svolání mimořádné schůze SVJ, změna výboru

Vložil AlešK, 2. Leden 2012 - 14:09 ::

Dobrý den, rád bych vás požádal o radu či upřesnění, jak tedy postupovat při svolání mimořádné schůze a změně výboru. Mám většinový (cca 53%) podíl SVJ a nejsem ve výboru, protože jsem se neměl čas o věci aktivně starat. Stávající výbor mě ale moc nevychází vstříc, když po něm požaduji výkaz o hospodaření a navíc navrhuje úpravy a opravy se kterými nesouhlasím. Navíc mám podezření, že se neoprávněně nakládá s prostředky na BÚ společenství, ke kterému taky nemám přístup a podle vyjádření člena výboru mi tento náhled nepřísluší. A to bych rád změnil. Pokud jsem správně pochopil z diskuse, mohu svolat mimořádnou schůzi. Mohu pak na této schůzi, jako nadpoloviční vlastník SVJ změnit výbor, popřípadě ho doplnit o „svého“ zástupce? Poraďte mi, prosím, jak při vlastní schůzi postupovat.

Děkuji Aleš

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Předseda SVJ, 2. Leden 2012 - 17:27

    Mrkněte do stanov – standardně bývá třeba nadpoloviční většina všech vlastníků (kterou máte sám), abyste mohl změnit výbor. Nikoli počet členů, tam je třeba více %, znamenalo by to změnu stanov (např. pokud byste chtěl být pověřeným vlastníkem). Pokud máte, že stačí nadpolovic všech, můžete způsobem ve stanovách uvedeným svolat shromáždění, klidně i s jedním bodem k jednání, tím bude odvolání výboru a volba nového. Necháte se zvolit do výboru a k sobě dva do počtu. Pokud by se stalo, že nezvolíte ty dva, ale jen sebe, pak to je stav, kdy výbor nemůže plnit svoji funkci; vzhledem k tomu, že zákon stanoví, že v takovém případě plní funkci vlastník, který má nadpolovic (Vy :)), tak byste tak jako tak fungoval jako statutár. V tomto případě ovšem jediný. Zápis ze schůze musí mít několik náležitostí (program, datum, místo, prezenčku, …) – pohledejte zde na portále. Pokud nicméně nevíte, které to jsou, soudím, a je to celkem očekávatelné a normální, že budete mít dost co dohánět – zvažte, jestli o to opravdu stojíte. Každopádně držím palce, ať se rozhodnete jakkoli. Nezkoušel jste se s nimi domluvit? A ještě: navrhuje opravy, se kterými nesouhlasíte – pokud je navrhuje, je to OK, ale pokud je i realizuje, činí tak v rozporu se zákonem (pokud jste to skutečně neodsouhlasil).

    Vložil AlešK, 3. Leden 2012 - 9:10

    Děkuji velmi za odpověď, máme standartní stanovy, takže mi stačí nadpoloviční většina ke změně výboru, respektive zvolení sebe. Pravdu máte určitě, že mám co dohánět, nicméně nemohu jinak, neboť výbor z minoritních mi naznačil, že mi nepřísluší jim zasahovat do rozhodování, své návrhy si prosazují a mé ani neakceptují. Náhled na hospodaření nulový a podezření z nekalosti je na snadě. Nehodlám prosazovat změnu počtu členů výboru a slušnou správcovskou firmu máme, jen jsem neměl možnost zasáhnout do rozsahu její činností. Což hodlám. Ještě bych se rád zeptal – poté co oznámím mimořádnou schůzi (datum, program schůze), jak mohu postupovat, pokud se výbor nedostaví?

    Vložil Předseda SVJ, 7. Leden 2012 - 20:15

    Pokud se výbor nedostaví, provedete schůzi sám, protože máte dost %, a sám se zvolíte místo někoho z nich. Provedete legitimní prezenční listinu, zápis, nejlépe ještě někým ověřený, a půjdete na příslušný soud dát podklady ke změně zápisu do rejstříku. Mohl byste také svolat výbor, ale mrkněte do stanov – obvykle svolává předseda, ale toho volí výbor (= předsedou se nemůžete zvolit na shromáždění) – takže to může být zajímavé.

    Vložil jardaparda, 2. Leden 2012 - 17:49

    Kvórum řeší ZoVB (§9 odst. 12), tudíž nelze požadovat ve stanovách vyšší (to bude možné případně až s novým zákonem v rámci ObčZ, tam navíc už standardně ani nebude v tomto případě většina všech, ale většina přítomných).

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".