svěřenecký fond

Vložil Labur, 12. Duben 2016 - 15:42 ::

Dobrý den, vlastník si přeje svůj podíl na nebytovém prostoru předat do svěřeneckého fondu (nový pojem v občanském zákoníku). Máte někdo zkušenosti s touto situací? Děkuji.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pavel, 12. Duben 2016 - 16:06

    Jedná se o svěřenský a nikoliv svěřenecký fond upravený v § 1448 a násl. NOZ.

    Majetek ve svěřenském fondu je „ničí“. Již není majetkem vlastníka, není ani majetkem svěřenského fondu ani svěřenského správce, asi bude v budoucnu majetkem obmyšleného.

    Má to význam pro zakladatele svěřenského fondu a obmyšleného z hlediska ochrany majetku, daní atd.

    Pro SVJ to nemá praktický význam. Pokud by šlo o celou jednotku, tak za jednotku bude jednat svěřenský správce (§ 1448/3 NOZ). Pokud by se jednalo o podíl na jednotce, tak je to záležitost mezi podílníky této jednotky.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Čuff (bez ověření), 12. Duben 2016 - 16:57

    Pane Pavle,

    kdo je v katastru veden jako vlastník věci ve správě svěřenského fondu?

    Vložil Pavel, 13. Duben 2016 - 16:30

    Pane Čuffe,

    jak jsem psal věc není ničí, to je to kouzlo.

    Zakladatel fondu vloží věc do svěřenského fondu, tím přijde o vlastnictví věci. Věc ale není ve vlastnictví ani fondu ani správce fondu. Je zaparkovaná a čeká na obmyšleného.

    Na KÚ je věc ve svěřenském fondu zapsána podle § 15/2 vyhlášky 357/2013 Sb.

    Protože to umožňuje nekontrolovatelné pohyby majetku je v jednání novela NOZ ve formě ST 642, která se převážně zabývá regulací svěřenských fondů.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil sky78, 14. Duben 2016 - 10:32

    Vložil Pavel, 12. Duben 2016 – 16:06:

    „Majetek ve svěřenském fondu je „ničí“. Již není majetkem vlastníka, není ani majetkem svěřenského fondu ani svěřenského správce, asi bude v budoucnu majetkem obmyšleného.“

    Vložil Pavel, 13. Duben 2016 – 16:30:

    „Věc ale není ve vlastnictví ani fondu ani správce fondu.“

    ALE:

    zároveň pan Pavel odkazuje na ust. § 15/2 vyhlášky 357/2013 Sb., kde je uvedeno mj.:

    „f) údaje o nemovitosti, která náleží do majetku svěřenského fondu“

    Tedy prosím pana Pavla o vysvětlení, zda si trvá na svých původních vyjádřeních, že věc „již není ani majetkem svěřenského fondu“, že „… věc není ve vlastnictví ani fondu…“

    Hezčejší den!

    sky78

    Vložil Pavel, 14. Duben 2016 - 11:27

    sky78,

    pokud je něco nejasného používám formulaci „podle mého názoru“ či „domnívám se“.

    O svěřenském fondu mám za sebou několik školení.

    Školitelé vychází s důvodové zprávy k NOZ:

    „Podstata svěřenského fondu je v tom, že jeho zakladatel vyčlení ze svého majetku určitou část a svěří ji nějakému účelu. Tím vzniká oddělené vlastnictví, k němuž původní vlastník žádná vlastnická práva již nemá. Tato práva vykonává svěřenský správce, ale ani ten není vlastníkem svěřenského fondu, protože není nadán vlastnickou svobodou (ve smyslu § 1012)-naopak, je povinen šetřit a rozmnožovat podstatu svěřenského fondu, dbát o naplňování jeho účelu a respektovat práva obmyšlených. Správci náleží plná správa vyčleněného majetku. Odpovídá ekonomické logice a hospodářskému určení svěřenského fondu, aby správce měl možnost s majetkem ve fondu investorsky nakládat, protože jinak by byl svěřenský fond disfunkční. Z toho důvodu zasahují správce svěřenského fondu povinnosti zatěžující správce cizího majetku podle předchozích oddílů. Svou povahou se svěřenské fondy blíží nadacím, liší se od nich však zejména nedostatkem právní osobnosti, dočasným trváním, větší variabilitou účelu a zásadní absencí veřejnoprávního dohledu nad nimi. Svěřenské fondy se také častěji zřizují jen na omezenou dobu, zejména, jedná-li se o fondy zřízené k prospěchu určité osoby nebo k jinému soukromému účelu. Svěřenský fond může být zřízen jednak bezúplatně rozhodnutím zakladatele věnovat část svého majetku určitému účelu, zřízení svěřenského fondu však může být sjednáno i za úplatu nebo jiné protiplnění (např. od osoby, která se má stát obmyšleným, ale i od osoby jiné). Podle toho se pak odvíjí i právní postavení obmyšleného, jak to reflektují následující ustanovení osnovy.“

    Protože svěřenský fond nemá právní osobnost, nemůže nic vlastnit. Že vyčleněnou věc nevlastní zakladatel ani správce je výslovně řečeno v důvodové zprávě.

    A tak si na svých dřívějších informacích nadále trvám.

    Katastrální vyhláška sice použila formulaci „náleží do majetku svěřenského fondu“, ale to neznamená, že svěřenský fond něco vlastní, protože jak je výše uvedeno, svěřenský fond nemá právní osobnost/subjek­tivitu.

    Protože věc, která není „ničí“ se nemůže exekučně zabavit a Velký bratr neví, kdo si majetek a kam ulil, tak se projednává novela NOZ. Je v 1. čtení.

    Hezký den!

    Pavel

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".