SVJ a "podnikání" s FVE

Vložil Pavel, 10. Únor 2023 - 10:18 ::

V jiném vláknu se z otázky, kdo by měl danit příjmy z FVE, stala otázka, zda vůbec SVJ může pořídit FVE s tím, že SVJ nesmí podnikat:

http://www.portalsvj.cz/…prijmy-z-fve

Podle § 1194/1 NOZ nesmí SVJ podnikat ani se podílet na podnikání. Podnikatel podle § 420/1 NOZ samostatně, na vlastní účet a soustavně vykonává činnost za účelem dosažení zisku.

Pokud by SVJ vybudovalo FVE a celou výrobu elektřiny prodávalo do sítě za účelem dosažení zisku, tak by se jednalo o podnikání.

Pokud ale bude FVE sloužit k dodávce elektřiny pro společné prostory SVJ, případně i pro jednotlivé byty, a pouze přebytek bude dodáván do sítě, tak se podle mého názoru nebude jednat o podnikání.

Stejný názor je v předkládacích a důvodových zprávách k problematice FVE. Např. poslední vyhláška ERU, LEX OZE I a LEX OZE II.

Kdo nechce studovat novou legislativu tak pro něho existuje řada populárních článků, např.:

https://www.novinky. cz/clanek/seznam-advertorial-fotovoltaika-uz-neni-privilegiem-jen-rodinnych-domu-jake-zmeny-prinese-rok-2023–40419546?utm_sou­rce=Seznam&ut­m_medium=N_InA_D3

Hezký den!

  • FVE
  • OZE

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Kotelna (bez ověření), 11. Únor 2023 - 12:33

Je to jako s domovní kotelnou:

Domovní kotelna je společnou částí domu ve vlastnictví spoluvlastníků domu a ve správě SVJ. Vytápění spravovanho domu je v pořádku, případné vytápění sousedních domů nebo celého sídliště už ne.

Vložil P_V (bez ověření), 11. Únor 2023 - 9:32

Není to snad totéž, jako výnosy z pronájmu společných částí domu? Ty se rozdělí mezi vlastníky, i když SVJ figuruje jako zástupce vlastníků pro sjednávání nájmu a dělá správu.

Vložil Pavel, 11. Únor 2023 - 10:34

P_V,

záleží na tom, kdo FVE vlastní.

Pokud by FVE byla v Prohlášení vlastníka uvedena jako společná část domu, tak ji budou spoluvlastnit členové SVJ a budete mít pravdu. Bude to stejné jako u pronájmu společných částí domu. Příjem bude patřit členům SVJ.

Pokud si ale FVE pořídí SVJ do svého vlastnictví a tudíž FVE není ve spoluvlastnictví členů SVJ, tak výnosy z prodeje elektřiny jsou výnosy SVJ.

Hezký den!

Pavel

Vložil Správa (bez ověření), 11. Únor 2023 - 10:05

„Není to snad totéž, jako výnosy z pronájmu společných částí domu?“ (Vložil P_V (bez ověření), 11. Únor 2023 – 9:32)

Totéž by to být mohlo, pokud by zde byla zákonná opora, tj. výjimka ze zákazu podnikání nebo rozšíření předmětu činnosti (správy domu).

Co se týká nájmu, jednak nájem (podle nynější úpravy) není podnikáním a jednak nájem má výslovnou zákonnou oporu, což provoz elektráren (v tuto chvíli) nemá. Takže nájem je OK, provoz elektráren nikoliv.

Elektrárny by ovšem mohli pořizovat a provozovat (všichni nebo někteří) vlastníci. Tomu patrně nic nebrání, ani zde nikdo neuvedl, že by tomu snad něco bránilo.

Ono tomu není tak, že v domě se SVJ automaticky přebírá veškeré činnosti právě SVJ.

Vložil Pavel, 11. Únor 2023 - 11:00

Správo,

mám jiné názory, pokusím se je zdůvodnit.

Správa:

"Není to snad totéž, jako výnosy z pronájmu společných částí domu?“ (Vložil P_V (bez ověření), 11. Únor 2023 – 9:32)

Totéž by to být mohlo, pokud by zde byla zákonná opora, tj. výjimka ze zákazu podnikání nebo rozšíření předmětu činnosti (správy domu)."

Pavel:

Doporučuji ke studiu můj úvodní příspěvek, kde se snažím vysvětlit co není podnikání, a příspěvek Justitiana:

http://www.portalsvj.cz/…prijmy-z-fve#…

Domnívám se, že stačí znalost dosavadní právní úpravy.

Správa:

„Co se týká nájmu, jednak nájem (podle nynější úpravy) není podnikáním a jednak nájem má výslovnou zákonnou oporu, což provoz elektráren (v tuto chvíli) nemá. Takže nájem je OK, provoz elektráren nikoliv.“

Pavel:

Asi si pletete živnost a podnikání.

Skutečně podle § 3/3/ah ŽZ není nájem živností. Stejně tak není živností např. činnost bank (§ 3/3/a ŽZ). Ale i když nájem a činnost bank není živností, tak je podnikáním. Podnikání je upraveno v § 420 NOZ a nikoliv v ŽZ.

Správa:

„Elektrárny by ovšem mohli pořizovat a provozovat (všichni nebo někteří) vlastníci. Tomu patrně nic nebrání, ani zde nikdo neuvedl, že by tomu snad něco bránilo.“

Pavel:

Ano, FVE formálně mohou provozovat mj. členové SVJ. Umožňuje jim to legislativa, kterou uvádím v úvodním příspěvku. Ale je tam řada nejasností, např. statický alokační klíč.

Správa:

„Ono tomu není tak, že v domě se SVJ automaticky přebírá veškeré činnosti právě SVJ.“

Pavel:

To jsem nikdy netvrdil.

Hezký den!

Pavel

Vložil Správa (bez ověření), 11. Únor 2023 - 11:21

Děkuji za poukázání na rozdíl mezi živnostníkem a podnikatelem, resp. mezi živností a podnikem. Podnikání je širší pojem a zahrnuje živnosti i jiné podniky, které živnostmi nejsou a podnikají na základě jiných právních předpisů (např. lékaři, zemědělci, advokáti…).

V tom ale není podstata:

Nájem není ani živností ani podnikáním, pronajímatel není ani živnostníkem ani podnikatelem. V tom se snad shodneme.

Vložil Pavel, 12. Únor 2023 - 11:51

Správo,

toto vlákno jsem založil proto, abych vysvětlil, že provoz FVE v režii SVJ, kdy se elektřina dodává do společných prostor, či dokonce do bytů, není podnikáním. Toto již nerozporujete a tak předpokládám, že souhlasíte.

Nyní otevíráte úplně jiný problém a to, že „nájem není ani živností ani podnikáním“.

Podnikání se dovozuje z § 420 NOZ jako samostatná výdělečná činnost, vykonávaná na vlastní účet a odpovědnost, soustavně, živnostenským nebo obdobným způsobem za účelem dosažení zisku.

Z toho vyplývá, že pokud jsou jednotlivé atributy podnikání splněny, tak se jedná o podnikání.

Uvítám nějakou argumentaci opřenou o platné právo pokud budete setrvávat i nadále na svém názoru, že nájem není podnikání.

Hezký den!

Pavel

Vložil Správa (bez ověření), 12. Únor 2023 - 13:54

„Uvítám nějakou argumentaci opřenou o platné právo pokud budete setrvávat i nadále na svém názoru, že nájem není podnikání.“ (Vložil Pavel, 12. Únor 2023 – 11:51)

To píšou právníci třeba zde:

https://mylaw.cz/…ovitosti-632

Píšou, že nájem sice může být podnikáním, ale ve většině případů jím není. Mám za to, že zde diskutovaná situace spadá právě to té většiny.

Vložil Pavel, 13. Únor 2023 - 9:04

Správo,

  1. jako „argument“ jste dal odkaz na web společnosti, která porušuje zákon o veřejných rejstřících a zákon o účetnictví. Výsledek její činnosti je, že od roku 2016 dokázala prohospodařit základní kapitál 0,2 mil. Kč a kumulovat ztrátu 2,8 mil. Kč. Od takové společnosti bych si radit nenechal
  2. ostatně i článek na který odkazujete je plný nesmyslů. Např. tvrdí že existuje „pronájem na základě živnosti“. Jak už jsem uváděl, pronájem podle § 3/3/ah ŽZ není živností
  3. článek je datován 2.3.2020 a přitom popisuje právní stav k 31.3.2019, kdy byl paušál u § 9/4 ZDP 300 000 Kč. Od 1.4.2019 je tento paušál 600 000 Kč
  4. popletený autor se domnívá, že když přeřadí příjmy za pronájem z § 9 ZDP do § 7 ZDP, takže může použít paušál 60%. To je pochopitelně lež. Pokud se budou zdaňovat příjmy z pronájmu nemovitostí v § 7, tak je paušál podle § 7/7/c ZDP stejných 30% jako u § 9 ZDP
  5. já celou dobu píšu o podnikání resp. nepodnikání v soukromém právu podle NOZ, který jednak stanoví co je podnikání a jednak podnikání zakazuje SVJ. Vy jste učinil úkrok stranou do práva věřejného o zdaňování příjmů podle § 7 resp. 9 ZDP. Tento, jistě neúmyslný úkrok, ale nic nemění na tom, co upravuje soukromé právo
  6. navíc § 7 a § 9 ZDP je o zdaňování fyzických osob. Celá diskuse je ale o SVJ, což je právnická osoba.

Hezký den!

Pavel

Vložil Hubert (bez ověření), 11. Únor 2023 - 17:24

Zatim praxe ukazuje ze nejvetsi zisk generuje montaz techto elektraren, nez samotny provoz

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".