Sousedské vztahy

Vložil p0barta, 6. Srpen 2007 - 11:36 ::

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně toho, co by měl výbor SVJ řešit a na co má vůbec pravomoci. Jde mi konkrétně o to, když mají sousedé neshody ohledně hluku a rušení nočního klidu. Dále, když si něčí děti „hrají“ (křičí, pijí, nechávají po sobě nepořádek…) pod okny atd. Mám zato, že se jedné o sousedské vztahy a řešit by si to měl každý sám za sebe. Výbor by do toho mohl vstoupit vyvěšením nějakého upozornění či upozorněním na schůzi atd. Máte na to nějaký jiný (i stejný) názor?

Děkuji, P.B.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Jana Folprechtová (bez ověření), 14. Červenec 2016 - 12:03

  Dobrý den,mám dotaz jak postupovat v případě špatného soužití se s vými sousedy. 10m od okna mojí ložnice mají chov prasat,3m od okna mám jejich jímku na odpadní vody z jejich domu a 1m od okna ložnice rostou jejich neudržované thúje,které již dávno roztrhaly můj drátěný plot.Nemohu si ani otevřít okno ,abych si vyvětratrala ,protože se mi okamžitě ložnicí navalí do celého domu zápach z prasat,jímky a thújí a mračna štípavých much.Prasata v noci hlučí a je to slyšet přes zdivo až do ložnice. Hluk je takový,že je někdy opravdu v noci a dopoledne neúnosný. Léta se s nimi o tom dohaduji,ale marně.

  Vložil Jar (bez ověření), 14. Červenec 2016 - 12:26
  1. porost přesahující na váš pozemek: výzva a pokud neodstraní v přiměřené lhůtě, odstraňte sama a náklady, budou li nějaké a upozornila li jste ve výzvě, např. caktura zahradní firma, vymáhejte
  2. prasata? Kdo tam byl dřív, vaše ložnice nebo jejich prasata? Čí je pozemek pod oknem?
  1. domluva
  2. výzva
  3. hygiena

  Na mouchy stačí síťka do ventilačky od Isotry za 500,– na smrad je to složitější, ale jeden čunik zas tak nesmrdí a pokud jich mají víc a A) nezabere, pak veterinární správa, hygiena, ochránci zvířat…

  Zase na vesnici musíte akceptovat, že je to vesnice a 10m je docela hodně, bez znalosti místních podmínek nelze hodnotit…

  Vložil bakulin, 6. Srpen 2007 - 12:35

  Řešení sousedských vztahů je velmi častý problém. Podle občanského zákoníku je každý vlastník oprávněn předmět svého vlastnictví jednak držet, užívat, požívat jeho plody a užitky a nakládat s ním. Vlastnické právo je však omezeno i určitými povinnostmi, které každý vlastník musí také respektovat. Občanský zákoník stanoví všeobecné pravidlo, že každý vlastník věci se musí zdržet všeho, čím by nad míru přiměřenou poměrům obtěžoval jiného nebo čím by vážně ohrožoval výkon jeho práv. Míra přiměřená poměrům se musí posuzovat vzhledem ke konkrétní situaci, která nastala. Může se posuzovat podle ustanovení občanského zákoníku, ale i podle Vašich stanov a domovního řádu, v němž jsou obvykle pravidla pro chování uživatelů bytů ještě podrobněji a z nichž lze při řešení problému vycházet. Máte-li zvolenou kontrolní komisi, obraťte se na ni. Ta je oprávněna konkrétní situace řešit. Odpovědět by měla do 30 dnů.

  Vložil p0barta, 6. Srpen 2007 - 13:19

  Děkuji za odpověď. Vaše odpověď byla velmi jasná, ale bohužel neřeší můj problém, zda se těmito problémy má (nebo může) zabývat výbor SVJ. Máme zvolenou revizní komisi. Kontrolní komisi jste myslel tuto revizní?

  Děkuji. P.B.

  Vložil bakulin, 6. Srpen 2007 - 15:43

  čl.9 vzorových stanov

  Výbor jako výkonný orgán společenství zejména:

  1. zajišťuje záležitosti společenství ve věcech správy domu a pozemku a

  dalších činností společenství podle zákona o vlastnictví bytů a těchto stanov. Výbor jako statutární orgán společenství zejména:

  1. jménem společenství vymáhá plnění povinností uložených členům

  společenství, Podle uvedeného znění 9/c výbor může zasáhnout. Vše je jen v lidech. Čl. XIV Práva a povinnosti člena společenství (2) Člen společenství má povinnosti vlastníka jednotky a člena společenství uvedené v příslušných ustanoveních zákona o vlastnictví bytů a těchto stanov, zejména má povinnost

  1. zdržet se jednání, jímž by zasahoval do práva ostatních členů
  společenství. Tedy pokud domluvy nepomáhají, dožadujte se svých práv po výboru nebo po revizní komisi.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".