stavební úpravy v bytě

Vložil Anonymous, 20. Září 2007 - 6:58 ::

Prosím o radu jak řešit následující věc. Prodejem bytu došlo ke změně vlastníka bytu. Ten začal s rozsáhlými opravami bytu-výměna oken(není dodrženo členění), vnitřním uspořádáním a nyní jsem se dozvěděl, že se odpojil od ústředního topení a dělá si topení vlastní. Pokud vím tak s výborem společenství nejednal, spoluvlatníky nežádal o svolení a ani správce o ničem neví. Na MÚ mně bylo sděleno, že co se týká odpojení od ústředního topení a zřízení si vlastního řešit nemůže, že je to věc občansko právní. Bohužel v současné době je naše společenství v rozkladu, výbor odstoupil nový není a nikdo se tím nezabývá.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Matějka Jaroslav, 6. Říjen 2007 - 7:23

    Vážení, váš MÚ vám dal nesprávnou informaci.

    Zřízení si vlastního topení (etážového) a odpojení se od ústředního topení v domě není věc občansko právní, ale jedná se o záležitosti vycházející ze stavebního zákona, které jsou v plné kompetenci řešení příslušného MÚ a jeho stavebního odboru – zřízení vlastního topení je na stavební povolení (pokud nebude užito pevné palivo a dům má komíny). Postupujte v souladu se stavebním zákonem a jeho prováděcí vyhláškou.

    Matějka

    Vložil Anonymous, 20. Září 2007 - 11:46

    Dobrý den, ve Vašem příspěvku je nekolik důležitých aspektů. 1) vlastník není oprávněn měniv vnější vzhled budovy jímž montáž oken s jiným členěním bezesporu je – zde by jste se měli dovolat na stavebním odboru žádostí o nařízení místního šetření (dle lokality dávají svolení i památkáři), 2) zásah do ÚT rovněž není možný, ÚT není v majetku vlastníka jednotky – je to ucelený systém do kterého není možno nijak laicky zasahovat – odpojení je bezesporu zásah – vlastník potencionálně ohrožuje teplotní rovnováhu objektu a co si v současné době asi nový vlastník neuvědomuje – bude nucen dle vyhlášky i tak přispívat na otop dle ustanovení o místnostech odpojených od ÚT. 3) Co se týká vnitřního uspořádání bytu – je čistě na uvážení vlastníka jak přestavbu pojme s tím, že je třeba respektovat původní vedení páteřních instalací (odpady, stoupačky, ventilace aj) nicméně je třeba vyžadovat, aby stavbou nepoškozoval práva ostatních vlastníků a nepoškozoval společné prostory ve vlastnictví spoluvlastníků s pozdravem Petr Vávra

    Vložil Anonymous, 21. Září 2007 - 12:18

    Co se týká topení nevím – např. v našem prohlášení vlastníka budovy stojí, že veškeré rozvody po bytech od uzavíracích ventilů v bytě na stoupačce jsou součástí bytové jednotky, z čehož usuzuji, že jsou majetkem jednotlivých majitelů. Tedy stoupačky jsou společné, ale topení po bytech nikoli.

    Vložil Anonymous, 22. Září 2007 - 6:37

    Vážení

    1. V „Prohlášení vlastníka“ je asi nepřesnost, mělo být uvedeno, že společnými částmi jsou „rozvody tepla, tj.rozvody páteřní a stoupací vedení, napojení otopných těles včetně otopných těles a veškerá armatura a měřící a regulační technika“ (dle technického vybavení).
    2. Odpojený vlastník se bude podílet na nákladech tepla v souladu s vyhláškou č.372/2001 Sb.
    3. Zřízení vlastního topení vyžaduje stavební povolení, účastníky stavebního řízení jsou všichni vlastníci v domě, jelikož:
    1. dochází k zásahu do rozvodů plynu a instalaci nového plynového spotřebiče,
    2. dochází ke změně užívání komínu, který je nutné vyvložkovat, není-li komín bude asi odvod spalin přes fasádu, čímž bude narušen vzhled domu.

    4. Nesouhlas s „černou stavbou“ je nutné uplatnit u příslušného stavebního úřadu.

    5. Vhodné je informovat příslušného dodavatele plynu.

    6. Odpojení se od centrálního zásobování teplem může být v rozporu s „územním energetickým záměrem“, vyžaduje se vždy souhlas odboru životního prostředí příslušného samosprávního cel­ku.

    Matějka

    Vložil Anonymous, 5. Říjen 2007 - 20:51

    předpokládám, že se nebavíme o konkrétním domě a prosím o vysvětlení, co vás vede k závěru, že v Prohlášení vlastníka je nepřesnost.

    Vložil Matějka Jaroslav, 6. Říjen 2007 - 7:01

    Vážený Anonymousi, nebavíme se o konkrétním domě, ale obecně. Otopný systém jakéhokoliv domu je zvláštní technické zařízení podléhající zvláštním technickým požadavků (technické i právní normy). Otopných systémů v konstrukčním řešení je několik typů.

    Otopný systém začíná v tepelném zdroji v domě, ať již vlastní domovní kotelně nebo domovní předávací stanicí. Dále se jedná o páteřní potrubní rozvod vodorovný, který již může být rozdělen na jednotlivé sekce a potrubní rozvod stoupacích větví, z kterého jsou odbočeny „trubky“ do jednotlivých místností a osazeny otopná tělesa (radiátory).

    Pro řádnou funkci celé otopné soustavy je vypracován projekt se složitými výpočty vyváženosti hydraulických stavů v závislosti na požadovaném tepelném výkonu. Již změna otopného tělesa (místo litinového např. plechové těleso) má vliv na správnou funkčnost („netopí“ některý radiátor vzhledem ke sníženému průtoku, hlučnost apod.). Otopná soustava bývá vybavena v souladu s projektem regulační technikou, především diferenčního tlaku na jednotlivých sekcích či větvích, ale i na zdroji.

    Na základě výše uvedeného je z technického hlediska celý otopný systém domu jeden technický celek ve vlastnictví všech. Nelze tedy některé součásti vymezit, že jsou ve vlastnictví vlastníka jednotky. Vlastník jednotky může vlastnit pouze termohlavice (existuje několik typů hlavic-klasické a programovatelné v závislosti na požadovaném čase a teplotě).

    Na základě výše uvedeného se domnívám, že v „Prohlášení…“ je nepřesnost, jelikož celá otopná soustava domu včetně otopných těles má být určena jako společná část budovy, které je společná vlastníkům všech jednotek v souladu se ZoVB §4, odst.2., písm. c).

    Matějka

    Vložil Anonymous, 13. Říjen 2007 - 9:35

    Pane Matějka, tuto diskusi jsem vyvolal já. Z reakcí je patrné, že jsou různé názory na tuto problematiku a bohužel není jednoduché najít jednoznačnou odpověď. Domnívám se, že by jste mohl dát odbornou a konkrétnější odpověď (radu) pokud by jste měl přesnější výchozí informace. Chci Vás tímto požádat o mailovou adresu, kterou by jste mně mohl zaslat SMS na č.tel. 728225733. Jinak pro doplnění původních informací k tomuto problému musím upřesnit několik věcí:

    1. Největší problém vidím v tom, že nový vlastník nikoho ze spoluvlastníků nežádal o souhlas nebo minimálně neinformoval o svém záměru udělat si vlastní topení.
    2. I v našem případě je podle mně nedostatek v prohlášení vlastníka, protože otopná soustava není vyjmenovaná ve společných částech domu. Tato věc však je v ZoVB vyjmenovaná a tedy rozhodující.
    3. Dům je zděný z 50-tých let, z vlastním ohřevem teplé vody karmou v bytech, v minulosti taky z vlastní uhelnou kotelnou, v 80-tých letech přepojen na plynovou kotelnu v sídlišti a komíny jsou samozřejmě vložkované.
    4. Stávající přívod plynu podle projektanta je dostatečný.
    5. Vlastník bytu podle dostupných informací, neinformoval o odpojení se od topení ani správce, ani firmu, která je pověřena rozúčtováním nákladů na topení.

    MÚ-stavební odbor se k řešení uvedeného problému nehlásí a zdůvodňuje to tím, že za daných okolností hlavně bod 3 a 4, vlastník k zřízení vlastního topení stavební povolení nepotřebuje. Co se týká oken, pokud by dodržel rozměry a členění taky povolení není potřeba. Takže jsem požádal stavební úřad o prošetření oprávněnosti stavebních úprav v bytě vlastníka a čekám na místní šetření. Nejhorší podle mně, jak jsem už výše uvedl je nedostatek komunikace. V tomto konkrétním případě je nový vlastník mladý, krásný, perspektivní a ti co tady bydlí 50 a více let nemají na věci ten správný moderní a demokratický názor. Tomana

    Vložil Matějka Jaroslav, 14. Říjen 2007 - 8:56

    Vážený p.Tomane, s tvrzením, že „Stávající přívod plynu podle projektanta je dostatečný“ je názor projektanta jen pro tento konkrétní byt. Rozvod plynu v domě je společnou částí a musí být posuzován kapacitně tak, aby v každém bytě mohl být instalován vlastní plynový kotel – etážové topení.

    Nevěřím, že dodavatel plynu povolí změnu spotřebiče, instalování zvýšeného odběru – kapacity bez stavebního povolení.

    Porovnejte konání tohoto vlastníka s §13 ZoVB.

    Matějka

    Vložil Anonymous, 1. Listopad 2007 - 21:08

    Znám ze svého okolí případ, že majitel bytu si nechal nainstalovat klimatizaci (umí jak chladit tak topit) – ta funguje jako tepelné čerpadlo vzduch – vzduch – od lokální energetiky dostal sazbu D56d (22h NT, 2h VT) – ústřední topení má trvale vypnuté a topí si tímto. Je to proti něčemu ??? Snad ne. Platbu za topení a za odečet poměrového měřidla platí.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".