střet zájmů?

Vložil Anežka Holubová (bez ověření), 4. Březen 2019 - 8:13 ::

Dobrý den,v r. 2012 jsme od radnice privatizovali byty, ve kterých jsme byli v nájmu( já od r. 1965) Založili jsme SVJ. Jak umíráme, tak dědicové byty prodávají a už není takový klid.Za radnici chodí na naše shromáždění paní,která vždy hájí zájmy radnice, ale nějak jsme jí vždy přehlasovali.Jenže na minulém shromáždění, kdy se najednou na program dostal návrh na převod peněz za pronájem společných částí do fondu, ačkoliv se nám celá léta vyplácely a my je danili.Marně jsem jako bývalá účetní argumentovala tím, že tyhle peníze patří ze zákona nám všem vlastníkům a my je daníme a nemůžeme hlasovat o jejich jiném využití.Právě tato paní vystoupila a řekla, že na shromáždění můžeme hlasovat o čemkoliv a ty 400,– Kč nikomu scházet nebudou, že se ušetří práce účetní. Nám starým tedy scházet budou. O 3% více vlastníků bylo za převod peněz do fondu. Teď jsme zjistili, že ta paní u nás před rokem koupila byt. Není náhodou ve střetu zájmu, když je vlastník a zároveň zástupce velkého spoluvlastníka? Letos nás čeká shromáždění, na kterém budou dost důležité věci, např. radnice si chce na naší střeše zřídit anténu jednoho operátora (na jejich střeše už není místo a my jsme naproti) a nechce za to nic platit,přestože střecha je společná. Výbor tvrdí že jde o veřejný zájem, že s tím nic nenaděláme. Jenže zařízení na střeše nebude v majetku radnice, ale soukromého operátora, tak jaký veřejný zájem? Děkuji za odpověď o střetu zájmu.

  • trestný čin zpronevěry

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil EKEL (bez ověření), 4. Březen 2019 - 11:27

Pokud není 100% souhlas tak nemůžete prostředky dávám do nějakých fondů

Vložil 25Malý (bez ověření), 4. Březen 2019 - 9:26

Mnoho slov, málo informací. Vydedukoval jsem:

  • Dům je rozdělený na jednotky. SVJ je založeno.
  • Vlastníky jsou fyzické osoby a právnická osoba (obec). Každý vlastník je současně členem SVJ. Všichni členové mají stejná práva, při hlasování má každý váhu hlasu odpovídající jeho podílu na nemovitosti. Výše jeho podílu je dohledatelná v katastru.
  • Funkcionář SVJ nebo zástupce obce nemohou mít ani více, ani méně práv jako běžný vlastník. Nemohou být vůči SVJ ani vůči spoluvlastníkům ve střetu zájmu.
  • Společné části nemovitosti nepatří SVJ, ale jsou ve spoluvlastnictví vlastníků jednotek, a to podle podílu jak je popsáno ve druhém odstavci.
  • Společné části nemovitosti (střechu) lze pronajmout. Pronájem může v zastoupení spoluvlastníků sjednat SVJ, ale s pronájmem musí souhlasit všichni vlastníci, nikoho nelze nutit, aby se s jeho majetkem nakládalo proti jeho vůli.
  • I když mají telekomunikační operátoři jistá privilegia, rozhodně jejich činnost není veřejným zájmem. Jejich zájem je ryze podnikatelský. Za veřejný zájem bych chápal akorát tak umístění sirény poplašného systému civilní obrany.
  • Pronájem střechy pro umístění cizího zařízení jedině za úplatu, a to za cenu místně obvyklou.
  • Výnosy a náklady z pronájmu nepatří SVJ, nýbrž spoluvlastníkům podle již nahoře citovaného podílu na nemovitosti.
  • Každý příjemce výnosu z pronájmu může se svým dílem nakládat podle libosti, ale může třeba svůj díl odevzdat na konto zálohy na provoz, údržbu a opravy nemovitosti. Svůj příjem z pronájmu musí zdanit podle zákonných podmínek.

http://www.portalsvj.cz/…vych-prostor

Vložil pronajimatel (bez ověření), 4. Březen 2019 - 10:15

Uvádíte: „Pronájem může v zastoupení spoluvlastníků sjednat SVJ, ale s pronájmem musí souhlasit všichni vlastníci, nikoho nelze nutit, aby se s jeho majetkem nakládalo proti jeho vůli.“ To není pravda, pokud to není ve stanovách. Viz § 10/1/d nařízení vlády 366/2013 Sb.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".