčochtá“ a tak se musí něco „vyměnit“. Prezentéři uvedli že to bude stát 1/2-mega ale když zárověň uvedli že se celé vymění, tak podle mne o ceně výměny lhali, aby nevzbudili všeobecný odpor a nepřekonatelnou chuť publika zasáhnout je shnilým vejcem. Jsou nakonec placeni od uzavření úvěru a ne od odrazování kavek.)

    (2) co si myslíte o tom, že životnost nabízené technologie je menší než délka úvěru za kterou bude tato „technologie“ splacena a už se bude muset vzít zřejmě další úvěr na výměnu „čehosi“? (mně to připadá jak mikroúvěry: půjčíte si 100-Kč a nakonec rádi vrátíte 1000-€ abyste nemuseli zaplatit také i soudní výlohy/penále/pal­máre/sankce/ú­roky/citovou_új­mu apod.)

    Vložil abx (bez ověření), 11. Září 2017 - 6:54

    Je to tak. Tepelné čerpadlo nemá životnost 30 let. Prezentáři vědí co dělají, aby vydělali. Publikum je nedotčeno povědomím o tom, co je tepelné čerpadlo, tak souhlasí a bude platit. Uplatní se zde mé oblíbené řčení: za blbost se platí.

    Vložil petr123 (bez ověření), 8. Září 2017 - 9:30

    Dobrý den,

    řeším úplně stejnou věc. Po delším kolečku, které jsem absolvoval na SÚ a katastru,se asi zaměřím na spoluvlastnictví. Jde o pořízení nové věci do společného vlastnictví vlastníků a dle zákonů této země, mi nemůže nikdo přikázat, že se budu muset starat a přispívat na věc, kterou nechci(nechci mít spoluvlastnický podíl na čerpadle). Byt jsem si koupil v domě, kde tento zdroj tepla nebyl a prozatím není.

    Co se týká prohlášení vlastníka, na KÚ mi bylo sděleno, že tato změna stavby nemusí být zapsána na KÚ. Záleží to pouze na vlastníkovi, co si nechá změnit v prohlášení.

    Petr

    Vložil Tobias (bez ověření), 9. Září 2017 - 7:55

    Můžete uvést co jste na tom SÚ absolvoval a s jakým výsledkem? Předpokládám, že Vaše aktivity asi nebyly zakončeny pozitívním výsledkem.

    Nevím jak to myslíte s tou „novou věcí“. Co vím tak podle §11/5 ZVB je třeba ke změně stavby potřeba 100% souhlas vlastníků. Otázka zní, zda je instalace TČ „změnou stavby“. Zřejmě asi nebude instalace měnit „velikost spoluvlastnických podílů“. Tipuji bude označena za „modernizaci“. jenže co to pak je „modernizace“: pokud členům výboru vyměníte na náklady společenství jejich balkony za nové, jde nebo nejde o modernizaci?

    A dál, nepíšete Co a JAK řešíte. Uvedu náš příklad:

    pošahaná klika blbečků v našem SVJ se u kafíčka se správcem a za zády většiny ostatních domluví, že pořízení TČ je dobrý prostředek pro zadlužení společenství na dalších 50-let. Správce řekne, že má známýho, který s „kleštemi a kladivem“ zrealizuje záměr TČ. A kuřáci okolo řeknou, že teda jo. Správce nelení a osloví aktivně sám asi 3-firmyčky v okolí aby nabídly prospekt (ne projekt ale prospekt!!) na TČ. Ty ho splichtí a plácnou tam cenu: 5-mega. Správce to vezme tak jak to je a osloví dohazovače-úvěrů pro jednu – největších bank v Česku. Ten materiál (30 stránek → prospekt TČ) doplní o dalších 50 stránek a tabulek různých splátkových a jiných zadlužovacích „plánů“. správce to vezme jak to je, secvakne to sponkou a svolá shromáždění, protože prý „se mu sešly“ návrhy na šetření, konkrétně na snížení ceny za GJ na 50% oproti ceně od CZT. Na shromáždění je hlavním tématem „úspora“. Podložená řečmi, že teď stojí GJ od CZT 500-Kč a za rok dva to bude 700 a za 5 let už 1200 nebo 1500. Nikdo z přítomných nerozumí o čem to výbor a jím najatí kašpaři (ti dohazovači úvěrů) melou, ale bojí se zeptat aby nedostali přes tlamu. Takže jediné téma jednání je, že bude úspora, že bude úspora, že bude úspora. Za otázku, je prezentovaná cena garantovaná a zda garance znamená, že nebude li tato dodržena že navrhovatelé a iniciátoři této „akce“ ji budou doplácet ze svého, se tazatel omlouvá a svou otázku stahuje, ihned jakmile si uvědomí do jakého „temného světla“ ho jeho zvědavost dostala. Slova se zatím ujme najatý úvěrový-kašpar (pracující za provizi od banky i od správce): jediné o čem mele jak dobře můžeme financovat TČ a jak se nám prodlouží spl-plán a jak můžeme „zadarmo“ do aleluja refinancovat, když nám přece v následujícím roce končí fixace u stávajícího úvěru (pozn.: máme úvěr už 8-let se splatností 20-let a pomocí různých pře-úvěrovávání jsme z jeho původní velikosti zaplatili prozatím asi 30%. Bod „lámání chleba“ je ale někde ve vzdálené budoucnosti, tak proč by se jím zabývaly důchodkyně 58+, které tady už nebudou. Hlavně když to naše SVJ funguje jako dobrý úvěrový a záložní spolek.). Otázka na kašpara co vlastně je TČ a za jakých podmínek bude fungovat a kdo se o něj bude starat, zda je bezúdržbový a jakou má životnost → znamená pokyn pro blbečka z davu, aby začal vysvětlovat obecné principy fungování TČ. Takže opět se nedozvíte CO bude instalováno ZDE ale co si můžete nastudovat pomocí google-sérče, protože se utrhl z řetězu jeden správcův „nadhazovač“ (vzpomeňte si na scénu Tenkrát-na-západ když se prodával ten ranč a někdo z davu chtěl vyvolávací cenu akceptovat…). A další debata se hned strhla opět k úspoře a o financování úvěrem. Otázka kde je příklad v našem městě: odpověď je výboru (po šuškání s „úvěrovým kašparem“) „běžte se podívat do města. Je tam několik instalací. Ale kde, to vám neřeknu, nejsem přeci telefonní seznam.“. A debata graduje: opět tu jsou „úspory, úspory, úspory, …“ ale z čeho plyno, kde se vemou, kdo je garantuje, zda je plánovaný úvěr progresivní (aby ti znalí mohli včas své byty prodat kavkám) nebo degresivní (aby jste zaplatili alespoň něco dokud nejste v důchodu a máte jakous takous práci) jsou otázky SPROSTÉ můžete za ně dostal přes tlamu.


    A teď navrhněte, zda se mám jít zastřelit hned nebo až chvíli. Jo taky jsem koupil byt. Jsem debil, měl jsem si koupit pozemek a vykopat tam díru v zemi a zabydlet si ji. Ale koupil jsem a mám byt. Jako Vy všichni tady v tom Kecálkově.

    PS: cenu nyní máme X-Kč/GJ je to cena od CZT. Cenu před 8-lety byla nižší cca Y-Kč/GJ. Navýšení Kč/GJ za těch 8-let bylo pouze 30%. Na shromáždění ale úvěroví-mágové straší během dvou let zvýšením také 40% a během dalších 5-ti let 70% nebo 114%. Jenže davový-rozum neovládá ani jen kupecké počty". Zatím nejsme tak daleko, že bychom „cinkali klíčema“, ale co nevidět budeme.

    Vložil Pavel II (bez ověření), 9. Září 2017 - 23:53

    je pořízení nové věci a o tom rozhodují všichni vlastníci. Změna způsobu vytápění je podstatná změna a opět rozhoduje 100% vlastníků. U TČ je nejdůležitější tzv. topný faktor. Nejlepší má čerpadlo beroucí energii ze země nebo vody a nejhorší ze vzduchu. Ekonomiku nelze posoudit, protože stávající trendy výroby pouze z FV, větrníků a spalováním plynu cenu elektřiny v budoucnu prodraží. Tam kde je plyn je nejrozumější pořídit kondenzační kotle.

    Vložil petr123 (bez ověření), 9. Září 2017 - 11:34

    SÚ(úředník na SÚ) mi pověděl, že tuto věc prozatím neřešila a že někdy je zapotřebí 75% a někdy 100% hlasů , ale sama neví jak má v této věci postupovat. Na to jsem jí argumentoval následovně : dle metodického pokynu MMR je nutno posuzovat při odpojování stavby od czt nebo její části jako „změnu dokončené stavby“. Ukázal jsem jí daný pokyn a s tím, jak mají SÚ postupovat. Sama úřednice koukala jako na zjevení, protože to viděla prvně. Po cca deseti minutách rozhovoru jsme dospěli k závěru, že až něco nastane, tak to budeme řešit i s právníky na SÚ. Důležité ale pro Nás co nesouhlasíme s těmito úpravami, je to, že pokud někdo podá žádost na SÚ, tak úředník posílá oznámení o zahájení stavebního řízení všem vlastníkům bez ohledu kdo jí co donese(jaké souhlasy/nesou­hlasy). Poté máme 10dní na podání námitky.

    „Nová věc“ – v domě kde se nacházím a jsem vlastníkem bytové jednotky a s tím je spojené spoluvlastnictví na ostatních částech tohoto domu, žádné zařízení na výrobu tepla a ohřev teplé vody není! Pokud by si někdo odsouhlasil, že se pořídí (plynové kotle, elektrický kotel, tep. čerpadla atd.), a tím následně by každý z vlastníků měl na tomto zařízení spoluvlastnický podíl a tím pádem by z této věci plynuly pro ně povinnosti se o tuto věc starat, tak dle mého názoru musí mít souhlas všech vlastníků! Tento argument je dle mého uvážení nejsilnější. Do vlastnictví nemůže být nikdo nucen proti jeho vůli.

    Modernizace – dle mého názoru je proces, kdy máte co modernizovat. Jestli se ale daná věc nenachází v daném domě(např. kotelna se zdrojem tepla), tak není co modernizovat.

    ZvB už není v platnosti, nahradil jej NOZ a myslím, že se má vycházet z něj. Naše stanovy jsou schváleny dle NOZ. A nevím jak by soudy postupovaly, pokud by někdo s dnešním datem se odvolal na zákon, který již neplatí.:)

    Je ale smutné , že někteří úředníci na SÚ a KN neví jak v těchto věcech jednoznačně postupovat. Musíme je asi nějak nakopnout tím směrem co nám dovolí zákony.

    Vložil K.L.F. (bez ověření), 9. Září 2017 - 20:29

    „dle metodického pokynu MMR je nutno posuzovat při odpojování stavby od czt nebo její části jako „změnu dokončené stavby“.“

    Kde je MP MMR o CZT?

    Vložil Novák (bez ověření), 9. Září 2017 - 10:27

    Proč se odvoláváte na ZoVB, který už několik roků neplatí? Dnes se řídíme dle NOZ.

    Vložil Tobias (bez ověření), 10. Září 2017 - 7:47

    Díky za radu. A podle jakého NOZ § se tedy má postupovat? Já jsem se tu někde dočetl o §3028 NOZ a ten uvádí, že SVJ vzniklá podle ZVB se dál v některých ohledech řídí ZVB. Já nevím v jakých, ale v nějakých zřejmě ano.

    Já hledám způsob jak tomu psychoušskému zešílení buď zabránit, nebo sebe z něho vyloučit (zatím jinak než prodejem bytu za 1Kč, protože víc už asi ani nestojí). Nejvíc u nás řičí báby 58+ jichž je cca 15 a který budou nepochybně prdět do hlíny už při příští fixaci (kterou „naši znalci“ plánují za 10 let) a pak hajzli kteří se chystají byt prodat a dluh ponechat na nabyvatelské kavky (minulým byl bývalý předseda: zmachinoval úvěr, zavedl u něj progresivní splátkování a do roka byt prodal).

    Bohužel jsem vyguglil i názor, že pokud není „správa domu“ nikde definována, že si ji lze podle vlastní libo/zlo-vůle do stanov dodefinovat (tedy prohlasovat silou). Bude li tam tedy většinou imbecilnéch spoluvlastníků schváleno, že správou je:
    co hodinové mytí podlahy nebo zajištění autobusu přímo ke vchodu domu namísto MHD které má zastávku „až“ 200m od domu, nebo že je v zájmu vlastníků (do je nějaká formulace z NOZ!) že měnit vhodové dveře ob rok, … pak s tím údajně nelze nic dělat. Obecné řečičky, že „správou domu“ se doposud rozumělo to a to, tak na ty naši tunelovači příspěvků na správu, neslyší. A než je k tomu soud donutí (tedy pokud stěžovatel nepohoří na nějaké procesní krávovině nebo pomateném soudním senátu), budou buď mrtví nebo zmizelí.

    Vložil René (bez ověření), 10. Září 2017 - 10:51

    Čím se řídí dnes SVJ je vysvětleno např. zde:

    http://www.portalsvj.cz/…cmo-315–2015

    Co se rozumí činnostmi týkajících se správy domu a pozemku najdete v NV č. 366/2013 části čtvrté https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2013-366…

    Pokud by byly schvalovány stanovy u nově vzniklého SVJ po r. 2012, tak je ve většině případů k odsouhlasení stanov potřebný souhlas všech vlastníků, tzn., že jediný nesouhlasící vlastník může zabránit přijetí stanov. Ale i v ostatních případech, kdy není potřebný souhlas všech, může přehlasovaný vlastník napadnout u soudu ustanovení stanov s vašimi příklady z důvodů jejich rozporu s péčí řádného hospodáře.

    Vložil Tobias (bez ověření), 10. Září 2017 - 12:21

    SVJ vzniklo v r. 2004. Byt jsem koupil později. Takže 100% schvalování stanov (alespoň to první), nebylo možné a ani teď není absolutně reálné. Tehdy ale ZoVB umožňoval bránit se takévé svévoli. Proto jsem zmiňoval ZoVB .. o kterém každý tvrdí že již vůbec neplatí jakoby snad ani neexistoval (navzdory §3028 NOZ).

    Díky, za odkaz na nařízení 366/2013

    Pokud jde o nařízení 366: tam asi aale nemůžete doplnit §7/e ve není „pořizování technických hračiček za účelem vysátí příspěvků na správu domu“, že?

    Vložil . (bez ověření), 10. Září 2017 - 16:52

    Ke schválení změny stanov samozřejmě 100% hlasů není potřeba.

    Vložil Tobias (bez ověření), 11. Září 2017 - 0:47

    Tečko, a říkám snad, že to je potřeba? Ne. Tak proč se proti tomu vymezujete?

    Říkám, že za platnosti ZoVB, ustanovení ze ZOVB Vás chránilo před svévolným „zhodnocováním“ různými investicemi (u kterých nejde o investice ale o způsob zadlužení!) a to tím, že bylo potřeba 100% souhlasu spoluvlastníků. Nezapomeňte, že jde o byty a ne o podnikatelský záměr určený k maximalizaci zisku. Jde o bydlení.

    Které ustanovení NOZ tomu podle Vás brání nyní, tedy v těch SVJ vzniklých před účinností NOZ, pokud jistě bohulibě tvrdíte, že 100% souhlas se změnou stanov není potřeba?

    SVJ vzniklá dle NOZ takovou možnost měla: první schválení stanov umožňovalo zablokovat jejich schválení, pokud by tam nebyly řádné a účinné pojistky proti jejich „vykuchání“ a zavedení zvůle. Byla to obdoba právě toho §11 z ZoVB. Smluvní volnost, pro kterou kvičel nynější euro-poslanec Pospíšil (ministr prosadivší schválení NOZ), byla ale mantra všeho. Proto, na to co znamená ta „smluvní volnost“, přijdete až za několik let.

    SVJ vzniklá dle NOZ takovou možnost podle mne má: navdory kvičení různých „znalců práva“ o tom že ZoVB je již KO. Bohužel včetně soudů – bez ohledu na to jak je tento závěr předčasný. Opačný výklad by totiž znamenal, že záměrem „smluvní volnosti“ bylo „vyrobit pro následující léta a desetiletí“ práci pro advokáty a soudy. Mně to připadá stejné jako když se v 90-tých letech vymyslel ZoVB aby se stát zbavil zanedbaného majetku a svých tehdejších nájemců. Udělal z nich prostě pseudo-vlastníky a očekával, že si pomocí úvěrů nemovitosti (které si v některých městech koupili za 50.000 a v některých ještě doposud kupují za 500.000) opraví. A to se i většinou stalo. Jenže, teď jde o to, jak z těch pseudo-vlastníků udělat opět nájemníky (vlastníkem se stanou nynější správci → s-r-óčka původně pohrobci socialistick0ho OPBH), avšak tak aby nebyli zbaveni břemena splatit ty úvěry jimiž opravili nemovitost, kterou měli načas v domnění, že je jejich a že s ní mohou nakládat jako se skutečně volným majetkem.


    Tečko pro mne by zřejmě nebylo TČ problém ale je, protože tato „akce“ nemá sloužit ke zlepšení bydlení ale k zadlužení domu. Chápete to?

    Vložil . (bez ověření), 11. Září 2017 - 1:10

    Já to Tobiasi chápu. Vinu v tom ovšem nemá ani ZoVB ani NOZ, ale to, že si lidi neumí spravovat svůj vlastní majetek. Nechají se manipulovat různými tzv. správci, poradci a jinýmy podvodníky, kteří na manipulaci vydělávají a pak vlastníci platí zbytečné dluhy, které vůbec nemuseli mít. S tím ovšem nic nenaděláte, že lidi neumí myslet.

    Vložil jejda (bez ověření), 10. Září 2017 - 15:13

    http://www.portalsvj.cz/…-po-1–1–2014#…

    .....nepodložené názory (které jsou navíc ve zřejmém rozporu se zněním zákona a s judikaturou Ústavního soudu) nelze brát vážně. I kdyby je opakovalo tisíc právnických neználků, uklízeček a traktoristů. Já raději vycházím z právních skutečností, platných v tomto státě:

    • ze znění zákona č. 89/2012 Sb. Občanský zákoník,
    • z právní nekompatibility dvou definic jednotky
    • dvou definic právnické osoby SVJ a dvou definic správy domu (podle zákona č.72/1994 Sb. a podle zákona č. 89/2012 Sb.)
    • z Ústavy ČR, která neumožňuje státní moci zavést retroaktivitu právního předpisu bez výslovné a jednoznačné zákonné úpravy
    • z obecně závazných nálezů Ústavního soudu k otázce (ne)přípustnosti retroaktivity: Pl. ÚS 78/92, Pl. ÚS 21/96 (publikován ve Sbírce zákonů jako předpis č. 63/1997 Sb.), Pl. ÚS 17/11 (publikován ve Sbírce zákonů jako předpis č. 220/2012 Sb.).
    Vložil Kolemjdoucí1 (bez ověření), 10. Září 2017 - 16:33

    Nicku jejdo, chtělo by to se seznámit s aktuální judikaturou vyšších soudů, včetně soudu ústavního. Váš odkaz je na názor právního laika, který svůj názor již ani neobhajuje. Jak říkám, ÚS si v případě SVJ myslí opak, než citujete.

    Vložil Rozálie (bez ověření), 7. Září 2017 - 15:48

    Naštivte některou z předchozích realizací dodavatele a od tamních uživatelů se vše dozvíte.

    Vložil Tobias (bez ověření), 10. Září 2017 - 7:46

    firmy které nám byly nabídnuty existují podle rejstříku firem od r. 2015.

    Jak si představujete to „od tamních uživatelů se vše dozvíte“ ?? Co vím naše smlouvy na již proběhlé akce uvádí, že vše ohledně realizace „akce“ či jejích podmínek je součástí obchodního tajemství a porušení je pod velmi šílenou sankcí (příkladně, máme nové výtahy a součástí záruky je, že se firma stará o údržbu. Pokud se ve výtahu rozbije zářivka, je běžná cena výměny asi 200 Kč a 3-min práce. Naše smlouva ale říká, že taková to oprava stojí 1200 + 300Kč/hod a pokud to opraví někdo jiný, že záruka končí a navíc nastupuje smluvní sankce. Jaká sankce to je, už ale nevím.)

    Vložil Kolemjdoucí čtenář (bez ověření), 7. Září 2017 - 12:44

    TČ bych jistě uvažoval do úsporné novostavby s nízkopotenciálním podlahovým topením. Pochybuji, že čerpadlo dostojí požadavkům na klasický topný systémem s teplotou topné vody 80/60 st.C. Ať zájemce předvede studii použitelnosti TČ ve vašem systému, ať definuje potřebný výkon na TUV a na únorové topení. Výsledek předhoďte nějakému projektantovi topení (ne dodavateli zdroje). Analýza je dost složitá a v letácích nabízené parametry prezentované prodejcem se obvykle dají dosáhnout ztěží. Překážkou jsou přírodní zákony. Čím chcete vyšší teplotu výstupu z TČ, tím má TČ nižší energetický zisk a nižší výstupní výkon. Nakonec zjistíte, že v nejchladnějších měsících roku budete muset dotápět elektřinou. Anebo zjistíte, že ventilátory vzduchového výměníku při potřebě nejvyššího topného výkonu budou v noci budit sousedy. Studovat, nespěchat, ověřovat!

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".