Spoření na budoucí účel prostřednictvím stavební spořitelny

Vložil cert (bez ověření), 23. Srpen 2017 - 22:28 ::

SVJ chce za XX let (za 3 roky, za 5 let, za 8 let.....) opravit střechu, zateplit, vyměnit stupačky, výtahy apod.

Vlastníci se na shromáždění rozhodnou, že začnou skládat za tímto účelem vyšší zálohy.

Využili byste k tomuto „spoření“ účet u stavební spořitelny a tedy sjednání stavebního spoření? S tím, že pokud by nedošlo k překlopení do doby realizace akce, požádali byste stavební spořitelnu o překlenovací ú­věr?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Vlastník bytu (bez ověření), 24. Srpen 2017 - 17:55

    Vlastník bytu nemá povinnost účastnit se kolektivního spoření.

    Vlastník bytu má povinnost podílet se na nákladech souvisejících se správou domu.

    A to je rozdíl!

    Vložil K.L.F. (bez ověření), 23. Srpen 2017 - 22:47

    Pokud nechcete úvěr, stavební spoření nebrat. Stavební spořitelna dnes poskytuje úrok 0,5 % p.a. (před zdaněním). Není možné vybírat po částech, peníze jsou umrtvené. Žádné výhody takovéto spoření nemá.

    Pokud chcete úvěr, potom je to možnost.

    Vložil TN. (bez ověření), 24. Srpen 2017 - 8:27

    Netušíte, jestli i u právnických osob platí, že vázací doba je 6 let, tedy 6 let nelze na peníze sáhnout, jak je to u PO? I když PO asi nedostávají státní podporu, tak by to mělo být jedno?

    Vložil Magda3 (bez ověření), 24. Srpen 2017 - 9:10

    Kdysi dávno existoval produkt stavební spořitelny, kde vlastník spořil na svůj účet, který byl vinkulován ve prospěch SVJ. Vlastník dostával státní dotaci (pokud to bylo jeho jediné stavební spoření) a tím se mu snížila částka dlouhodobé zálohy. Vůbec netuším, zda takový produkt existuje i dnes. Byly s tím problémy.

    Pokud není na stavebním spoření státní dotace, jde o naprosto zbytečnou věc pro právnickou osobu. Půjčky pro SVJ jsou levné a stavební spoření není potřeba.

    Magda

    Vložil TN. (bez ověření), 24. Srpen 2017 - 9:52

    Kam tedy navrhujete „spořit“ (odkládat zálohy na budoucí schválený účel)?

    Vím totiž jen o dvou variantách, buď stavební spoření, nebo spořící účet (eventuálně termínovaný vklad).

    Vložil Vlastník bytu (bez ověření), 24. Srpen 2017 - 12:31

    „Kam tedy navrhujete „spořit“ (odkládat zálohy na budoucí schválený účel)?“

    Každý podle svých preferencí. Určitě bych se neřídil radami z portalsvj.cz Někdo dává přednost investici do umění, někdo do zlata, někdo do virtuálních měn, někdo do nemovitostí, jiný do akcií. Možností je nepřeberně.

    Jedno je jisté: Odmítnout spořit prostřednictvím SVJ.

    Vložil JaVa, 24. Srpen 2017 - 12:43

    Vyhodnotil jste to naprosto přesně.Nejhorší spoření je to ,které členové SVJ slepě hradí na účet SVJ.Jsou to finance neustále ztrácející na hodnotě,což určitě není nikomu z nás jedno.Za Vaši poslední větu Vám dávám jedničku s*.

    Přeji hezký zbytek dne.JaVa

    Vložil Magda3 (bez ověření), 24. Srpen 2017 - 16:32

    Souhlas s oběma. Nejenom že ty peníze schramstne inflace, ale ony se i mnohem lépe prošustrují, když to vypadá, že jsou všech a nikoho. To se to pak výborům utrácí za nesmysly.

    Magda

    Vložil Nový (bez ověření), 25. Srpen 2017 - 14:13

    Magdo,

    přestaňte strašit. Finanční prostředky vybrané na na zálohách a příspěvcích na správu lze podle zákona a stanov utratit jen na správu domu a pozemku. Co patří do správy máte podrobně popsáno v NV č. 366/2013 a tamtéž př. ve stanovách máte uvedeno, od jak velkých částek vynaložených nákladů na správu potřebuje výbor souhlas shromáždění. Každý vynaložený náklad na správu můžete zkontrolovat při případném vyúčtování nebo přímo v účetnictví.

    Za vynaložení prostředků na jiný účel než na správu viz předchozí odstavec nesou členové výboru plnou odpovědnost a v případě prošustrování či-li zpronevěry finančních prostředků SVJ je třeba obrátit se na soud.

    Vložil Magdaléna Bouší (bez ověření), 25. Srpen 2017 - 15:13

    Nový, prošutrovat peníze můžete klidně za milion věcí, které podřadíte pod správu. U nás třeba za odměny údržbáři (5tis měs.- jednou za měsíc vymění žárovky a projde dům). Nikdy tyto částky nebyly schváleny. Nebo třeba za výměnu funkčních vrat – také nikdo neschválil, ale kamarád údržbáře má firmu na garážová vrata. Pokud chcete další příklady dejte vědět.

    A jak bude vypadat vaše obrana, proti takovému prošustrovávání vašich peněz, ke kterému jste nedal souhlas? Dáte to k soudu? Jakým způsobem to uděláte? Budete muset zažalovat SVJ (nikoli členy statutáru). Budete muset určit výši škody, která vám vznikla (u těch vrat to půjde těžko, ale ani u údržbáře to nebude jednoduché). Když ten soud náhodou vyhrajete, tak si pak škodu, kterou SVJ způsobilo (včetně všech soudních výloh) zaplatíte vy a ostatní členové SVJ.

    Pokud budete chtít hnát k odpovědnosti statutár, tak ho musíte nejprve odvolat (to je také dost nepravděpodobné, když se nepřidá mlčící většina). I jim budete muset prokazovat škodu, kterou způsobili SVJ.

    Tak si to představujete? Nebo máte jinou fintu?

    Magda

    Vložil nastvanej predseda (bez ověření), 25. Srpen 2017 - 16:33

    To jsou kecy. Dělám přecedu 15 let. Kdybych nechal schvalovat každou položku za údržbu tak nám barák spadne na hlavu. Pokud má někdo připomínky může si to se mnou vyměnit. Já mu do toho taky nebudu kecat.

    Jestli chcete schvalovat výměnu vrat a žárovek musíte do výboru. A když vás tam nikdo nechce máte smůlu. S vašim podílem rozhodovat nebudete. Smiřte se s tím a přestaňte buzerovat slušný lidi.

    Vložil JaVa, 25. Srpen 2017 - 7:57

    Jen bych ještě dodal.Jakým způsobem, by zdejší „propagátoři“ spoření na cizí účet,vyplatili, či jinak odškodnili člena SVJ „spořícího“ na účet SVJ, v případě prodeje své bytové jednotky a na co by měli nárok pozůstalí v dědickém řízení, v případě úmrtí vlastníka jednotky.

    Myslím,že i zde by se mohlo použít rčení „feldkuráta Katze“:

    „To se nám to debužíruje,když nám lidi(ovčané) půjčujou“

    JaVa

    Vložil kolem jdouci (bez ověření), 25. Srpen 2017 - 9:39

    Zůstatek dlouhodobé zálohy lze zohlednit v rámci kupní ceny bytu

    Vložil Předkladatel (bez ověření), 25. Srpen 2017 - 12:18

    „Zůstatek dlouhodobé zálohy lze zohlednit v rámci kupní ceny bytu“

    Ukažte nám inzerát, který by Vami uvedenému nasvědčoval.

    (Např. Prodám 5+1, nevyčerpaný zůstatek dlouhodobé zálohy připadající na tento byt 328.000,00 Kč.)

    Vložil kolem jdouci (bez ověření), 25. Srpen 2017 - 12:50

    Uvedený zůstatek se zohledňuje v kupní smlouvě, je věcí kupujícího, aby se zajímal o dluhy vztahující se k bytu a i o případné pohledávky vlastníka za SVJ. Takže pokud chce prodávající např. 900 000 a na bytu vázne nesplacená část úvěru přijatá SVJ např. na rekonstrukci domu ve výši 250 000 a současně je zůstatek DZ připadající na byt např. 100 000, tak kupní cena by mohla být 900 – 250 +100 = 750. Je věcí obou stran jak se vypořádají a dohodnou…

    Vložil kolem jdouci (bez ověření), 25. Srpen 2017 - 13:05

    co konkrétně se vám nelíbí? a co navrhujete, jak situaci řešit, osobně zastávám názor, že když nesouhlasím tak řeknu proč a navrhnu jiné řešení… jinak klikat umí každý blbec… :-)

    Vložil blablabla (bez ověření), 25. Srpen 2017 - 15:55

    at si kazdy dela co chce a sve nazory vam voslit nemusim

    Vložil neblbec (bez ověření), 25. Srpen 2017 - 15:59

    a kliknul

    Vložil Magda3 (bez ověření), 24. Srpen 2017 - 11:40

    Osobně se domnívám, že spořit na účtě SVJ je neekonomické a střádat na střechu 20 let je hloupost i když je to možné. Pokud bych věděla o tom, že životnost střechy je 20 let, tak bych jí po 10 letech nechala zkontrolovat a šetřit bych na ní začala cca 5 let před plánovanou výměnou. Zájmem SVJ není mít co největší částky na účtě. Protože peníze na účtě zkrátka ztrácí svou hodnotu.

    Pokud někdo plánuje větší investici, pak samozřejmě začne šetřit dle toho, ale peníze by neměly na účtě ležet moc dlouho. Mám za to, že než mít nyní nasysleno, raději si v případě nenadálé události vezmu úvěr. Úrok pro SVJ je nicotný. Když složím nyní zálohu, která bude možná potřeba za 20 let, tak se ta částka v době použití smrskne o inflaci na půlku (spíš méně).

    Jde o to plánovat cash flow tak, aby na účtě SVJ neležely plonkové peníze. A když, tak aby tam neležely dlouho. Žádné úroky z vkladů či stavebních spoření vám inflaci nepokryjí. Dnes, ani v budoucnu.

    Magda

    Vložil Čmuchal (bez ověření), 25. Srpen 2017 - 4:16

    „…Zájmem SVJ není mít co největší částky na účtě…“

    a jak byste se dívala na plán SVJ „částky na účtě“ zhodnocovat? Nevím sice co SVJ nebo ten kdo za tím nápadem stojí, zamýšlí, ale co sahají mé historické a zřejmě ztrouchnivělé vědomosti „zhodnocovat“ lze např. úpisem (nebo nákup?) akcií či dluhopisů nebo vložení záloh na správu (nic jiného na účtu SVJ není) na termínovaný účet, nebo soukromě půjčovat prašule ze SVJ účtu, na úroky (nejlépe lichvářské :) … sranda néé :))
    …, ještě mně napadla možnost zhodnocování pravidelnou účastí v nějaké lotynce tj. nákup losů nebo výherní automaty. Jinak už nevím.

    Možná, kdyby nakoupilo SVJ Bitcoiny a za rok je prodalo, tam myslím, že by nějaká ta „rejže“ našla. Ale „jde to“ vůbec? Tím „dře to“ nemyslím to, že debilní skupina iniciátorů na svou stranu získá většinu bučící a mlčící.
    Prostě lze takové, podle mne, riskování se zálohami na správu domu označit za nikoli protizákonné, a tedy možné? (problém je, že věřím, že oni věří, že znásobení záloh tímto způsobem je možné a zároveň vím, že oni ví že já včas takovéto machinace nezjistím a nemohu proti nim zakročit, protože se musím o jakýkoli dokument či informaci o chodu SVJ soudit)


    No prostě, když by nějaké Vaše SVJ přišlo s nápadem „zhodnocovat peníze na účtu společenství“. co Vy na to?

    Vložil TN. (bez ověření), 24. Srpen 2017 - 13:11

    „šetřit bych na ní začala cca 5 let před plánovanou výměnou“

    O tom je ale přece toto vlákno. Ptám se, KAM ukládat po těch 5 let peníze? Na spořící účet, nebo stavební spoření?

    Vložil Magda3 (bez ověření), 24. Srpen 2017 - 15:29

    TN, mezi těmito variantami je to celkem jedno. Záleží na jednotlivém produktu a momentální situaci na trhu. A také na politice SVJ (vlastníků). Pokud si vlastníci budou spořit na dlouhou dobu dopředu, tak se může vyplatit i hůře likvidní stavební spoření. Opět nelze paušalizovat. Chce to znát účel a dobu spoření, google a excel.

    Magda

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".