Spoluvlastníci jednotky-konflikt

Vložil Anonymous, 8. Leden 2010 - 17:59 ::

Dobrý den, řeším jako většinový spoluvlastník jednotky ve SVJ (dvougaráž-2 spoluvlastní­ci)konfliktní stav při užívání.Menšinový vlastník přemístňuje a ničí můj majetek,blokuje výjezd z/do garáže (parkování bohužel za sebou)po dobu více než 2 roky, nedodržuje žádné dohody. Vše z důvodu jeho požadavku mého zřeknutí se předkupního práva. Dle §139 Obč.z. jsem svolal jednání o užívání jednotky a hlasováním vyloučil tvůrce problémů z užívání garáže (za finanční náhradu ve výši nájmu obvyklého v místě, se všemi řádnými termíny). Očekávaná protiakce z jeho strany – zablokování vjezdu do garáže nákl.autem proběhla. PČR ani MP nebudou konat, jsme na soukromém pozemku mimo veřejnou komunikaci. Máte někdo s podobnou situací zkušenost a řešení normální právní cestou ? Děkuji za radu, ZTP

  • užívání společných částí
  • pokojný stav
  • vyloučený spoluvlastník

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil právník (bez ověření), 22. Leden 2010 - 14:31

Z Vašeho dotazu vyplývá, že (1)existuje jednotka (nebytová – garáž), vymezená takto v budově v katastru nemovitostí, (2)tato jednotka je v podílovém sluvlastnictví 2 osob a že (3)Vy máte „větší“ podíl. Pokud je toto vše pravda, tak i když máte většinový podíl, tak nemůžete menšinovému spoluvlastníku bránit v užívání společné věci. Pokud s ním máte uvedené problémy, doporučuji navrhnout mu zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví vzájemnou dohodou tak, že Vy se stanete vlastníkem celé jednotky a jeho „vyplatíte“. Nebude-li s tím souhlasit (záleží na vyši částky, kterou nabídnete), můžete se s žádostí o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví obrátit na soud a tam doložit jak se menšinový spoluvlastník cho­vá.

Vložil lake, 22. Leden 2010 - 15:18

"Právník (bez ověření)" se mýlí.
Pojem "hospodaření se společnou věcí" ve smyslu Občanského zákoníku zahrnuje též způsob užívání věci; tedy o tom, zda a za jakých podmínek bude věc pronajata, nebo užívána jen některými z nich, rozhodují spoluvlastníci většinou, počítanou podle velikosti podílů. Při dosažení takto kvalifikované většiny se tomuto rozhodnutí musí menšinoví spoluvlastníci podřídit (§ 139 odst. 2 ObčZ).

Většinovým rozhodnutím spoluvlastníků lze menšinového spoluvlastníka garáže vyloučit z užívání společné věci, samozřejmě pouze za přiměřenou finanční náhradu.

Pan ZTP postupoval striktně podle Občanského zákoníku a využil možností, které mu zákon dává. Vyloučený vlastník má možnost obrátit se na soud.

lake

Vložil AnonymousX (bez ověření), 22. Leden 2010 - 14:58

Myslím, že se právník mýlí. Nebrání většinový vlastník v užívání, ale menšinový.

Asi bych postupoval podobně jako vy, žádal policii o uvolnění vjezdu, žádal o vyjádření, podal trestní oznámení,…

Pokud nemůže policie jednat na soukromém pozemku, přestože ji opakovaně žádá většinový vlastník ( s tím nesouhlasím ), pak jistě může jednat většinový vlastník a jestliže předchozí snaha nemá účinek, pak může nechat třeba odtáhnout vozidla blokující mu vjezd.

Vemte to na trochu jinou situaci. Máte domek, u něj vjezd do garáže a někdo cizí se vám tam postaví. Přece není možné aby vám tam vlastně kdokoliv blokoval výjezd.

Vložil XDERG (bez ověření), 8. Leden 2010 - 20:29

V Občanském zákoníku existuje institut „obnovení posledního pokojeného stavu“, hned některý z prvních paragrafů. Na tento případ by se to mohlo vztahovat, snad někdo poví něco konkrétnějšího.

Vložil Petr, 9. Leden 2010 - 10:18

Normální právní cesta jsou zákony, co jiného jste myslel. Lidé by měli vědít, že existuje Občanský zákoník (bible občanského žití), jenomže je nám vtloukáno médii a politiky že se máme spíše zajímat o Lisabon.

Vložil ZTP (bez ověření), 10. Leden 2010 - 21:30

Vážený pane Petře, jestliže napíši právní cestou myslím pochopitelně použití legislativních norem ČR včetně Obč.z. a nikoliv nezákonných postupů. Vaše poradenství „od bible po Lisabon“ mi asi moc platné nebude :o)) Zdravím, ZTP

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".