stavba nového výtahu a nesouhlas s pořízením nové společné věci-výtahu

Vložil josef (bez ověření), 23. Září 2017 - 15:13 ::

Dobrý den,po dobu 10ti let nesohlasím s výstavbou výtahu protože je realizován ze spol.fodu oprav a navíc s půjčkou.Potřebným výtah přeji ale nechci se podílet na věci kterou nepotřebuji.Může mě být věc-výtah vnucena a tím i podíl na investici a provozu?Bydlím 1.np.čtyřpatrového domu.Stavba již probíhá a po letech ne všichni souhlasili/78%/­.Prosím ,poraďte nerad bych promeškal nějaký termín.Všechny moje námitky byly Shromážděním delegátů bagatelizovány,já dehonestován,přes­tože jsou i jiné možnosti řešení sporu.Děkuji.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil VN (bez ověření), 25. Září 2017 - 7:36

    zda se jedná pouze o modernizaci/re­konstrukci či výměnu stávajícího výtahu anebo o pořízení úplně nového výtahu. Zkrátka , jestli vaše prohlášení vlastníka výtah obsahuje či nikoliv…Pokud ano , je to bezpředmětné. Pokud jde o nový výtah , mělo by se změnit prohlášení vlastníka a s touto změnou musí souhlasit 100% vlastníků , tedy i vy. A být Vámi , se změnou bych souhlasil pouze pokud by po mě nikdo na výtah nic nechtěl…

    Vložil tep (bez ověření), 25. Září 2017 - 9:46

    Pokud se zabudováním nového výtahu nemění spoluvlastnické podíly na domě, není nutné měnit prohlášení vlastníka, takže pro schválení stačí kvórum pro modernizaci domu. U nás je nový výtah společnou částí domu ve výlučném užívání skupiny vlastníků, kteří ho za své finance pořídili a financují i jeho provoz. Nezúčastnění neplatili, neplatí a nebudou platit na výtah nic, dokud se ke skupině provozovatelů výtahu nepřihlásí.

    Vložil Jasný (bez ověření), 26. Září 2017 - 10:09

    Tepe,

    i když je výtah ve výlučném užívání některých vlastníků, tak na jeho pořízení by se měli podílet všichni vlastníci a pouze na financování provozu se budou podílet vlastníci s výlučným užíváním.

    Výtah patří do společných částí, tzn., že je ve spoluvlastnictví všech, i když je ve výlučném užívání jen některých vlastníků. S pořízením výtahu se zhodnotí celý dům, tj. zhodnotí se jednotky všech vlastníků, nejen vlastníků s výlučným užíváním.

    Vložil tep (bez ověření), 9. Říjen 2017 - 11:08

    Výtah jsme pořídili jen za peníze výlučných uživatelů výtahu s tím, že jsme neměnili vlastnické podíly na domě, takže jsme nepotřebovali 100% souhlas vlastníků bytů. Ten bychom beztak nezískali, v domě bylo několik odpůrců. Kde je v NOZ uvedeno, že na pořízení nové společné části domu se musejí finančně podílet všichni vlastníci? § 1180 v odst. 1 končí:" se zřetelem k povaze, rozměrům a umístění této části a rozsahu povinnosti vlastníka jednotky spravovat tuto část na vlastní náklad." Povaha výtahu: ne každý ho potřebuje, a je nemravné nutit někoho, kdo věc nebude užívat (zejména byty v přízemí), aby ji financoval! Takové krutosti bývaqly ve zrušeném ZoVB. Takže na vlastní náklad budoucí provozovatelé výtahu zažádali o stavební povolení a hradili i veškeré náklady na vestavbu výtahu. Výtah je ovládán na čipy, takže kdo čip nemá, ten s výtahem dojede jedině tam, kam ho někdo někdy přivolá a teprve až ho přivolá.

    Vložil Jan77 (bez ověření), 24. Září 2017 - 8:03

    Nesouhlas můžete uplatnit při hlasování na shromážděním a/nebo při stavebním řízení. Není jasné , co přesně znamená „Stavba již probíhá a po letech ne všichni souhlasili“, ale nejspíše je už pozdě.

    Vložil janica, 23. Září 2017 - 20:26

    Jestliže se staví výtah, tak je to asi z nějakého důvodu. Stárnou vlastníci, špatně se chodí a vynášet dítě nebo i kočárek do posledního patra taky není zábavné. Vede v domě výtah jen do vašeho patra nebo až do suterénu? Výtah je společnou věcí, akorát nebudete mít v měsíčním předpise položku výtah. Tak jak tady píše jiný autor, v domě by se mohlo stát, že se jiní vlastníci nebudou podílet na opravách třebas suterénu, kde je sušárna, kolárna, protože ji nepoužívají, střechy, protože do přízemních bytů neteče, atd. Určitě se taky prodá byt lépe, že je v domě výtah.

    Vložil rýša (bez ověření), 8. Říjen 2017 - 19:40

    U stávajících spol.věcí není co řešit.Ale vnucovat /samozřejmě hlasováním/něco co nepotřebuji,nechci a nebudu používat je přece i proti právu občana.Bylo by to jako nutit vstoupit do JZD,také to byla většina.Já na nikom nic nechci,nikoho neokrádám ani neomezuji.Byt v 1.patře je jako patro v rodinném domku-neznám takový, možná u Krejčíře.

    Vložil Pavel II (bez ověření), 23. Září 2017 - 15:31

    zda disponujete zápisy ze shromáždění kde jste hlasoval proti. O stavbě by měla být ke stavebnímu povolení pořízena tzv. dohoda o výstavbě a tam by měl Váš souhlas chybět. Stavba je i tak možná, ale Vy se nebudete podílet na jejím užívání a samozřejmě i financování včetně provozních nákladů. Jestli je účetnictví SVJ vpořádku pak by neměl být problém kvantifikovat podíl účastníků stavby od těch co se jí neúčastní. Úvěr se samozřejmě nemůže Vás týkat. Ovšem obvyklý způsob „řízení“ SVJ kdy se zamlžují náklady na opravy a investice a nerozlišují se platby záloh na dlouhodobé opravy od splátek úvěru může měkčí jedince okrást. Je třeba se ozvat při prvním stanovení záloh a prvním ročním vyúčtování. Prokazatelně a písemně. Maily, telefony a ústní ohrazování Vám nejsou nic platné.

    Vložil tep (bez ověření), 24. Září 2017 - 5:24

    Tazatel byl při hlasování o vestavbě výtahu přehlasován, tak se musí do 3 měsíců odvolat k soudu s nejasným výsledkem soudního sporu. Odkazuji na článek právníka – http://www.portalsvj.cz/…ku-13–1–2017 – podle JUDR. Čápa je u starých SVJ vzniklých dle ZoVB přehlasování těch, kterým se děje újma, zcela legální, i když já to považuji za nemravné. Na druhou stranu považuji výtah v domě za skvělou vymoženost. Máme trakční výtah, který financuje nyní 14 vlastníků, ostatní neplatili a neplatí na výtah nic, ale s ním nejezdí. Každý provozovatel výtahu (vlastník bytu) platí u nás 150 Kč na měsíc – to je 5 Kč na den. Za ty peníze se hradí elektřina, servis výtahu a ještě se odkládá cca 15000 Kč ročně na náhradní díly, které budeme platit, až skončí šestiletá záruka na výtah. Inspirovali jsme se MHD, tam platíte za lístek stejně, ať jedete 1 zastávku nebo 4. I když tazatel bydlí v 1. patře, pokud on či někdo z jeho spolubydlících bude používat invalidní vozík, sám se do patra nedostane. A je částka 5 Kč na den tolik peněz, aby se stálo o ni soudit?

    Vložil MartinII, 23. Září 2017 - 16:10

    Mimo meritum věci, ale k doručování písemností. Již Lake upozorňoval že ne obyčejnou doručenku, ale doručenku s dodejkou.

    Pokud jde o základní dotaz, tak si myslím, že nelze jednoduše nechtít se podílet na výstavbě výtahu, stejně jako jiný by nechtěl se podílet nové střeše. K vzteku si je, když byty v přízemí (třeba úprava dvora a nepořádek u popelnic) nemohou přehlasovat byty od I. patra výše (výtah apod.), ale co se dá dělat.

    Myslí Pavel II, že tazatel může vymoci, že se nebude na výtahu podílet (viz stanovy a NOZ).

    Vložil Dudekk (bez ověření), 25. Září 2017 - 11:58

    Píšete nesmysl, dříve se tomu říkalo doručenka, nyní se tomu říká dodejka. Nebo jaký je, podle Vás, rozdíl mezi doručenkou a dodejkou?

    Vložil TN. (bez ověření), 25. Září 2017 - 14:33

    V zásadě jde o synonymum, s tím rozdílem, že obálky používané v soukromém sektoru mají předtištěno DODEJKA, kdežto státní obálky (soudy, správní orgány) používají obálky s předtištěním DORUČENKA. V papírnictví lze tuším zakoupit jen ty s dodejkou. Princip je totožný, adresát podepíše dodejku/doručenku a ta se vrátí odesílateli.

    Vložil Pošťák (bez ověření), 25. Září 2017 - 15:16

    „V zásadě jde o synonymum“

    Dodejka stvrzuje dodání, doručenka doručení.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".