Střet zájmů

Vložil Lucie504, 17. Prosinec 2011 - 15:41 ::

Dobrý den,

již několik let jsme předsedkyní SVJ. A měla bych dotaz jestli jsem se dostala do střetu zájmů. Můj manžel v domě opravoval rozvod vody po bytech, kde bylo třeba (platilo se mu 1000 za byt, což jsme odsouhlasili jako výbor). Po roce v jednom bytě zase začal téct ventil. Opravil to pán za 2300 Kč. Na výbrové schůzi jsem řekla, že mi uniká poenta, proč platíme víc, když na kontě na tom nejsme tak dobře. Místo předsedu to ovšem velice popudilo, nařkl mě ze střetu zájmů (že upřednostňuji manžela) a rozeslal velice dlouhý dopis všem 32 vlastníkům. S tím, že mě vyzívá k odstoupení. Takže v velmi brzy čekám, že svolá výbor, kde bude požadovat mé odstoupení. Nevím tedy jestli se jedná o střed zájmů, kdy jsem hledala cestu jak ušetřit. A jestli to tak není, mohu se proti něčemu takovému vlastně bránit? Moc děkuji za odpověď

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 17. Prosinec 2011 - 16:39

    Zmatený dotaz. Pokud někdo opravoval „po bytech“, tedy opravoval cosi ve vlastnictví vlastníka jednotky, jde o dvoustrannou dohodu pouze mezi vlastníkem bytu a opravářem. Vlastník samozřejmě toto hradí ze svých prostředků. Výbor o tom nerozhoduje. Pochybuji, že tekoucí ventil (míníte asi splachovač) v bytě je společným zařízením domu.

    Aktivitě výboru se meze nekladou, avšak je třeba mít na paměti, že oprava zařízení v majetku vlastníka jednotky nespadá do předmětu činnosti SVJ. Je tedy vyloučeno proplácet tento náklad ze společných peněz bez souhlasu všech.

    Souhlas všech mohl být dán i konkludentně, přijetím nabídnuté služby (dohoda podle § 15 odst. 1 ZoVB). Takže pokud všichni byli s tím srozuměni a nechali ve svých bytech opravu za 1000 Kč provést, je vše v pořádku.

    Druhá platba (2300 Kč) však zcela jistě v pořádku není, protože souhlas všech nebyl získán.

    Pokud máte ve zvyku o takových výdajích rozhodovat pouze „jako výbor“, může se kterýkoliv z vlastníků proti neoprávněným výdajům ohradit a věc by se pak řešila jako trestný čin zpronevěry, nebo přestupek (podle výše způsobené škody).

    Dumání o „střetu zájmů“ je proti tomu procházkou růžovým sadem.

    lake

    Vložil Lucie504, 20. Prosinec 2011 - 10:18

    Moc děkuji za odpověď, ale jedná se ventily na stupačkách, kterou jsou sice v bytech a svislé se opravují na náklady fondu. Asi jsem to napsala poprvé nesrozumitelně. Tímto začal celý problém. Opravu si zajistil majitel bytu společně s jedním členem výboru – který mě obviňuje ze střetu zájmů.

    Vložil lake, 20. Prosinec 2011 - 11:11

    Takže upřesňujete, že šlo o opravu společného technického zařízení domu. Svépomocný postup se používá v případě havarijního stavu v časové tísni, nebo pokud výbor nereaguje na opakovanou žádost o opravu závady.

    Jestliže některý vlastník bytu provedl zásah vlastním nákladem bez souhlasu spoluvlastníků a chce proplatit určitou částku, bude prokazovat dvě tvrzení:

    (1) že šlo o nutnou opravu společné věci.
    Pokud to prokáže, má nárok na refundaci účelně vynaložených nákladů. Pokud to neprokáže, může se dožadovat částky z bezdůvodného obohacení ostatních vlastníků jednotek, avšak teprve od okamžiku ukončení jeho spoluvlastnického vztahu.

    (2) že náklady byly vynaloženy účelně.
    Pokud to uznáte, proplatíte. Ovšem napsala jste, že SVJ bylo schopno stejnou opravu provést za 1000 Kč, takže podle toho by se mu vyplatila pouze tato částka. Na uhrazení neúčelně vynaložených nákladů mu nárok nevznikl.

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".