Společný zástupce a schvalování nových stanov

Vložil Jamix (bez ověření), 3. Duben 2016 - 12:00 ::

Dobrý den,

mohl bych prosím znát Váš názor?

Pro změnu stanov musíme mít účast notáře (ve starých stanovách to máme uvedené). Četl jsem článek http://tablet.epravo.cz/…ngovanim-svj a napadá mne v této souvislosti otázka.

Musí být na této schůzi o změně stanov zmocnění dle § 1185 s úředně ověřeným podpisem spoluvlastníků – zmocnitelů nebo snad dokonce ve formě notářského zápisu?

Předem děkuji za Vaše názory.

  • plná moc
  • společný zástupce

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil verena (bez ověření), 5. Duben 2016 - 7:16

Dobrý den,

musí být prosím na shromáždění při schvalování nových stanov i notář?

Vložil svjvmt, 4. Duben 2016 - 19:19

A četl jste ten § 1185 dobře? Je tam něco o ověření, nebo notářovi??

Vložil ajda (bez ověření), 4. Duben 2016 - 9:56

Zmocnění mezi spoluvlastníky je chápáno jako zmocnění mezi spoluvlastníky byt. jednotky, např. bratr+sestra, sestra+sestra, apod. ne mezi spoluvlastníky celého domu tJ. SVJ. A také jako zmocnění mezi spoluvlastníky- manželi (tzv. SJM-společné jmění manželů). Nám to právník vysvětlil tak, aby se na Shromáždění vlastníků tzv. nepralo rodinné prádlo (řešili jejich osobní spory). Krásný den – a nehledejme problémy kde nejsou.

Vložil aaaa (bez ověření), 4. Duben 2016 - 10:33

Smyslem tohoto tzv. „opatření“ je dopředu vyloučit z účasti na schůzi některé vlastníky, o kterých se předpokládá, že by mohli být tzv. problémovými. Co kdyby náhodou oba dva svými stejnými argumenty přesvědčili ostatní o tom, že to co zrovna navrhuje výbor, to co se má schválit je ptákovina. Nic jiného v tom není.

Vložil anon. (bez ověření), 4. Duben 2016 - 10:15

Nebuďte naivní. Když rodina nefunguje, tak neočekávejte, že se navzájem zmocní k zastupování. Už jste to někdy viděla, aby se rozhádáná rodina s nadšením nevázem nechala zastupovat, když s sebou navzájem ani nemluví? Právě naopak. A když rodina funguje, tak se na shromáždění žádné rodinné prádlo nepere. Pozdravujete svého právníka a jeho kecy múžete vykládat pouze někomu naivnímu. Takové ptákoviny.

Vložil Jamix (bez ověření), 3. Duben 2016 - 15:16

Na internetu jsem objevil řadu článků, vycházející z výkladového stanoviska Expertní skupiny Komise pro aplikaci nové civilní legislativy při Ministerstvu spravedlnosti (tzv. KANCL) http://obcanskyzakonik.justice.cz/…_441_NOZ.pdf, že není nutné, aby zastoupení bylo ve formě notářského zápisu.

Výklad v prvně odkazovaném článku http://tablet.epravo.cz/…ngovanim-svj se tedy jeví býti menšinovým názorem.

Omlouvám se za zbytečné zanesení diskusního fóra.

Vložil § (bez ověření), 3. Duben 2016 - 17:10

Stav, kdy vám jednou zakazují dát někomu plnou moc, aby vás zastupoval na schůzi svj a musí se tím zabývat nejvyšší soud a pak vám obráceně přikazují, že někomu plnou moc dát musíte aniž byste na tom měl sebemenší zájem,jinak nemůžete na schůzi svj, tak to považuji za dementismus českého práva.

Vložil JaVa, 3. Duben 2016 - 15:30

Vaším příspěvkem nic nezanášíte.Pouze ještě nebyl NS vydán jiný rozsudek než ten ze dne 23.5.2012 „29 Cdo 3399/2010“ a proto je pro všechny nižší instance stále platný!JaVa

Vložil spoluvlastník jednotky (bez ověření), 3. Duben 2016 - 12:16

Podle vás jsme došli až tak daleko, že spoluvlastník nemá právo schvalovat stanovy, kterými má pak povinnost se řídit. To je podle vás správne, to je podle zákona. Tak tomu říkám ujetá demokracie. Fuj, hnus odporný, jinak se to ani nedá pojmenovat. Uvědomujete si vůbec důsledky této stupidity?

Vložil ik (bez ověření), 3. Duben 2016 - 13:58

Nikdo přece neříká, že spoluvlastník nemá právo schvalovat stanovy, kterými se pak musí řídit. Je ovšem jen jeho osobní věcí, jak se zajímá o chod společenství, zda se zúčastňuje alespoň shromáždění vlastníků (ve většině SVJ bývá jen 1× ročně) a může tak rozhodovat o chodu společenství. Když na shromáždění nechodí, přestože je mu z pozvánky známo co se bude projednávat, tak nevím na co si stěžuje. Povinné to samozřejmě není, vždy je to rozhodnutím každého konkrétního jedince. Je to pak jen jeho osobní problém, že své právo nevyužil.

Vložil ok (bez ověření), 3. Duben 2016 - 16:54

Samozřejmě, že jsou společenství, kde se to říká. Nevěříte, že ano. To by mě zajímalo, jak si to právo představujete v takovém společenství realizovat.

Vložil ik (bez ověření), 3. Duben 2016 - 18:18

Jestli se to v některých SVJ říká, tak je to problém toho konkrétního společenství, tzn. jednotlivých vlastníků. Snad vlastníci, kteří tvoří společenství jsou lidé svéprávní. Každý by se měl zajímat o chod svého společenství, měl znát své stanovy a zjistit si, zda ho výbor „nelakuje“. A je jen na každém jak se umí ozvat, případně se bránit. Navíc změna stanov je tak důležitá věc, že snad si každý může zjistit na co má právo a jak se případnému nevstřícnému výboru bránit. Na internetu se toho najde dost a dost. Když se nesnaží, jeho problém. Můžete namítat, že se mě to hezky mluví, ale já jsem si vždy, když jsme měla s něčím problém uměla poradit, dokonce i zablokovat hlasování. Ovšem to musíte mít dostatek informací o daném problému, a troufám si říci vědět víc než celý výbor. Zabere to hodně volného času, který ovšem někteří nejsou ochotni tomu věnovat. A když si výbor a vlastníci, kteří tomu zřejmě nerozumí odhlasují něco, co je v rozporu s právem, pak máte možnost obrátit se na soud.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".