Společenství na pokraji krachu díky neplatičům

Vložil Anonymous, 2. Prosinec 2010 - 19:35 ::

Dobrý den, jsme společenství vlastníků a máme 28 bytů. Máme celkem 3 neplatiče, kteří dluží dohromady celkem cca 700 000 Kč. Jednoduše řečeno – neplatí už několik let nic. Na každého z nich máme rozsudky od soudu a všichni byli přihlášeni do exekuce. Bohužel je před námi několik dalších exekucí takže jsme v pořadí. Problém je v tom, že jejich dluhy nadále narůstají a nevíme o jediné možnosti jak to zastavit. Náš bytový dům má ve správě externí firma, která nám také dodává teplo a teplou vodu. Jelikož dluh neustále narůstá a nic se neděje, správce se rozhodnul přestat platit úhrady nákladů za provoz domu a to do doby vyřešení dluhu. Nevím přesně co si mám pod tímto představit, ale považuji to za problém. Samozřejmně jsem si pročítal různé příspěvky v diskusi, ale nikde jsem nenašel jednoznačnou odpověď nebo vysvětlení některých postupů (např. zákonné zástavní právo, odpojení neplatičů, atd.). Chtěl bych tedy vědět co doporučujete. Děkuji Michal

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil rivr, 2. Prosinec 2010 - 22:38
    1. §16/1 – Vám umožňuje být na 2.hém místě v pořadí (po státu)
    2. jak je možné že Vám poroučí Správce? V SVJ poroučí Výbor (a jemu Shromáždění prostřednictvím usnesení) – bohužel mám za to že jde o značný problém v převzetí pravomocí Vlastníky a jejich Výborem (u nás je to podoné: Správce (který zajišťoval správcovskou činnost pro Město než se byty odprodaly)) dělá tuto činnost dodnes, ale stále si myslí, že on (Správce) je šéf a on bude a nebude rozhodovat jak se v SVJ bude dělat.
    Otázka je co dělal Výbor aby této situaci předešel včas. A co dělal Správce aby to Výboru pomohl řešit. Asi to co píšu není moc velká „rada“ – ale až problém vyřešíte (třeba překlenovacím úvěrem) měl by být okamžitě vyměněn Správce i s dosavadním Výborem protože neplní své povinnosti (u nás trvala exekuce 1rok – je jasné že čím déle to trvá tím se zvyšuje dluh a vkrádá se otázka zda je vůbec byt v lokalitě prodejný za minimálně 700.000).

    rivr

    Vložil Michal 2 (bez ověření), 2. Prosinec 2010 - 23:02
    1. Děkuji za věcnou odpověď.
    2. Nemyslím si že nám správce poroučí. Pouze chce svoje peníze (neuhrazené zálohy, neuhrazené vyučtování). Jednotliví vlastníci platí zálohy (za teplo, vodu, světlo, správu) na účet správní firmy a ta na konci roku udělá vyúčtování. Těm členům, kteří neplatí tam vzniká dluh za který ručí celé společenství (tudíž každý z členů).

    Výbor nedělal cca 2 roky vůbec nic, stejně jako správce. Poté došlo k volbě nového výboru. Ten je nyní 2 roky ve funkci a podal na každého ze tří dlužníků dvě žaloby, které byli později podstoupeny exekutorovi. Bohužel se nadále nic neděje. Čeká se na exekuce. Úvěr nemuže být společenství poskytnut, jelikož se nejedná o účelový úvěr. Výměna správce není možná do roku 2015 na základě smlouvy uzavřené při koupi bytu každým vlastníkem (ta také zakazuje vlastní plynový kotel nebo např. bojler). Byt v místě je prodejný za cca 350 000 Kč.

    Děkuji Milan

    Vložil rivr, 3. Prosinec 2010 - 0:47
    1. …poněkud prekérní. Protože dle §13/7 ručíte za závazky a jak píšete dosavadní Výbor zřejmě 2roky čeká na řešení exekuce – nezbyde než to řešit individuelními úvěry (i když chápu že to bude husté. V našich „Pravidlech pro hospodaření“ máme tento bod: „V případě nedostatečné výše finanční částky ve FO, jsou Vlastníci jednotek povinni uhradit potřebnou částku v rozsahu svého podílu“).
    Nevím zda taková kacířská analogie pomůže – ale zkuste se zamyslet zda není možné vypnout energie (zákonné zástavní právo Vám hrozbu odpojení neodvrátí) do uvedených bytů (tedy pokud stupačky prochází bytem nepřístupně – technicky je obejít. Neplatiči BEZPOCHYBY porušují §15/1 a jak vidno Váš Správce se nerozpakuje zavřít teplo a teplou vodu Vám všem. Proč tedy by jste se měli žinýrovat udělat to jen těm co za to můžou?
    Berte také v úvahu že samotný prodej problém nevyřeší (a Vás zřejmě tlačí čas a Správce (analogicky zima2009 + ruský plyn)): otázka totiž je kdo by si chtěl koupit byt s nájemníkem (tedy bývalým Vlastníkem kterého případný exekuční prodej degradoval na nájemníka a který má stále v tomto státě vysoký stupeň ochrany)
    )
     

    K tomu co je uvedeno zde musím uvést toto:
    • doporučuji si to přečíst osobně – a posoudit zda je uvedený judikát příznačný pro Vaši situaci
    • uvedený rozsudek pojednává o neplatnosti smluv uzavřených Správcem – ALE jde o smlouvy PO vzniku SVJ jako právnické osoby až do doby kdy se Výbor SVJ ujme své role a sám začne rozhodovat o tom kdo bude Správce a co se bude v SVJ dělat/platit a jak a kdy se Správce nechce svého výsadního postavení vzdát a zřejmě tehdy uzavíral smlouvy (§29 ObchZ) za SVJ podle mne ale bez právního důvodu.
      Vaše smlouvy s Městem a poté pak Správcem ve funkci dodavatele tepla však jistě nezanikají (nejsou „blechy“) neboť byly uzavřeny PŘED vznikem SVJ a jsou tedy nadále platné
    • jinak doporučuji mít vlastní bankovní účet – proč neustále platíte na účet Správce?
    rivr
    Vložil lake, 3. Prosinec 2010 - 7:16

    (1) Tvrzení pana rivr, že vlastník jednotky se po exekuci (dražebním prodeji jednotky) stane nájemcem bytu není pravdivé. Bydlel-li v bytě vlastník, má při vystěhování právo pouze na přístřeší (na vlastní náklad). Bydlel-li v bytě nájemce, dražbou se existující nájemní vztah ruší.

    (2) Pan rivr nemá pravdu, když tvrdí, že v uvedeném rozsudku 22 CDO 2038/2008 jde o neplatnost smluv uzavřených správcem po vzniku SVJ jako právnické osoby. Žádné takové smlouvy v něm nefigurují. V rozsudku jde totiž o automatické ukončení práva spravovat dům původním družstvem. Soud určil, že oprávnění původního správce zaniká automaticky a stanovil i okamžik kdy se tak stane. Tatáž argumentace, kterou použil soud, platí i pro jakékoliv individuální smlouvy o správě uzavřené jednotlivými vlastníky jednotek, ať před či po vzniku SVJ.

    lake

    Vložil AnonymousX (bez ověření), 3. Prosinec 2010 - 7:26

    lake uvedl: „Bydlel-li v bytě nájemce, dražbou se existující nájemní vztah ruší.“

    Četl jsem si to 3× a nahlas a stejně si myslím, že je to blbost.

    Vložil lake, 3. Prosinec 2010 - 9:14

    Děkuji za upozornění na chybu. V prvním odstavci mého předchozího příspěvku vypadly dvě věty. Správné znění je toto:

    Bydlel-li v bytě vlastník, má při vystěhování právo pouze na přístřeší (na vlastní náklad). Pokud snad v době mezi doručením oznámení o dražbě a jejím uskutečněním obsadil byt nájemcem, nepomohl si. Tato osoba nemá vůči vydražiteli žádná práva. Bydlel-li v bytě nájemce, dražbou se existující nájemní vztah ruší.

    lake

    Vložil Leni (bez ověření), 2. Prosinec 2010 - 20:22

    JAK ZASTAVIT NARŮSTAJÍCÍ DLUHY ??

    1. Rychlým prodejem bytové jednotky exekutorem – dluhy přestanou narůstat dnem zapsání nového vlastníka do KN…
    2. Prohlášením konkursu na majetek dlužníka – dluhy přestanou narůstat dnem prohlášení konkursu, všechny zálohové platby za byt po prohlášení konkursu bude insolvenční správce platit z majetkové podstaty, je to tzv. zapodstatová pohledávka, která se uspokojuje přednostně před všemi ostatními (i zajištenými) věřiteli po prodeji bytu…
    Vložil Michal 2 (bez ověření), 2. Prosinec 2010 - 20:35

    1)Myslím, že jen těžko ovlivníme již probíhající exekuce dlužníků. Nebo se pletu? Každý z nich má několik dalších exekucí a my jsme např. na pátém nebo dokonce sedmém místě. A jak vím tak se exekuce řeší postupně tak jak byly podány.

    2)Nevím jakým způsebem „prohlásit konkurs na majetek dlužníka“ Potřeboval bych přesný postup nebo odkaz na další informace.

    Děkuji Michal

    Vložil Leni (bez ověření), 2. Prosinec 2010 - 20:52

    1)Probíhající exekuce neovlivníte, ale můžete zkusit zjistit, zda se některý z exekutorů už chystá byt prodat v dražbě…už je v KN zapsán u bytu „exekuční prodej“ ? – tam zjistíte i jméno exekutora a ten by na svých web stránkách měl seznam o dražbách…+ existuje web „Centrální adresa“, kde jsou zveřejňovány všechny dražby, tam také můžete zjistit, zda už byla vydána dražební vyhláška na předmětný byt a v ní bude i den dražby…

    2)Na podání návrhu na prohlášení úpadku dlužníka hlavně potřebujete ještě minimálně jednoho věřitele, kterého musíte v návrhu uvést (to by asi ale neměl být problém)…Jinak přesný postup je v insolvenčním zákoně, vše na webu ministerstva spravedlnosti + je tam insolvenční rejstřík, kde najdete všechny probíhající konkursy, nějaký si najděte a podívejte se, jak to probíhá.....

    Vložil Petr, 15. Prosinec 2010 - 9:45

    Prosím o radu k vyhledání dražby na centralni-adresa.cz, pokud je znám katastr a číslo parcelní či domu. Dům či parcela jsou dle cuzk.cz v exekuci, a je uvedeno že je Exekuční příkaz k prodeji. Pod menu Veřejné dražby jsem zadal Rychlé vyhledávání. Děkuji

    Vložil Michal 2 (bez ověření), 2. Prosinec 2010 - 22:05

    Aha. Neberte to špatně, samozřejmně děkuji za odpověď nicméně:

    1. Nechci se zkoušet zjišťovat zda některý z exekutorů náhodou nemá v plánu nemovitost prodat. Potřebuji skutečné řešení. (Správní firmně zřejmně nebude stačit, že jsem se koukl do katastru a je tam napsaná exekuce – byt se nemusí prodat).
    2. S tím druhým dlužníkem bych to viděl spíše jako problém. Dokážu si představit že za námi jako společenstvím příjde někdo, kdo bude žádat o podobnou spolupráci s tím, že ve výsledku příjdem o možnost prodeje bytu (protože dlužník již nebude majitelem bytu).

    Opravdu se v této problematice neorijentuji, takže mně opravte pokud se mýlím.

    Děkuji Michal

    Vložil Petr, 3. Prosinec 2010 - 11:26

    Je strašné, že (české) právo umožňuje aby za vlastníka bytu museli platit ostatní bez vyhlídky splacení. K tomu dochází, když je byt již v zástavě (hypotéka) nebo exekuce na něj je i za jiné dluhy na které byla podána žaloba dříve (jak se stalo tazateli). A není asi možné dotyčného odpojit od služeb za které neplatí, a ještě může energiemi (teplá voda) zřejmě plýtvat.

    Rada – řešení asi bohužel neexistuje. Leda změna zákonů (aspoň odpojení od energií jako je tomu v případě elektřiny, plynu a pod.), která současným věřitelům nepomůže. Vzhledem k tomu, že takových případů je více, tak by se to řešit mělo.

    Věřitelům (spoluvlastníkům) nezbývá, než dluhy (které budou pokračovat) uhradit. Ale exekutor nemůže přeci prodat celou nemovitost, exekuce je na byty.

    Zkuste najít radu alespoň na některém „právnickém“ webu, některé poskytují rady zdarma.

    Vložil svjvmt, 2. Prosinec 2010 - 22:34

    by to udělat tak, že se ho budete snažit prodat vy sami, nabídnout, protože exekutor nemusí dostat dobrou cenu, se s ním nějak domluvit?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".