Spoluvlastnickým podíl na pozemku-parkovani

Vložil Milan (bez ověření), 28. Leden 2018 - 17:15 ::

Dobrý den, ahoj, bydlím v SVJ, kde máme společně s ostatními majiteli koupený pozemek dvora (spoluvlastnickým podíl). Z uvedeného pozemku je i přístup do garáží. Spolumajitele začali na pozemku parkovat tak, že omezují majitele garazi tím, že je mnohdy dost komplikované zajet do garáže (viz norma CSN73_6058 a dodržení 7m volný prostor před garáží). Chci se zeptat, zda na pozemku může kdokoliv z majitelů zaparkovat, nebo je nutne prohlášení vlastníků, které bude řešit to, že pozemek budou spolumajitele brát jako parkoviště (je pro takto odsouhlasene parkoviště povinná např kolaudace)?

Dekuji

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil vendulka_krizova (bez ověření), 30. Leden 2018 - 12:11

    Probrala bych tuto skutečnost na Shromáždění, dala bych tam viditelně ceduli, že toto místo není parkoviště, a vozidla, které zde budou parkovat budou na náklady SVJ odvezena. Dále si tam můžete postavit „blokádu“ proti parkování.

    Vložil . (bez ověření), 29. Leden 2018 - 13:32

    Samozřejmě pravidla pro využívání pozemku máte mít vyřešné v Prohlášní vlastníka. Nevím co myslíte prohlášením vlastníků, ale prohlášení vlastníků není to stejné co Prohlášení vlastníka. Vlastníci můžou sami prohlásit cokoliv, třeba že právě nyní je čas jít na kafe a nebudu řešit parkování. Prohlášení vlastníka je dokument, který sepsal původní vlastník budovy a je vložené v Katastru nemovitostí. Řeší se v něm co patří vlastníkovi jednotky, co je společnou částí domu a jak společné části domu užívat (pravidla). Máte něco o pozemku a pravidlech při jeho užívání v Prohlášení vlastníka?

    Vložil Milanmm (bez ověření), 2. Únor 2018 - 19:09

    Dobrý den, prohlášení vlastníka máme k pozemku, který je pod budovou, tzn obytným domem. Pozemek sousedící (na který je výjezd z garáže) byl dodatečné odkoupen – podíly zakoupila většina majitelů. Nejsem si tedy jíst, že by k nové odkoupenemu pozemku bylo nějak prohlášení vlastníka (je možné mít takové prohlášení pouze na samostatný pozemek)?

    Vložil anonymouuus (bez ověření), 5. Únor 2018 - 10:05

    pokud byl pozemek dokoupen zvlášť a není uveden v prohlášení vlastníka, ani ve stanovách SVJ, tak se uplatní obecná ustanovení o spoluvlastnictví (§ 1115–1157 občanského zákoníku) a nikoliv ustanovení o bytovém spoluvlastnictví (§1158 a násl.) pokud je v katastru uveden pozemek jako „zahrada“, uplatní se § 1129 NOZ – při změně účelu (tj. ze zahrady na parking) je třeba souhlasu 2/3 většiny spoluvlastníků. dokonce pokud by se jednalo o parking na víc než 10 let, tak je třeba 100% souhlasu všech spoluvlastníků (§ 1132 NOZ).

    pokud je pozemek uveden ve stanovách(tj. že správa domu a pozemku zahrnuje i tento pozemek, což by asi být mělo, protože je to funkční celek), pak se podívejte, jaké je uvedeno hlasovací kvorum pro přijetí změny účelu pozemku. pokud není uvedeno konkrétní kvorum, tak je třeba většiny přítomných vlastníků (§ 1206)

    Vložil anonymouuus (bez ověření), 29. Leden 2018 - 12:45

    jaký má pozemek uveden v katastru „Druh pozemku“ a „Způsob využití“? http://nahlizenidokn.cuzk.cz

    Vložil Milanmm (bez ověření), 29. Leden 2018 - 17:27

    V KN je uvedeno „zahrada“.

    Vložil Milanmm (bez ověření), 2. Únor 2018 - 17:55

    Jiné info na KN není.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".