STA

Vložil Anonymous, 30. Červen 2008 - 20:17 ::

Dobrý večer, slyšel jsem, že pokud máme dům v osobním vlastnictví za STA neplatíme. Je to pravda? Děkuji

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Xiang Ngeng (bez ověření), 25. Leden 2020 - 16:09

  „pokud máme dům v osobním vlastnictví za STA neplatíme“

  A kdo podle Vás za STA za Vás platí?

  Vložil Anonym25 (bez ověření), 12. Prosinec 2010 - 10:30

  Nikdo si určitě nemyslí, že provoz a údržba STA je zadarmo. Asi nejlepší je, když se v domě lidé dohodnou, že se STA financuje z fondu oprav. Mám ale dotaz jak vyúčtovávat STA v konečném vyúčtování? Jeden rok jsou náklady na STA např. 20 tisíc a příští rok nic. Lidé ale nadávají, že platí měsíčně poplatek za STA a dům není schopen tyto náklady krýt fakturami v daném kalendářním roce. Jak řešíte toto?

  Vložil Ladislav Halada, 12. Prosinec 2010 - 11:36

  Na našem domě o 8byt.jednotkách ve SVJ jsou střešní antény zrušeny již několik let.Pouze 2 vlastníci si bez souhlasu ostatních členů SVJ samovolně nainstalovali před dvěma roky satelit a napojili si jej na původní půdní zesilovač antén krerý je funkční a pod proudem el.napětí,který sloužil k zesílení TV signálu v analogu a společným koaksiálem byl signál veden do jednotlivých bytových zásuvek kdysi zavedených pro TV a rádio.Oba účastníci si přivedli signál ze soukromého satelitu do svých bytových jednotek původním koak.kabelem ze zesilovače co byl v minulosti pro účely sledovanosti TV využíván aby ušetřili za nákup nového koaks.kabelu a samostatného přívodu do svých bytů,takže signál je napájen ze zesilovače,který již dávno neměl být funkční pro TV./Ze zákona o odstranění antén ze střech domů/.Otázka zní:??Kdo má platit spotřebu el.energie ? a jak se dá celoroční spotřeba propočítat z odběru zesilovače?a zdali potřebovali oba nájemníci k nainstalování si soukromého satelitu pro příjem TV programů souhlas všech vlastníků byt.jednotek?Nyní se s tichým souhlasem finančně hradí spotřeba el.energie z FO,jako z celkové spotřeby el.energie ze společných prostor,které jsou ze zákona hrazeny z FO.!Poraďte,Budu se těšit odpovědi.Ladislav

  Vložil Syslus Modrobulvus (bez ověření), 12. Prosinec 2010 - 12:44

  Spotřeba zesilovače lze poměrně jednoduše zjistit, buď se koukněte do manuálu výrobce, tam musí být spotřeba vyznačena, nebo si jí změřte např. tímto přístrojem: http://shop.fkt.cz/…m2+dp116422/ nebo můžete pro toto zařízení zbudovat podružný elektroměr. Bohužel televizní zesilovač nelze použít pro zesílení satelitního signálu (satelitní zesilovač pracuje v pásmu 900–2400 MHz a televizní zesilovač zesiluje 1 – 69 kanál, tedy na těch 900MHz končí). Otázkou je zdali by nebylo nejlepší se vzájemně dohodnout, toto dílko „legalizovat“ místo zesilovače instalovat multipřepřepínač a umožnit tak satelitní příjem i dalším lidem.

  Vložil Ladislav Halada, 14. Prosinec 2010 - 14:26

  děkuji za odpověd,ale dotyční předseda a zástupce SVJ – si sami na vlastní náklady nainstalovali satelit pouze pro svoji potřebu,Ostatní nájemníci užívají samostatně služby-placené UPC.Mě jde o to jak je donutit platit za spotřebu el.energie,kterou využívají ve svůj prospěch, ze zesilovače,poněvadž signál z osobního sat.je veden přes zesilovač umístěným na půdě a původními koak.kabely co byl signál v minulosti takto přiváděn do jednotlivých byt.jednotek,vy­užily výhody k úspoře nákupu za nový koak.kabel a použili tento původní kabel s přívodem do zdířky v bytě v osobním vlastnictví.Po­dotýkám,byt není nebytový prostor a jedinci/SVJ/ ve svůj prospěch využívají služby o nichž jsem se zmínil.Kde se mohu obrátit na nepatbu za odběr el.energie od těchto nájemníků co jedinci využívají pouze ve svůj prospěch na náklady všech nájemníků a využívají tímto FO pouze pro své využití.Jak postupovat a jak změřit odběr?Děkuji

  Vložil Syslus Modrobulvus (bez ověření), 14. Prosinec 2010 - 16:20

  Abych pravdu řekl, tak ten zesilovač by mě na tom ve Vaší situaci štval nejmíň. Ten má spotřebu nějakých 5W (koukal sem se na náš zesilovač, chcete-li mám možnost to změřit naprosto přesně), což je za den 0,12kWh a nějakých 43kWh za rok. To máte větší ztrátu, když stará Blažková zapomene zhasnout přes noc ve sklepě či na půdě. Mě by spíš štval ten princip, tedy že ti dva uvažovali naprosto sobecky a místo toho aby přemýšleli jak dát možnost příjmu satelitního signálu všem si udělali nějaký bastl a za druhé samotný ten bastl. Sám píšete, že se snažili ušetřit na všem co se dá, tedy nevěřím že ten stožár mají řádně nainstalován a uzemněn, tedy je zde značné riziko že se blesk, či kulový blesk sveze po jejich zbastleném rozvodu do jejich bytů, nebo do bytu někoho po cestě. Tedy já bych na Vašem místě od nich požadoval veškeré potvrzení, že je vše řádně namontováno a že ten jejich bastl viděl revizák hromosvodář a revizák elektrikář. Pak bych na schůzi nadhodil, že chci satelitní příjem taky (tedy já satelitní příjem mám a jsem s ním naprosto spokojen), místo předražené nabídky UPC.

  Vložil Ladislav Halada, 15. Prosinec 2010 - 15:52

  Stožár je původní,na kterém byli za bolševika všechny antény včetně rádia aj.Stožár je nad střechou a určitě odpovídá předpisům.Co se týče satelitu,poradte výběr ,typ zdali Skylink ?,sledovanost min.na 2TV.Děkuji.Ladislav

  Vložil Syslus Modrobulvus (bez ověření), 15. Prosinec 2010 - 16:43

  Pokud je stožár uzemněn a zahrnut v revizi hromosvodů tak je to v pořádku.

  Pokud se chce více lidí připojit k satelitní anténě je potřeba tzv. multipřepínač: http://shop.atoselektro.cz/…ce_c351.html U nás v domě jsme se dohodli, že zafinancujeme „to co je na střeše“ a koax do bytu si každý hradí sám.

  Co se satelitních pozic týče tak jsou nejčastěji používané 23,5°E a 19,2°E http://www.parabola.cz/…igital/23e5/ http://www.parabola.cz/…igital/19e2/ samozřejmě, že jich můžete sloučit více ale platí přímá úměra, čím více pozic tím dražší multipřepínač.

  Tento signál si přivedete k sobě domů a co si do zásuvky připojíte je Vaše věc. Buď můžete sledovat volné programy pomocí levného přijímače (v dnešní době se dá sehnat za 800Kč) nebo si pořídíte přijímač s dekodérem a následně dekódovací kartu. Na našem trhu jsou SkyLink, CSlink, UPC a DigiTV. Záleží na Vás pro koho se rozhodnete, každý má nějaké výhody a nevýhody. Další možnost příjmu je dekódování na černo, ale to už je zase na jinou diskusi :-)

  Vložil tata_FIDO, 24. Červenec 2008 - 6:26

  taky by mne zajímalo z čeho hodláte platit případnou opravu poruchy STA?

  Vložil Anonymoussser (bez ověření), 30. Červen 2008 - 20:36

  Pokud máte v domě komunismus – jak by si asi většina vlastníků bláhově přála(patříte asi mezi ně) tak za STA platit nemusíte. Jinak STA – náklady na elektřinu, údržbu atd. podle mne asi někdo platit musí????? JarekSVJ

  Vložil Anonym (bez ověření), 30. Červen 2008 - 20:23

  Pokud vlastníte celý dům, tak STA je Vaše a Vy zajišťujete její údržbu, s čímž máte nějaké náklady.

  Vložil Jaroslav 1 (bez ověření), 14. Prosinec 2010 - 14:31

  podle poslední verze, kterou jsem četl (a je to pár let) byla odpověď cca následující – za STA platí ti, kteří ji vyúžívají. tedy pokud se od STA odpojím, nemůžu za ni platit, v článku to bylo dohnáno do absurdity – majitel byttu zůstal na STA sám (ostatní přešli na kabel) a veškeré náklady na STA platil sám. STA by měla být služba, a rozpočítává se na uživatele (na kus) a bývá to občas jako položka v zálohách.

  Vložil Syslus Modrobulvus (bez ověření), 14. Prosinec 2010 - 16:38

  STA je normální služba jako např. komunální odpad, osvětlení společných prostor atd. Výmluva že někdo službu nevyužívá je těžko dokazatelná a naprosto bezpředmětná. Můžete mi někdo říci, jak dokážete že STA nevyužíváte? Možná u moderních hvězdicových rozvodů by něco takového bylo možné, ale u průběžných zásuvek má tvrzení, že dotyčný nevyužívá STA stejnou váhu, jako to že nevyužije osvětlení chodby a chodí v noci s baterkou. Chtěl bych se jen zeptat na jinou věc. Jak rozúčtováváte STA. Před pár lety jsme STA rekonstruovali a každému je jasné, že tato akce něco stála a je potřeba aby se zaplatila. Pokud dávám na vyúčtování odpad, či elektřinu tak tam mám jasné náklady za kalendářní rok a rozúčtování na osoby. Bohužel u STA náklady proběhly před dvěma lety a lidé splácí po 20Kč/zásuvku a měsíc. Nechce se mi každý rok dávat k vyúčtování několik let starou fakturu a do blba vysvětlovat, že tenkrát byly náklady XX Kč a po těch YY Kč splátkách za rok to splácíme. Nemůžete mi někdo poradit jak na vyúčtování STA?

  Vložil Leni (bez ověření), 14. Prosinec 2010 - 21:42

  My vyúčtováváme STA na bytové jednotky, t.j. stejnou částkou na každou bytovou jednotku…Každý byt platí zálohu měsíčně 24 Kč a po konci roku se udělá vyúčtování oproti nákladům vzniklým v uplynulém roce, tak jako u ostatních služeb.

  Vložil Syslus Modrobulvus (bez ověření), 14. Prosinec 2010 - 22:39

  To je právě to co mě se nelíbí. My jsme vyměňovaly staré zelené bolševické koaxy za nové, do STA jsme přidávali domovní kamery, dávali nový zesilovač, aby bylo možné přijímat digitální signál. Tyto náklady v jednom roce byly vyšší a dohodli jsme se, že se „rozpustí“ do několika dalších let. Všichni to pochopili, až na pár prudivých jedinců, kteří žádají „roční vyúčtovaní“. To je ale nula, protože na své dílo drží anténář záruku a investice proběhla. Tedy otázka jak hlupákovi vysvětlit, že v jednom roce byla investice XX a v následujících letech bude investice 0. Ale on bude platit 20Kč/zásuvku/měsíc (což mi nepřijde nějaká přemrštěná částka).

  Vložil berajvi, 14. Prosinec 2010 - 17:57

  Používání STA u nás nepovažujeme za službu,nevybíráme žádné zvláštní zálohy.Napájení je ze společné elektřiny,opravy a úpravy jsou hrazeny ze záloh na správu domu/FO/,takže odpadá rozúčtování na vlastníky.

  Vložil Bc. Vyložil Julián (bez ověření), 14. Prosinec 2010 - 18:03

  „Používání STA u nás nepovažujeme za službu“

  Považovat cokoli za službu má význam pouze v případě, že se rozúčtovává jinak než podle spoluvlastnických podílů.

  Rozúčtování služeb podle spoluvlastnických podílů je zcela zbytečná činnost.

  Bc. Vyložil Julián

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".