SVL a cena za připojení ke kanalizace

Vložil BK (bez ověření), 7. Leden 2019 - 14:26 ::

Dobrý den, mám dotaz ohledně vybudování kanalizační přípojky. Budova o 8 bytových jednotkácha se má připojit ke kanalizace. Správce nám tvrdí, že výpočet na bytovou jednotku je podle velikosti bytu. Tedy čím větší rozloha – tím víc se má vlastník podílet finančně. Je tento postup správný? Děkuji za odpvěď

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil JaVa, 7. Leden 2019 - 18:55

  Zatím jste stále neuvedla, kdo je vlastníkem domu.Zda se jedná o BD,dům v podílovém spoluvlastnictví nebo zda již zde vzniklo/bylo založeno společenství vlastníků.Také by bylo vhodné uvést, v jakém právním vztahu jste Vy osobně k tomu „správci“,který Vám tvrdí,cituji:" že výpočet na bytovou jednotku je podle velikosti bytu."

  Můžete to prosím doplnit.Jinak platí,že:

  „Velikost spoluvlastnických podílů na společných částech domu se řídí vzájemným poměrem velikosti podlahové plochy jednotek k celkové ploše všech jednotek v domě. Obdobně se postupuje i u společných částí domu, které jsou ve spoluvlastnictví vlastníků pouze některých jednotek.“

  Hezký zbytek dne.JaVa

  Vložil BK (bez ověření), 7. Leden 2019 - 19:26

  Jedná se dům, který má SVJ – my byt koupili před půl rokem a teď na nás zkouší různé finty. Jako, že barák si na sebe nevydělá, ale fond oprav zvednout nechce. vyúčtování jsme dodnes žádné neviděli, ale vymýšlí stále nějaké nesmyslné výdaje… jako nové dveře bůhví za kolik, než aby vyměnil kování …

  Vložil Jarda_, 7. Leden 2019 - 14:50

  Ano, proč by nebyl správný podle podílu na domě? Přípojka bude následně společnou částí domu, takže ji musíte zaplatit v poměru spoluvlastnických podílů, nebo snad ne?

  Ono to i dává smysl, ve větších bytech žije více osob a více využívá kanálu…

  Vložil Pavel II (bez ověření), 7. Leden 2019 - 16:07

  v prohlášení vlastníka potažmo ve stanovách. Většinou tam je skutečně poměr podle podílu zveřejněném na LV.

  Vložil BK (bez ověření), 7. Leden 2019 - 18:21

  podle podílu na domě bych to pochopila, na LV je podíl vždy 1/8, ale pán nám tvrdí, že to rozpočítává podle plochy výměry bytu. Ne vždy je v menším domě menší počet lidí, než ve větším. tudíž bych pochopila, když by každá bytová jednotka platila z částky na připojení 1/8.

  Vložil BK (bez ověření), 7. Leden 2019 - 19:22

  omlouvám se za chybu, podíl 1/8 se týká zahrady. jinak je vše rozděleno podle metráže bytů. počty osob se nikde neuvádí. To, že má někdo větší podlahovou výměru, neznamená, že je počet osob větší než v menším bytě. Tak se v tom nějak ztrácím, jestli má být cena podílu na připojení kanalizace podle podlahové výměry, počtu osob, nebo jak se to vlastně počítá. Pořád nám argumentuje, že je toto ukotveno v zákoně. Ale v zákoně o kanalizacích nic takového není.

  Vložil JaVa, 8. Leden 2019 - 9:12

  Znovu Vás musím požádat o doplnění informací.Ve Vašem úvodním příspěvku uvádíte,cituji:

  „Budova o 8 bytových jednotkách se má připojit ke kanalizaci.“ Výše uvádíte,že:

  „podíl 1/8 se týká zahrady. jinak je vše rozděleno podle metráže bytů. počty osob se nikde neuvádí.“

  Ještě by bylo vhodné upřesnit,zda ta nová kanalizační přípojka povede přes „zahradu“,kterou mají členové SVJ v podílovém spoluvlastnictví.

  Děkuji předem za doplnění informací.JaVa

  Vložil abc (bez ověření), 8. Leden 2019 - 9:17

  To, zda kanalizace vede přes zahradu ve vlastnictví členů svj nemá na finacování přípojky žádný vliv. Na přípojku vlastníci přispívajína přípojku podle spoluvlastnických podílů na domě. Pouze udělí souhlas, že přípojka může být přes zahradu v jejich vlastnictví.

  Vložil JaVa, 8. Leden 2019 - 9:45

  Děkuji za pomoc.Mně je obsah § 6/366/2013 Sb., znám,ale zda o něm ví i tazatelka netuším.

  Přeji hezký den.JaVa

  Vložil Zvídavý (bez ověření), 7. Leden 2019 - 19:54

  Píšete:

  „jinak je vše rozděleno podle metráže“

  To znamená, že máte v katastru u vašich jednotek zapsané různé spoluvlastnické podíly (podle metráže) a tedy i společných částí domu (vyjma zahrady) a podle nich se rozdělí náklady na kanalizační přípojku. Správce má tedy pravdu, když říká, že se výpočet provede podle velikosti bytu (tj. podlahové plochy tj. spoluvlastnického podílu).

  Vložil Zvídavý (bez ověření), 7. Leden 2019 - 18:44

  Pokud byl dům rozdělen na jednotky a v katastru nemovistosí jsou zapsány jednotky a u každé je zapsán spoluvlastnický podíl 1/8, pak je spoluvlastnický podíl 1/8 spočítán právě podle podlahové plochy bytu, která musí být u všech bytů stejná.

  Pokud by ale nebyla podlahová plocha u bytů v domě stejná jak naznačujete, pak zřejmě dům nebyl rozdělen prohlášením vlastníka na jednotky a jedná se o dům v podílovém spoluvlastnictví, kde vlastní všichny vlastníci stejný podíl na domě (1/8), i když jimi užívané byty nemají stejně velkou podlahovou plochu.

  Vložil Jarda_, 7. Leden 2019 - 18:48

  Pak nechapu, co je SVL v nadpisu, myslel jsem, že jde o SVJ a překlep.

  Vložil BK (bez ověření), 7. Leden 2019 - 18:23

  A ještě tvrdí, že to je podle zákona, tak by mne případně zajímalo podle jakého zákona se takto postupuje, protože já žádný takový nenašla

  Vložil Jarda_, 7. Leden 2019 - 18:46

  Máte prohlášení vlastníka?

  Sdělíte IČO SVJ?

  Nejjednoduzsi bude se “pana” zeptat, podle jakeho zakona, paragrafu a odstavce to je.

  Pusťte mu https://www.youtube.com/watch… “Když máváš předpisy, měl by jsi je znát…”

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".