Střet zájmů

Vložil Anonymous, 1. Červenec 2011 - 12:00 ::

Dobrý den, prosím o radu. Lze souběžně vykonávat funkci předsedy výboru a správce domu? Není to střet zájmu? Předem díky za odpověď

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lolek (bez ověření), 7. Červenec 2011 - 4:53

    Je těžké odpovědět – záleží na Vašem očekávání… neuvádíte zda jste ten co participuje nebo je proti


    §2/2b zák.159/2006 (s novelou 216/2008) cit. :
    člen statutárního orgánu, člen řídicího, dozorčího nebo kontrolního orgánu právnické osoby zřízené zákonem, státní příspěvkové organizace příspěvkové organizace územního samosprávného cel­ku…
    §2/3a zák.159/2006 (s novelou 216/2008) cit. :
    Povinnosti podle tohoto zákona se na osobu uvedenou v odstavci 2 vztahují pouze tehdy, jestliže v rámci výkonu své činnosti 
    • nakládá s finančními prostředky orgánu veřejné správy jako příkazce operace ve smyslu zákona o finanční kontrole, pokud hodnota finanční operace přesáhne 250 000 Kč

    JEN TIPUJI, když SVJ „vzniká ze zákona“ §9/3 ZoVB, tak se na jeho zástupce vztahuje
    pokud pro zaplacení použijí nějakou dotaci (IPRM,Panel,půjčky poskytované Městem apod.)

    lolek
    Jist si tím ale nejsem neboť nevím zda formulace „…PO zřízená zákonem…“
    je obsahově relevantní se vznikem SVJ dle §9/3 ZoVB.

    Vložil Bolek I (bez ověření), 7. Červenec 2011 - 6:08

    Lolku samozřejmě nemáte pravdu. SVJ se nezřizují zákonem. Zákonem se zřizuje např. Česká televize, Český rozhlas a podobně, jedná se o tzv. veřejnoprávní organizace, což SVJ nejsou.

    Vložil lolek (bez ověření), 7. Červenec 2011 - 6:41

    jo, třeba ne. Napsal jsem, že si nejsem jist – ale ze znění citovaných §§ to tedy moc jasné není. Máte tedy někde link na seznam „PO zřízených zákonem“?

    Vložil Matějka Jaroslav, 6. Červenec 2011 - 15:24

    Vážený Anonymous,

    dle zákona č.72/1994 Sb. §9 odst.1): „Společenství vlastníků jednotek je právnická osoba, která je způsobilá vykonávat práva a zavazovat se pouze ve věcech spojených se správou, provozem a pravami společných částí domu (dále jen „správa domu“), popřípadě vykonávat činnosti v rozsahu tohoto zákona a činnosti související s provozováním společných částí domu, …“.

    Z uvedeného tedy vyplývá, že společenství jako právní subjekt je „správcem domu“ a má to takto zapsáno i v rejstříku společenství vlastníků jednotek jako „předmět činnosti“.

    Správu domu tedy vykonává „výbor“ nebo „pověřený vlastník“. Tento orgán, v souladu se zákonem a stanovami společenství, si může na „odborné“ činnosti při správě domu smluvně sjednat fyzickou či právnickou osobu.

    Nemáte-li ve stanovách výslovně uveden zákaz, že tyto činnosti nemůže vykonávat předseda či jiný člen výboru, nejedná se v žádném případě o střet zájmu. V některých společenstvích tato praxe velmi dobře funguje.

    Např.:

    • předseda vykonává administrativně operativní a technické záležitosti při správě domu; včetně přípravy smluv s „dodavateli“ včetně objednávání oprav, revizí a servisu pro technická zařízení v domě,
    • místopředseda vykonává vedení kompletní účetní agendy, včetně předpisu záloh jednotlivým vlastníkům a vyúčtování, účetní závěrky a daňová přiznání,
    • členové výboru zajišťují osobně „komunikaci“ s dodavateli – servisní firmou, zpřístupňování prostor pro dané práce, odečty fakturačních a podružných=bytových měřidel, drobné opravy (osvětlení, zámky, brana, preventivní požárně bezpečnostní prohlídky, dozorce výtahu, obsluhu DPS).

    V žádném zákoně platném v ČR není výše uvedené definováno pro společenství vlastníků jednotek jako střed zájmu.

    Osobní poznámka: Jedině „závist“ může hledat „střet zájmu“, když výbor koná sám „správu domu“. Nikdo určitě nebrání dalším vlastníkům, aby se na „správě domu“ aktivně podíleli, i jako členové výboru nebo jako členové revizní komise. Svěřit správu domu tzv. „SPRÁVCI“ není pokaždé bezproblémové, tak jak vyplývá z vedené diskuse na tomto portále.

    Matějka

    Vložil lolek (bez ověření), 7. Červenec 2011 - 5:26
    cit.„…Správu domu tedy vykonává „výbor“ nebo „pověřený vlastník“. Tento orgán…“
    citujete §9/1 ZoVB – SVJ je PO způsobilou a popřípadě může vykonávat tyto činnosti – pokud jej k tomu Vlastníci usnesli. Takže Vaše tvrzení „…Správu domu tedy vykonává „výbor“ nebo „pověřený vlastník“. …“ je účelově zavádějící.
    Já sice nevím, zda se tazatel musí řídit zák.371/2004 – ale předpokládejme, že ano. Pak v čl.III je uvedeno CO JE „správa domu“ a také, že ji vykonává SVJ. A SVJ může (chce-li) pověřit správou domu jakoukoli FO nebo PO na základě smlouvy. „SVJ“ ovšem není automaticky ani PV ani Výbor. Stejně tak tvrzení, že „…Nemáte-li ve stanovách výslovně uveden zákaz…“ je nesprávné, neboť Výbor má zmocnění dané nejprve svými Stanovami (§9/10 ZoVB) nebo vzorovými.
    cit.„…Jedině „závist“ může hledat „střet zájmu“, když výbor koná sám „správu domu“. Nikdo určitě nebrání dalším vlastníkům…“
    Vy dokážete z něčeho dovodit za koho „Anonymous“ kope? Usoudil jste, že zřejmě za NE-člena Výboru. Jestli u Vás nikdo nebrání se „na něčem aktivně podílet“ pak vězte že je hodně SVJ kde brání a kde i brání v kontrole jak je s penězi Vlastníků nakládáno… . . . …protože jinak by tento server neexistoval, že. Nebude to tedy ze závisti ale ze oprávněného strachu – třeba z toho, že neomylný člen Výboru (odst.2!) podepíše kraviny ve smlouvě nebo jen chudáček „zapomene“ že je placen za to aby „nezapoměl“ čím se nechal pověřit

    čl.VIII zák.371/2004 – jak asi „kvalitní“ může být kontrola kvality Vlastní dodávky pro SVJ ??
    lolek
    Vložil nemám jméno (bez ověření), 1. Červenec 2011 - 12:27

    U nás k tomuto již bohužel došlo, ale předseda nás, jako vlastníky, obešel. Tvrdil nám, že s minulým správcem naprosto nic nefunguje a nabídl nám, že obešle různé správcovské firmy s žádostí o zaslání předběžných kalkulací. Jaké bylo mé překvapení, když jsem nyní zjistila, že správce je on sám a že si zaslal i nejnižší kalkulaci, přičemž podle tohoto kritéria vybíral. Momentálně je situace taková, že předseda a současně i správce je svérázná osoba, s kterou se nelze rozumně domluvit, neustále konstruuje různé další lži a důvody, proč něco nelze. Je toto ošetřeno někde v zákoně nebo jde jen o „pocitovou“ věc, proč by tyto funkce neměl souběžně vykonávat? Předem děkuji za odpověď

    Vložil anon (bez ověření), 6. Červenec 2011 - 15:29

    Tak pokud to dělá nejlevněji tak o co jde?

    Závidíte?

    Předseda

    Vložil lolek (bez ověření), 7. Červenec 2011 - 3:06

    …nejlevnějšímu koni na zuby nekoukej… Předsedo

    Denodeně je v TV nějaký případ super-byznysu za „nejnižší cenu“. Záleží na zadání. Pokud si zadání uklohní sám předseda a sám si ho taky zkonzumuje – to je potom bašta pro ostatní Vlastníky…
    Vašimi slovy: „jitrnice co svět neviděl“

    cit.„..závidí­te..“

    …nevím co se dá závidět na tom, když někdo za moje prachy manipuluje s výběrovým řízením (i v SVJ) resp. upraví „svou cenu“ při znalosti ostatních nabídek tak aby byla nejnižší. Jestli toto není „STŘETEM ZÁJMU“ hodný biče, pak co ty Předsedo rozumíš „střetem zájmu“ případně „korupcí“ ?

    Vložil anon (bez ověření), 7. Červenec 2011 - 8:12

    A co je jako špatného na tom, když někdo zná výši nabídky ostatních ve výběrovém řízení? Mě to přijde jako prospěšné ke snížení ceny.

    Důležité je zadání výběrového řízení, tedy co se za danou cenu udělá. A pokud to někdo dodrží a má nejnižší cenu tak co je špatně?

    Opakuji – závidíte.

    Co vám vadí? Že platíte nejnižší cenu? Nebo snad onen předseda nedělá za danou cenu co má? Pak řešte to aby dělal co má a ne nějaké peníze!

    Prostě kdyby dostala víc peněz nějaká cizí anonymní správcovská firma tak je to OK. Ale když méně peněz dostane nejspíše člověk z domu tak to je hned oheň na střeše.

    Znovu si tedy položte otázku – CO JE ŠPATNĚ? A nějaká vaše závist je opravdu jen váš problém.

    Předseda

    Vložil vidlák (bez ověření), 8. Červenec 2011 - 12:44

    • co je STŘET ZÁJMU ani KORUPCE – „Předseda“ neuvedl. Asi to neví.
    • ZÁVIST je touha získat něco co má někdo jiný. Já v tomto nesoutěžím – a proto nezávidím.
    • Položil jsem si „Předsedovu otázku“ – CO JE ŠPATNĚ?
      A…

      • …není to moje ZÁVIST ale „Předsedova“ MORÁLKA

    Ještě jednou a POMALU.

    • Soutěžitel – nesmí znát nabídky ostatních soutěžitelů. Kdokoli z výběrové komise je bezpochyby znát musí, ale do ukončení výběru si je jaksi musí nechat pro debatu jen v kruhu Shromážděním pověřených hodnotičů.
    • Jednání „…zavolám Frantovi ceny ostatních nabídek a vona to ta jeho firma udělá…“
      … … …pod pojmem „Franta“ rozuměj: \ \ švagr \ kamarád \ genosse \ …

      za „výběrové řízení“ nepovažuji

    Takhle to vidím já.

    • limitní hranicí morálky je právo: §44/1,§44/2h ObchZ; §3/1 ObčZ; …10-kapek každý den.

    • a nakonec ta machiavellistická otázka:
      …co je jako špatného na tom, když někdo zná výši nabídky ostatních ve výběrovém řízení…“.

      Co je tedy špatného…?
      • je v rozporu s dobrými mravy
      • je způsobilá způsobit újmu jiným soutěžitelům (=dodavatelům), spotřebitelům (=členům SVJ)
      • a „Předseda“ jaksi pozapomněl, že ten „někdo“ je v SVJ u nicka:„nemám jméno“ Předseda-SVJ – tedy TEN kdo podle čl.VIII/10b zák.371/2004 (nebo jiného dle konkrétních Stanov)

        ZKONTROLUJE SÁM SEBE ⇒ prostě „jitrnice co svět neviděl“

    lolek

    Vložil JanecekV. (bez ověření), 1. Červenec 2011 - 13:18

    Vyjdete ze stanov, kolik lidi muze svolat schuzi, hlasovat, odvolat atd, a samozrejme mejte pripraveneho toho, kdo to bude delat!

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".