Společné prostory - travnatá plocha za domem

Vložil Společné prostory, 8. Březen 2019 - 12:14 ::

Dobrý den, Prosím o radu a o ujištění zda je můj názor pravdivý. Jsme SVJ o 9 bytových jednotkách, bytový dům je oplocený, v oplocené části za domem máme vyštěrkované parkovací stání a travnatou plochu, během minulého roku se navýšil počet vozů v někteých rodinách a tím došlo k situaci, kdy někteří chtějí změnit travnatou plochu na parkovací stání s čímž my nesouhlásíme.Po zjišťování informací jsme došli k závěru, že pokud by mělo k této změmě dojít jedná se O ZMĚNU PODSTATY UŽÍVÁNÍ s čímž musí souhlasit 100% SVJ, také je navrhováno, aby auta, která už nemají místo na vyštěrkované ploše parkovala na trávě s čímž také nesouhlasíme.Je možno se nějak bránit jako jeden z vlasníku b.j. v domě? A nebo jsou pro parkovací stání nějaká jiná pravidla?

  • parkování

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil anon1234_ (bez ověření), 8. Březen 2019 - 18:58

dle nařízení vlády 366/2013 Sb. § 4 Společnými částmi nemovité věci může být vedle pozemku, na němž je dům postaven, také pozemek funkčně související s provozem a správou domu a s užíváním jednotek, na němž jsou zejména zpevněné plochy, předzahrádky, parkovací plochy, dvory nebo na němž jsou umístěny drobné stavby, zejména čistička odpadních vod, septik, trafostanice, domovní kotelna a další stavby, které jsou nezbytné k zajištění provozu a správy domu.

podívejte se do stanov SVJ, zda je tam napsáno, že SVJ zajišťuje správu i tohoto pozemku. dle mého by to tak mělo být. pokud to tak je, pak stanovy určují potřebné hlasy pro změnu účelu užívání (např.dle vzorových stanov dle ZOVB bylo třeba 100% souhlasu všech členů SVJ).

Vložil Společné prostory, 8. Březen 2019 - 19:02

Děkuji, našla jsem ve sbírce listin stanovy z roku 2004 tak si je dnes pročtu.

Vložil radka2222 (bez ověření), 8. Březen 2019 - 14:38

také je navrhováno, aby auta, která už nemají místo na vyštěrkované ploše parkovala na trávě s čímž také nesouhlasíme – to jako myslíte auta, která přijedou a už jsou všechna místa obsazená? Nemáte doufám určeno, že ti, kdo si jak píšete navýšili počet aut, nemají nárok na parkování. To není nikde v okolí možnost parkování?

Vložil Společné prostory, 8. Březen 2019 - 14:52

Nikde nemáme určeno, že byty s víc jak jedním autem nemohou parkovat na vyštěrkované ploše k tomu jsme se zatím nedostali. Samozdřejmě je možné parkování v okolí, ale k tomu nechtějí někteří asi přistoupit. Už se nám stala i situace, kdy jsme my rodina s jedním autem neměli kde zaparkovat což už je trochu přes čáru. Spíše jde o to, že se v dohledné době může opět navýšit počet aut a to by jsme se zase mohli dostat k tomu, že se bude štěrkovat i druhá polovina trávníku. Náš návrh bude znít, přidělit ke každe bytové jednotce své parkovací místo, navýšit parkovací stání pro b.j, které maji nárok na dvě parkovací místa, ale né vyštěrkováním trávníku, ale pokládkou zatravňovacích dlaždic, což si myslím, že je schůdné stanovisko jak pro Ty kteří mají nárok a i pro nás co s vyštěrkováním nesouhlasíme.

Vložil radka2222 (bez ověření), 8. Březen 2019 - 16:18

A jak to chcete udělat jedna rodina jedno místo? Vždyť jsou všichni spoluvlastníci, ne?

Vložil Společné prostory, 8. Březen 2019 - 16:43

Ano

Vložil EKEL (bez ověření), 8. Březen 2019 - 12:37

Travnatá plocha za domem asi nebude společným prostorem vlastníků bytů. Pokud máte kolem domu nějaký pozemek, tak s největší pravděpodobností jde o pozemek ve spoluvlastnictví vlastníků . SVJ v tomto případě nemůže rozhodovat Podívejte do katastru, kdo uvedný pozemek vlastní a jaký mají podíl. Také se může stát, že pozemek může vlastnit úplně někdo jiný, kdo nemá žádný byt. Takový pozemek lze prodat i bez bytu.

Vložil a (bez ověření), 8. Březen 2019 - 12:23

Travnatá plocha za domem rozhodně není společným prostorem. Pokud máte kolem domu nějaký pozemek, tak s největší pravděpodobností jde o pozemek ve spoluvlastnictví vlastníků jednotek – bytů. Žádné svj o tomto pozemku nemůže rozhodovat a taky nemůže nic navrhovat. Nejdříve se podívejte do katastru kdo uvedný pozemek vlastní a v jakém poměru a napište to sem.

Vložil Petr123 (bez ověření), 8. Březen 2019 - 15:00

Okolní pozemky samozřejmě mohou být pod správou SVJ, nemusí se jednat pouze o pozemek přímo pod domem. Bývá běžné, že součástí společných prostor/pozemků je pozemek pod domem, pozemek před domem včetně chodníku a k tomu ještě např. zahrada za domem. To vše ve spoluvlastnictví a ve společné správě definované spolu s domem v prohlášení vlastníka. O správě se rozhoduje většinově v rámci SVJ.

Vložil Společné prostory, 8. Březen 2019 - 12:35

Je to vedeno jako zastavěná plocha a nádvoří, v LV jsou vedeni vlastníci v podílech.

Vložil EKEL (bez ověření), 8. Březen 2019 - 12:38

jaké podíly ? Odpovidá to podílům jako v SVJ?

Vložil Společné prostory, 8. Březen 2019 - 12:45

Dívám se na výpis z katastru a nemovitostí a zde jsou uvedeny podíly na společných částech domu a pozemku. A plocha o které píšu je vedena jako nádvoří a nejspíš i takto zkolaudována.

Vložil a (bez ověření), 8. Březen 2019 - 12:55

V Katastru musí být k uvedenému pozemku, dvorku napsané jeho číslo a pak např. Jan Novák 1/24, Jakub Dvořák 2/24. Nebo je tam napsané např. Emil Zelený podíl 4026/25826? Tak co tam je napsané?

Vložil Společné prostory, 8. Březen 2019 - 13:03

Celé je to vedeno jako zastavěná plocha a nádvoří o výměře 764 m2, pak jsou zapsány čísla jednotek, způsob využití – t.j. spoluvlastnictví a podíl na společných částech domu a pozemku u nás třeba 104/1000. Víc už opravdu nevyčtu.

Vložil Anonymoushj (bez ověření), 8. Březen 2019 - 13:47

Tak napište číslo pozemku a obec

Vložil a (bez ověření), 8. Březen 2019 - 13:23

Člověče, s vámi je těžká řeč. Tak jste spoluvlastnici nebo jste svj?

Vložil Zvídavý (bez ověření), 8. Březen 2019 - 15:38

Od účinnosti NOZ už dům není považován za samostatnou věc, nýbrž stává se součástí nemovité věci pozemku. Výjimkou jsou případy, kdy se k 1.1.2014 vlastník stavby lišil od vlastníka pozemku. V takovém případě se stavba nestává součástí pozemku a zůstává nemovitou věcí.

Podle § 4 NV 366/2013 Sb. platí:

„Společnými částmi nemovité věci může být vedle pozemku, na němž je dům postaven, také pozemek funkčně související s provozem a správou domu a s užíváním jednotek, na němž jsou zejména zpevněné plochy, předzahrádky, parkovací plochy, dvory nebo na němž jsou umístěny drobné stavby, zejména čistička odpadních vod, septik, trafostanice, domovní kotelna a další stavby, které jsou nezbytné k zajištění provozu a správy domu.“

Vložil Anonymoushjj (bez ověření), 8. Březen 2019 - 18:16

Pokud pozemek má jiné číslo tak na něm dům není a není ani součástí stavba

Vložil Společné prostory, 8. Březen 2019 - 18:20

Je to vedeno pod jedním číslem

Vložil Společné prostory, 8. Březen 2019 - 13:33

Omlouvám se :-), jen čtu to co je ve výpise z katastru nemovitostí jsme vedeni jako – Vlastnictví domu s byty a nebytovými prostory, ale máme Společenství vlastníků jednotek.

Vložil JaVa, 8. Březen 2019 - 17:05

" Vlastnictví domu s byty a nebytovými prostory, ale máme Společenství vlastníků jednotek."

Tzn.,že když se podíváte na KN do „informací o stavbě“,tak je v kolonce „Jiné zápisy“, uvedeno toto:„Vznik společenství vlastníků prokázán“.

Také jste neuvedl,co je o způsobu užívání společných částí domu a pozemku uvedeno v PV.Máte vůbec vaše PV k dispozici?

Můžete to potvrdit.Děkuji. JaVa

P.S.Vhodnější je zde uveřejnit IČO vašeho SVJ nebo odkaz na adresu vašeho domu.Určitě by jste se dočkal rychlejší a fundovanější rady.

Vložil Společné prostory, 8. Březen 2019 - 18:01

Je zde uvedeni vlastnictví jednotek

Vložil a (bez ověření), 8. Březen 2019 - 13:48

Pokud je ten pozemek vedený jako dvorek a má stejné číslování jako bytová jednotka, tak je to patrně pozemek pod domem a rozhoduje se o něm v rámci svj. Pak se musíte podřít, jak rozhodne většina. Nevím, jestli to chápu správně, počkáme na názor dalších. Sám jsem zvědavý, jak se toto řeší, neznám žádný dům se dvorkem, takže nevím, jak je vedený dvorek, co to je za pozemek a kdo o něm rozhoduje.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".