Stanovy SVJ po 1.1.2014, které vzniklo před nabytím účinnosti NOZ

Vložil Jan Srna (bez ověření), 27. Září 2014 - 15:40 ::

Dobrý den,

rád bych se zeptal, zda již někdo z zde diskutujících nemá zkušenost se zpracováním nových stanov, nebo kde by se dalo čerpat jako vzor, pro SVJ, které vzniklo před nabytím účinnosti NOZ a je povinno své stanovy změnit do 31.12.2016, jelikož vzorové stanovy byly zrušeny. Jedná se mi především o stanovy, kde by byla již zakotvena možnost, že statutárním orgánem může být mimojiné předseda společenství a osoba, která není vlastníkem jednotky v domě, jak již nový NOZ umožňuje.

Děkuji

  • stanovy
  • Nový Občanský zákoník

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil lake, 27. Září 2014 - 19:08

Pro Váš případ se použije obecná právní úprava NOZ pro právnické osoby:

89/2012 Sb. § 244
Stanovy určí, je-li statutární orgán kolektivní (výbor) nebo individuální (předseda).
  • ZoVB stanovil u individuálního statutárního orgánu, že jde o „vlastníka jednotek“ (§ 9 odst.7 ZoVB). Pokud máte ve stanovách jednočlenný statutární orgán, změňte prostě název funkce na „předseda“.
  • ZoVB nestanovil u kolektivního statutárního orgánu „výbor“, že by musel být volen z vlastníků jednotek. Pokud máte ve stanovách vícečlenný statutární orgán, nemusíte měnit nic.

lake

Vložil chr (bez ověření), 19. Říjen 2014 - 11:22

Děkuji. Nerozumím však tomu, proč zde uvádíte odkazy na zákon o vlastnictví bytů, který byl zrušen a namísto něj je bytové spoluvlastnictví řešeno v NOZ? A právě v souladu s novým NOZ hodlám nové stanovy vytvořit.

Vložil lake, 19. Říjen 2014 - 17:14

Pane chr, zřejmě jste nečetl nový Občanský zákoník. Kdybyste si jej prostudoval, věděl byste, že veškeré právní vztahy vzniklé do dne 31.12.2013 se i nadále řídí dosavadní právní úpravou. Viz § 3028 NOZ.

Není pravda, že namísto ZoVB je bytové spoluvlastnictví řešeno v NOZ. Jste zřejmě naprosto zmaten. To,co je řešeno v NOZ, je něco nového, úplně jiného než to, co platí pro 53000 SVJ podle ZoVB: jinak rozdělené domy, jiný obsah pojmu „jednotka“, jiný rozsah práv a povinností vlastníka jednotky, jiný rozsah práv a povinností právnické osoby SVJ(2012), která je velmi odlišná od právnické osoby SVJ(2000).

To je jako byste tvrdil,že NOZ zrušil psy a od 1.ledna je tedy každý pes kočkou, která nemňouká, neumí zatahovat drápy a neloví myši. Zkuste myslet hlavou, pomáhá to.

lake

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".