správné vyúčtování výtahu

Vložil Zienert (bez ověření), 12. Duben 2014 - 12:20 ::

Dobrý den Chtěl bych se zde zeptat na váš názor správného rozůčtování výtahu.Bydlím v panelovem domě který má pět pater+přízemí.Na každém patře jsou dva byty celkem tedy v domě 12bytů. Vyůčtování se provádí podle počtu osob a to od prvního patra, byty v přízemí neplatí nic. Bydlíme v prvním patře čtyřčlená rodina z toho dvě malé děti 2 a 3 roky. Náklady na osobu za rok jsou 700kč.Tímto způsobem tak platíme v prvním patře vyší částku za výtah než třeba byt v pátém patře kde bydlí dva dospělí. Což mi přijde nelogické už i z toho důvodu že výtah využíváme minimálně a ještě dvě naše děti sami výtah užívat nemohou a to už i z hlediska předpisů kdy výtah mohou používat osoby starší deseti let. Chtěl bych proto vědět zda je toto správné,,případně jak toto řešit..Děkuji

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Všehomír (bez ověření), 19. Říjen 2017 - 13:50

    Je možné, v domě SVJ, který má výtah na 12 pater, účtovat cenu energie výtahu podle výše poschodí kde člověk bydlí? Hypotetický příklad: v prvním NP – 1Kč, ve dvanáctém NP – 12Kč. Děkuji.

    Vložil Čmuchal (bez ověření), 19. Říjen 2017 - 14:42

    Ano, je to teoreticky možné. Nicméně Váš „hypotetický příklad“ je chybně: samozřejmě nelze účtovat Vámi uvedené „Kč“ ale patro slouží jako dělicí koeficient pro celkový náklad.

    Dvou-složkové kritérium „podle dopravní vzdálenosti s určením oprávněné osoby (chip pro použití výtahu)“ se mně jeví jako řešení rozumné, které rozhodně neuráží „obyčejné lidské cítění“.

    Bohužel se na tomto způsobu musíte v SVJ silově usnést (lze se bohužel usnést i na způsobech urážejících lidské cítění !!) a přestože jde o spravedlivější způsob rozdělení nákladu na službu sloužící POUZE konkrétním dopravovaným osobám – jistě se to individuím ve vyšších patrech nebude líbit.

    Podle mne je návrh v SVJ(2000) neprohlasovatelný a SVJ(2012) jistá možnost byla, ale většina vlastníků v těchto SVJ se o ni svou hloupostí nechala připravit.

    Vložil David D (bez ověření), 20. Duben 2014 - 19:23

    Jsem předsedou SVJ v panelovém domě s výtahem. U nás jsem doporučil a na schůzi bylo schváleno, že všichni členové SVJ platí za všechny služby společně, včetně výtahu. S rozhodnutím nesouhlasili majitelé bydlící v přízemí, což chápu, ale je to spravedlivé pro všechny. Nejsou hádky, kdo platí víc nebo méně, jelikož si koupili byt v domě, který má výtah a dům i byty mají tímto větší hodnotu.

    Vložil Nov). (bez ověření), 3. Květen 2016 - 17:26

    Vážený pane,

    můžete mně napsat, podle jakého zákona postupujete a jaké pravomoci má společenství při schvalování investice nového výtahu ve 4 podlažním domě SVJ ? Dům je starý 44 roky, byl projektován bez výtahu, jeho původní technická a právní dokumentace vycházela z jiné reality. Družstevní byt v přízemí mně byl určen pořadím. Já jsem ho před 44 lety zaplatila proto, že jsem se potřebovala co nejrychleji jako matka samo-živitelka přestěhovat s dětmi blízko školy a družiny, aby byly děti pod dohledem. Již v té době měl byt oproti těm, co byly v poschodí, nevýhody, na př. mu chyběl balkon, o nepořádku ani nemluvím.

    V současné době jsme SVJ.Na shromáždění nám oznámili předseda a tajemník společenství, že požádají o dotaci 5 mil Kč na výstavbu výtahu a dalších 5 mil. budeme všichni, podotýkám všichni vč. přízemních bytů platit. Část cca mil.z FO a pak zvýšením platby za podílové jednotky u mne cca 630,– Kč/M, vč. dalších nákladů na údržbu. Dále nám řekli, že o této záležitosti nebudou s nikým více diskutovat. Pokud se to nelíbí vlastníkům v přízemí, že mají smůlu, budou stejně platit, protože budou přehlasováni většinou podle "Zákona 72/94 (byl zrušený).

    Nechápu, že vůbec něco takového je možné. Byty dnes kupují lidé, kteří je využívají k pronájmu. V našem vchodě je jich z 11 vlastníků 5, z toho 4 byty jsou v poschodí.

    Jsem důchodce, v bytě žiji sama. Jak mně někdo může nařídit platit velkou částku za něco, co nebudu využívat? Musím přispívat za lepší zhodnocení bytů v poschodí a těm, kteří si za pronájem budou účtovat vyšší částky? Souhlasila jsem dosud se vším, co bylo spojeno s revitalizací domu určitě bych dala svůj hlas s vybudováním vlastní plynové kotelny.

    Proti výtahu v zásadě nic nemám. Pokud dostaneme dotaci na 4 podlažní dům a bude tam výtah, tak vydržím zvýšený hluk i nepořádek. Ale jako důchodce si nedovedu představit, že část své penze musím dát za něco, co mně nic nepřinese, jenom další uskromnění ve stáří a to proto, abych umožnila většině nadstandart.(jako za komunistů- teorie stejných žaludků).

    Za radu děkuji. Prosím poraďte. Marně hledám zákon o investici nového výtahu v SVJ a dalším příspěvku na jeho údržbu pro přízemní byty ve společném vlastnictví. Vím, že mohu podat stížnost k soudu do 3 měsíců, ale dopředu mně bylo řečeno, že kvůli většině nemám naději. (V Rakousku využíval výtah ten, kdo si za něj zaplatil. Pak dostal klíč a mohl jezdit.U nás jezdí ten, kdo je většina a musí za něj platit i menšina).

    Nov

    Vložil lake, 20. Duben 2014 - 21:04

    Pane Davide,
    pletete si poskytování služby s vlastnickými vztahy k majetku. To jsou dvě naprosto odlišné věci. Účtuje se o nich jinak. Řídí se různými zákony. Povinnosti odběratelů služeb nemají nic společného s povinností vlastníků spravovat svůj majetek.

    Pokud toto nedovedete rozeznat, pak hospodaření vašeho SVJ je zřejmě jediná temná, nepřehledná džungle. Vy zastáváte funkci ve výboru. Snažte se prosím pochopit základní právní a ekonomické souvislosti. Rozúčtování služeb podle zákona č. 67/2013 Sb. nemá žádnou souvislost s vlastnictvím společných částí domu.

    Stanovili jste úhradu za službu, kterou obyvatelé bytů v přízemí nejspíše nevyužívají. To je v rozporu s dobrými mravy a takové usnesení může být absolutně neplatné.

    89/2012 Sb. § 2
    (3) Výklad a použití právního předpisu nesmí být v rozporu s dobrými mravy a nesmí vést ke krutosti nebo bezohlednosti urážející obyčejné lidské cítění.
    89/2012 Sb. § 245
    Na usnesení členské schůze nebo jiného orgánu, které se příčí dobrým mravům, nebo mění stanovy tak, že jejich obsah odporuje donucujícím ustanovením zákona, se hledí, jako by nebylo přijato. (…)

    lake

    Vložil David D (bez ověření), 22. Duben 2014 - 10:18

    Vážená pane Lake,

    napsal jsem pouze názor a informaci pro ostatní, jak to máme nastaveno v našem SVJ. Členové si toto odsouhlasili na schůzi, až na přízemní byty, abychom neřešili proč 7 patro platí stejně za výtah jako 2 patro, které jezdí méně. Pár vlastníků bytů výtahem nejezdí vůbec a bydlí ve vyšších patrech(také platí, včetně mě). Výtahem jezdí firmy, revizní pracovníci a další, kteří mají něco společného s náklady na dům (to je také energie – chodí i kvůli přízemí a né jen od 1 patra výše). Další věc je také to, proč by někdo měl platit za energii v kočárkárně když tam nechodí a proč platit za uklízečku, která uklízí celý dům i když jde jen od výtahu ke svému bytu a né za roh a po schodech (jsou to jen příklady, na schůzi toho bylo více). Takto bylo rozhodnuto všemi, za všechno a společně, nezdá se mi, že by to bylo v rozporu s dobrými mravy, jak uvádíte.

    Pokud by měl jednat každý jako Vy, na ničem by jsme se nedohodli, byl by ve všem zmatek a nemluvím o tom, že by nikdo pozici předsedy nebo místopředsedy nevykonával. Přesně kvůli takovým lidem dochází ke sporům mezi vlastníky a dům chátrá.

    Také máme externí správcovskou společnost, která řeší veškeré účetní položky. Opravdu žádnou nepřehlednou džungli nemáme a vše řešíme pro spokojenost VŠECH vlastníků. Co není odsouhlaseno, majitelé neobcházíme a snažíme se po řešit jinak v rámci dobrých mravů a vztahů.

    Byl jsem na několika schůzích jiných SVJ a kdyby měli všichni tak spokojené nájemníky a účetně vše v pořádku bez jakýchkoli tunelů, nepsal by nikdo do takovýchto komentářů a takovéto komentáře, jako je ten Váš.

    David D

    Vložil svjvmt, 14. Duben 2014 - 18:20

    Divné, máte na výtah zvlášť elektroměr? U nás tytéž patra, jen 24 bytů. Hradím za 2 osoby 540 Kč! Neřešíme podlaží, P + 1 patro spotřebu nehradí, i když nepravidelně používají, nemluvě o návštěvách.

    Vložil Petr Piskač MBA, 14. Duben 2014 - 8:14

    Pane Zienerte, nadhodil jste velice zajímavé téma, které určitě stojí za pozornost. Velice chápu váš správný názor týkající se právě vaší platby 2 dospělých a 2 dětí, byť ještě děti jezdit výtahem sami bez dozoru nemohou..

    Zdravý selský rozum říká, že platit by měli pouze 2 dospělí, kteří výtahem jezdí – tedy zatím 2 osoby. Děti jedou (ZATÍM) vždy výlučně právě s těmito dospělými. Správně jste poznamenal, že dle platné legislativy mohou děti jezdit výtahem samostatně od 10 let. Pokud by začaly jezdit dříve, měli by pak i oni začít platit dříve (tedy platit budete vy, podle skutečného počtu osob, využívající samostatně výtah v rámci vaší rodiny).

    Ovšem jako nejspravedlivější by mi přišla praxe, kdy náklady na provoz domu (výtahu) se vypočítávají dle velikosti spoluvlastnického podílu (viz zápis v Katastru nemovitostí). Ti, co vlastní větší část domu, a mají také logicky větší díl hlasovacích a rozhodovacích práv při rozhodování ohledně domu, by také právě v duchu této logiky měli platit částku adekvátní právě jejich velikosti spoluvlastnického podílu. Exaktní (přesná) čísla jsou pak jen matematickým, lehce ověřitelným výpočtem. 

    Ale to je stará známá věc: vždy a v každém domě se najdou osoby, které se domnívají, že doplácí na druhé. Vyhovět všem je pak téměř nadlidský úkol. Jinak díky za nadčasové téma, které opravdu řeší mnoho domů a na nějž i my jsme často dotazováni!

    Petr Piskač, MBA
    Autor je Projektovým manažerem fy Výtahy Příbram s.r.o.

    Vložil laik (bez ověření), 14. Duben 2014 - 15:22

    Dobrý den, pane Pisklači, nedomnívám se, že rozúčtování služby provozování výtahu či jak ji nazveme, je spravedlivější dle podílu na SČD.

    Je nutno rozlišit poskytování služby a správu domu.

    U správy domu je velikost podílu na SČD a s ním spojená hlasovací práva přímo úměrná příspěvku (platbě) na správu domu a pozemku.

    V případě poskytování služeb by mělo být co nejvíce zohledněna míra používání výtahu (v tomto případě).

    Proto se domnívám, že rozúčtování dle osob užívajích nebo majících možnost službu využívat je „spravedlivější“. Absolutní spravedlnost nikdy nebude.

    Lze samozřejmě diskutovat o tom zda děti do určité věkové hranice platit mají či ne. To je ovšem věcí každého SVJ.

    Pokud by jste prošel zdejší fórum podrobněji, zjistíte, že byly pokusy o zvýšení plateb „pejskařům“ či uživatelům ve vyšších patrech apod.

    K samotnému původnímu dotazujen doplním, že bez znalosti složení částky je obtížné blíže se vyjádřit.

    Vložil Kamca, 29. Srpen 2015 - 18:53

    Navazuji na příspěvky zde uvedené k vyúčtování výtahu. Měli jsme na schůzi tuto diskusi, jsem předseda SVJ, proč by měli platit ty byty ve zvýšeném přízemí, když vyběhnou těch 10 schodů raz dva? Jsou tam ale dveře na výstup z výtahu, což znamená, že ho mohou použít-nedá se zkontrolovat, pouze náhodně, pokud je uvidím. Je také ale pravdou, že je to společenství, tudíž je všechno všech. To bych já mohla oponovat také názorem, že nebydlím pod střechou-nezajímá mne oprava střechy, nepoužívám kočárkárnu atd. Je to skutečně na naši domluvě anebo se mohu opřít o nějaký zákon či vyhlášku? Nebo to mít ve stanovách? A na plochu dle poměrných částí bytu nebo podle toho, kolik bydlí v bytech lidí-ať je to spravedlivé? Je to pro mne dost těžké o těchto věcech rozhodovat, sháním názory a poznatky kde se dá, ale zřejmě na to recept není. Vděk a pochvalu od lidí v domě nemám a nečekám, dělám to jako většina ostatních ve svém volnu a zadarmo, což nikdo neocení, a myslí si, že beru bůh ví jaký další plat. Někteří lidé prostě nikdy nic nepochopí… Děkuji.

    Vložil lake, 29. Srpen 2015 - 19:17

    Kamca, je zřejmé, že jste totálně zmatena. Pletete dohromady spoluvlastnictví věci – výtahu s poskytováním služby „provoz výtahu“. To jsou dvě naprosto odlišné věci, které se řídí podle jiných právních předpisů. Už jsem zde o tom psal.

    lake

    Vložil Kamca, 29. Srpen 2015 - 19:33

    Pane lake, nepletu a zmatena také nejsem. Je mi jasné, že používání a spoluvlastnictví jsou odlišné věci, ale zřejmě se od vás adekvátní odpovědi nedočkám. Děkuji za Vaši námahu mi alespoň odepsat, i když je mi Vaše reakce k ničemu, akorát tak slušně řečeno " k nazlobení". Mohl byste své příspěvky lépe formulovat a zvážit jejich obsah. Kamila.

    Vložil Petr Piskač MBA, 14. Duben 2014 - 16:25

    Děkuji pane Laiku za názor, ANO, obecně s ním lze souhlasit. Co se týče vašeho návrhu, cituji: „V případě poskytování služeb by mělo být co nejvíce zohledněna míra používání výtahu (v tomto případě).“ 

    Tak takovou situaci lze poměrně snadno řešit: do výtahu lze jednoduše instalovat ČIPOVÝ systém. Tzn. elektronické zařízení, které je schopno evidovat čip jako takový (jméno vlastníka, směr jízdy – nahoru/dolů, celkový počet jízd za konkrétní dobu) a sledovat tak využití výtahu konkrétními osobami.

    Nevýhoda: člověk bez čipu se nesveze (Záchranná služba, Policie, jakákoliv návštěva obecně). Navíc: pokud je takto člověk „sledován“ a bude-li platit za skutečné využití, bude jej to svádět k tomu, co nejméně jej využívat (např. do 2. či 3. patra se dá ještě vyběhnout, do 9 – 12 patra nikoliv). Ve výsledku poté bude výtah placen jen nejvyššími patry a to za cenu příliš vysokou.

    Chci tím říci, že je možné velice snadno toto vyřešit, ale nejsem si jist reakcí těch, kteří na takový exaktní způsob měření doplatí. 

    Jinak děkuji za názor a ten můj berte jako příspěvek do diskuse :-)

    S úctou k vám
    Petr Piskač

    Vložil Jízda (bez ověření), 14. Červenec 2016 - 22:50

    Pane Piskači, MBA,

    směr jízdy dolů, s kopce, je levnější než nahoru. Kolikanásobný je tento rozdíl?

    Vložil Krupp, 14. Duben 2014 - 19:14

    Ani čip vám nepomůže. Měla by se sledovat i váha posádky výtahu. Je přeci rozdíl, jestli jede patnáctiletá anorektička anebo tlouštík s celou podobnou rodinou. Měli byste minimálně instalovat v každém patře ještě váhu s registrací. Nejlepší by ale bylo posadit do každého patra děžurnuju, která bude vše zapisovat. Jirka

    Vložil Jízda (bez ověření), 14. Červenec 2016 - 22:53

    A další děžurnaja bude přímo v kabině zapisovat, zda se někdo při jízdě nahoru nenadlehčuje či naopak při jízdě dolů nepřitěžuje.

    Vložil JV (bez ověření), 12. Duben 2014 - 20:28

    Bydlím v desetipodlažním domě.Za celkovou spotřebu společné elektřiny(osvě­tlení,výtah,tel­.anténa,venti­látory)platím na byt 856Kč t.j. přibližně 2,40 Kč na den.Zamyslete se nad tím, jestli za nějakou zbytečnost utratíte vice.(cigarety, alkohol..)

    Vložil zienert (bez ověření), 13. Duben 2014 - 6:04

    asi jste mě nepochopil kdyby šlo o částku 700 na byt nic bych nenamítal ale u nás je to 700 za osobu,to je 2800 za rok,,což v dnešní době málo není a platit za něco co nevyužívám mi přijde nelogické.

    Vložil laik (bez ověření), 13. Duben 2014 - 11:27

    Co připadá Vám nelogické je z hlediska všech logické. Provoz výtahu je potřeba zaplatit. A určení způsobu svěřil Zo

    Záleží na tom co obsahuje položka „výtah“. Pokud nenahlédnete do Vašich pravidel pro rozúčtování tak je diskuze zde zbytečná. Nelze porovnávat něco kde není znám obsah.

    U některých SVJ je provoz výtahu včetně oprav, servisu apod. služba. Jinde je služba elektřina spol. prostor a opravy a servis jsou správa domu.

    SVJ poskytuje službu dle schválených pravidel a je na Vás zda ji využijete či ne.

    Pro schválení pravidel pro rozúčtování služeb bylo potřeba do 31.12. 2013 souhlasu 3/4 přítomných na shromáždění. Pokud byloschválení OK, není o čem diskutovat.

    Vložil Jirka1974, 12. Duben 2014 - 16:26

    Spoluvlastníte ten výtah? Bezesporu ano. Spoluvlastní ho i vlastníci bytů v přízemí? Opět bezesporu ano. Mohl by být ten dům postaven bez výtahu? Domnívám se, že ne. Pokud tedy něco spoluvlastním, měl bych se podílet na údržbě a provozu. Nejlépe v poměru odpovídajícím mému spoluvlastnickému podílu. Ukažte mi spravedlivější způsob…

    Vložil zienert (bez ověření), 13. Duben 2014 - 6:06

    ano máte pravdu pokud by platili za výtah i ty v přízemí nic bych nenamítal…

    Vložil Lila (bez ověření), 13. Duben 2014 - 16:06

    Jak to je u nás. Máme rozdělenou platbu na servis výtahu a spotřebovanou elektřinu. Výtah má svůj elektroměr. Za servis platí všichni, protože je to majetek (podle osob nebo plochy bytu,záleží jak to máte nastavené) a elektřinu platí ti od 2.patra podle osob, ale je to na dohodě, může být někdo potřebný i v 1.patře. Takhle nám to připadá spravedlivější.

    Vložil laik (bez ověření), 12. Duben 2014 - 12:49

    Každé SVJ by mělo mít schválená pravidla pro rozúčtování služeb.V nich najdete odpověď. Správné je to, co je dle schválených pravidel.

    Jsou SVJ kde se výtah rozúčtovává dle m2, jinde podle osob.

    Někde od prvního nadzemního podlaží, jinde od druhého.

    Do roku 2014 neexistoval žádný předpis, který by vyúčtování jednoznačně upravoval. Do zrušení ÚS to byla vyhláška 176/1993, která stanovila, že Cenu za užívání výtahu platí ti nájemci, kteří výtah užívají, avšak vždy nájemci bytů od třetího nadzemního podlaží.

    pak byla částečná úprava v cenových výměrech MF, oba předpisy však byly určené pro nájemní bydlení. Pro SVJ tak byla možnost je použít jako inspiraci.

    Jednoznačná úprava pro SVJ chyběla.

    Nyní to řeší z.č. 67/2013.

    Ta otázku věku neřeší. Osobou rozhodnou pro rozúčtování služeb je ten u koho lze mít za to, že bude v jednotce žít po dobu delší než 2 měsíce v průběhu zúčtovacího období.

    Rozúčtování služeb řeší takto:

    //Způsob rozúčtování poskytovatel služeb ujedná s dvoutřetinovou většinou nájemců v domě, nebo o něm rozhodne družstvo, anebo společenství. Změna způsobu rozúčtování je možná vždy až po uplynutí zúčtovacího období.

    (2) Nedojde-li k ujednání, nebo rozhodnutí družstva, anebo společenství, rozúčtují se náklady na služby takto

    1. provoz výtahu … podle počtu osob rozhodných pro rozúčtování.//
    Vložil zienert (bez ověření), 14. Duben 2014 - 22:14

    z toho to zákona tedy vyplývá že by měli platit všechny osoby včetně přízemí,,jestli jsem to dobře pochopil

    Vložil laika (bez ověření), 15. Duben 2014 - 9:43

    Správně vyúčtování je takové, které je v souladu se schválenými pravidly pro vyúčtování služeb.

    Vložil svjvmt, 12. Duben 2014 - 12:31

    Myslím že nenajdete správné, spravedlivé vyúčtování, prostě se nějak musíte domluvit aby to co nejmíň bolelo. Co pak třeba platby co jezdí venčit psy, návštěvy atd? A co tak čipové karty, koeficient podle pater? Ale už se to tu řešilo a …

    Vložil zienert (bez ověření), 13. Duben 2014 - 6:11

    máte pravdu je to otázka dohody chci se proto právě dozvědět jak se toto řeší v jiných domech,,jen mi přijde nelogické abych v prvním patře platil o půlku více než v patře pátém a v přízemí nepltili nic,,tot vše.

    Vložil laik (bez ověření), 13. Duben 2014 - 7:37

    I Vámi uváděný případ má svoji logiku.

    Pokud v pátem patře bydlí jeden člověk bude v případě, že je rozúčtování prováděno dle osob platiti méně než čtyřčlená rodina ve druhém patře je-li rozúčtováváno dle osob. Přo rozúčtování dle polochy zase naopak bude např. čtyčlená rodiny v menším bytě platiti méně než dva lidé ve větším bytě.

    Jak napsáno v tomto vláknu absolutní spravedlnost neexistuje.

    Pokud má Vaše SVJ schválená pravidla je rok 2013 vyúčtován dle nich. JInak pokud by se měla změnit musí o tom opět rozhodnout shromáždění.

    Vložil pavlizie1 (bez ověření), 29. Leden 2015 - 1:40

    je jedno kolik kdo váží,stačí čip a výtah registruje spotřebu na jeho vyzdvižení do patra,pak je jasná registrace,kdo kolik spotřeboval,do pátého patra platím asi víc,než do třetího,při stejné váze,cizí osoby by nejezdili a proto za ně nebudeme platit,mě taky nikdo nevozí autem zadarmo,pro návštěvu si dojedu a rád platím,proč by za moji návštěvu měli platit ostatní

    Vložil Jar (bez ověření), 14. Červenec 2016 - 22:07

    No jo ale kolik takovy system a i plementace a karty stoji zbytecnych penez?

    A jen kvuli rozuctovani elektriny, protoze udrzbu musi platit (mel by) stejne vlastnik…

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".