SVJ

Vložil HORNYCHOVÁ VĚRA (bez ověření), 20. Únor 2016 - 11:57 ::

Dobrý den,

Jsme malé SVJ a narazily jsme na problém, před 4roky při revizi bylo řečeno, že mám již špatné odkouření od plynového kotle že musím mít podle norem nový komín s vyvložkováním. Bylo mě řečeno, že komín k plynovému kotly je mé vlastnictví a tudíž musím hradit já sama ze své kapsy. Dnes je tady problém, že soused musí po revizi komína nechat si tento vyvložkovat a požaduje úhradu z fondu oprav. Když jsem se bránila že jsem si vše musela hradit sama odbyl mě že je to moje hloupost musíme mu to hradit byť třeba jen z části když je to k plynovému kotly krerý je součástí jeho bytu a kotel je jeho majetkem. Děkuji moc za Váš čas a vaši odpověď s pozdravem Hornychová Věra

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Tomsa (bez ověření), 21. Březen 2016 - 10:54

    Dobrý den, pro úplnost cituji z již zmíněného nařízení vlády č. 366/2013 Sb. (dostupného na tomto odkazu: http://aplikace.mvcr.cz/…iewFile.aspx?…):

    "§ 5
    Společné části domu

    (1) Společnými částmi domu, jako částmi podstatnými pro zachování domu včetně jeho hlavních kontrukcí a jeho tvaru i vzhledu, jakož i pro zachování bytu jiného vlastníka jednotky, a zařízení sloužící i jinému vlastníku jednotky k užívání bytu podle § 1160 odst. 2 občanského zákoníku, jsou zejména

    /…/

    c) komíny jako stavební konstrukce v celé své stavební délce, včetně vyvložkování pořízeného spolu s komínem, mimo dodatečně instalovaných komínových vložek pořízených se souhlasem osoby odpovědné za správu domu jednotlivými vlastníky jednotek, do nichž jsou zaústěny tepelné spotřebiče těchto vlastníků a které tvoří jeden technologický celek jako spalinová cesta tepelného spotřebiče,

    /…/"

    Tím je to jasné – každá dodatečně (nově) instalovaná komínová vložka jde na vrub toho kterého uživatele, t.j. ne z fondu oprav.

    Vložil PavelII (bez ověření), 20. Únor 2016 - 23:47

    Spalinová cesta podléhá jen jedné revizi a to výchozí. Ta je platná po celou dobu životnosti. Provádí se jen kontroly stavu (průchodnost a stavební stav komínu), Vlastní plynové kotle se nerevidují. Jejich výrobce je nechal certifikovat a tento dokument dodá s výrobkem. Na kotlích se provádí jen opravy a kontroly (u kondenzačních čištění spalinové komory) v itervalu doporučeným výrobcem. Plynová instalace v bytě podléhá pouze výchozí revizi, která platí po dobu životnosti. Jak byl systém schválen (a dům kolaudován) tak jej je možné provozovat a všechny pozdější předpisy a normy se vztahují na výrobky a instalace pořízené v době jejich platnosti. Pro ilustraci si představte, že na STK Vám řeknou, že Váš motor plní jen EURO 2 a tak jej musíte vyměnit za nový dle současné normny EURO 6. Nesmysl, že? Když uvěříte stojí Vás to peníze. Zbytečně.

    Vložil Anon, (bez ověření), 20. Únor 2016 - 12:19

    Je zbytečné mudrovat komu patří komín a kdo co hradí. Přečtěte si Prohlášení vlastníka, tam by mělo být vlastnictví komínů napsané a z toho se pak vychází.

    Vložil Anon_uvwxyz (bez ověření), 20. Únor 2016 - 12:50

    Komín je komín (většinou nedělitelná součást zděné stavby) a výměnnou vložku nelze snad již chápat jinak než jako příslušenství plynového kotle ( NV 366/2013 § 5(1)c).
    Lze snad akceptovat úhradu ze společných prostředků při každé výmeně kotle, který je v majetku vlastníka jednotky, nebo tam kde si již dříve nechali vyložkovat komíny jednotně a z „fondu“ na př.Al o průměru 100mm a vlastník příjde s tím, že si koupi nový kotel a má mít nerez s průměrem 135mm a chce to uhradi opět z „fondu“?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".