Spolecne casti SVJ

Vložil Anonymous, 14. Leden 2019 - 11:56 ::

Dobry den,

SVJ resi problematiku definice spolecnych proctor pri oprave strechy, do ktere jiz dlouho zateka. Oddalovanim opravy doslo k poskozeni tepelne izolace. Tloustka tepelne izolace je pouze 14cm nikoliv dnes technickymi normami pozadovanych 24cm. NOZ v §1160 definuje spolecne prostory. Definice je upresnena v narizeni vlády c. 366/2013 v §5 „Společné části domu § 5 (1) Společnými částmi domu, jako částmi podstatnými pro zachování domu včetně jeho hlavních konstrukcí a jeho tvaru i vzhledu, jakož i pro zachování bytu jiného vlastníka jednotky, a zařízení sloužící i jinému vlastníku jednotky k užívání bytu podle § 1160 odst. 2 občanského zákoníku, jsou zejména

 1. vodorovné a svislé nosné konstrukce včetně základů domu, obvodové stěny domu,
 2. střecha včetně výplní výstupních otvorů, izolací, hromosvodů, lávek, dešťových žlabů a svodů venkovních či vnitřních,

  V pismenu d/ je rovněž uvedeno, ze spolecnymi castmi domu jsou i „výplně stavebních otvorů hlavní svislé konstrukce (okna včetně okenic)”

Nekteri clenove SVJ tvrdi, ze tepelna izolace neni soucasti spolecnych prostor. Cim je pravne toto tvrzeni podlozeno? Jaky je vyklad soudu, popr. organu verejne spravy? Mate s vykladem pojmu “izolace” zkusenosti? Dalsim argumentem nekterych clenu SVJ je, ze stresni okna take nejsou spolecnymi prostory. Dle meho nazoru (predseda vyboru) toto odporuje pravni uprave. V prohlaseni vlastnika jsou spolecne prostory tykajici se strechy definovany pouze jako strecha. SVJ nema pismenou dohodu o tom, ze kazdy si zaplati vymenu oken sam. Z informaci na portalu vyplyva, ze takove dohoda musi zahrnovat vsechny cleny SVJ. Jak je vhodne (a pravne spravne) v takove situaci postupovat?

Dekuji za nazor a zkusenosti.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Moje Jméno (bez ověření), 14. Leden 2019 - 12:56

  Nařízení vlády 366/2016 Sb. § 5

  (1) Společnými částmi domu, jako částmi podstatnými pro zachování domu včetně jeho hlavních konstrukcí a jeho tvaru i vzhledu, jakož i pro zachování bytu jiného vlastníka jednotky, a zařízení sloužící i jinému vlastníku jednotky k užívání bytu podle § 1160 odst. 2 občanského zákoníku, jsou zejména

  a. vodorovné a svislé nosné konstrukce včetně základů domu, obvodové stěny domu,

  b. střecha včetně výplní výstupních otvorů, izolací, hromosvodů, lávek, dešťových žlabů a svodů venkovních či vnitřních,

  c. komíny jako stavební konstrukce v celé své stavební délce, včetně vyvložkování pořízeného spolu s komínem, mimo dodatečně instalovaných komínových vložek pořízených se souhlasem osoby odpovědné za správu domu jednotlivými vlastníky jednotek, do nichž jsou zaústěny tepelné spotřebiče těchto vlastníků a které tvoří jeden technologický celek jako spalinová cesta tepelného spotřebiče, atd.

  Střešní izolace i střešní okna jsou nepochybně společnými částmi budovy.

  Vložil . (bez ověření), 14. Leden 2019 - 14:18

  Pokud okna podle Prohlášení vlastníka patří k bytu, jsou tedy ve vlastnictví vlastníka bytu. Žádné nařízení vlády je nemůže vlastníkovi vzít, nemůžou se stát společnými částmi domu, když vláda něco nařídí. Společnými částmi domu by se mohly stát pouze v případě změny prohlášení a vlastník by převedení svých oken do spol. části domu podepsal, a to u notáře.

  Vložil tep (bez ověření), 14. Leden 2019 - 14:10

  Pokud jsou nad bytem, mohou být i součástí bytu: záleží na tom, co je uvedeno v prohlášení vlastníka. Pokud je v prohlášení uvedeno, že střešní okna jsou společnými částmi budovy a jsou nad bytem, pak jsou ve výlučném užívání vlastníka bytu – tak by to mělo platit od 1.1.2014, kdy vstoupil v platnost NOZ, kde se poprvé objevilo výlučné užívání jako takové v bytovém spoluvlastnictví.

  Vložil sky78, 14. Leden 2019 - 12:18

  achjo… začíná to matoucím používáním zavádějících pojmů… ábr dý koncen… přecedo…

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".