Souhlas všech vlastníků

Vložil Michalka (bez ověření), 5. Leden 2014 - 14:13 ::

Pro přijetí usnesení, kdy je třeba souhlas všech vlastníků, bývá problém stoprocentní účast zajistit. NOZ dovoluje hlasovat per rolam – musí tímto způsobem hlasovat všichni anebo stačí jen ti, kteří nebyli přítomni na usnášeníschopném shromáždění ? Všichni t. zn. i oba manželé při společném jmění manželů ? Existují-li spoluvlastníci, např. 1/2 + 1/2 nebo třeba 1/3 + 2/3, kolik mají hlasů – dohromady zřejmě jeden, ale co když má každý jiný názor a hlasovali by opačně ? Děkuji za diskusi.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil svjvmt, 6. Leden 2014 - 11:29

    Já se nedivím, že je zmatená. Co se týká hlasů se dočte, že: Shromáždění tvoří všichni vlastníci jednotek. Každý z nich má počet hlasů odpovídající velikosti jeho podílu na společných částech; a pak
    Shromáždění je způsobilé usnášet se za přítomnosti vlastníků jednotek, kteří mají většinu všech hlasů. a dále
    Spoluvlastníci jednotky zmocní společného zástupce, který bude vykonávat jejich práva vůči osobě odpovědné za správu domu. To platí i v případě manželů, kteří mají jednotku ve společném jmění.

    Vložil lake, 5. Leden 2014 - 20:18

    Michalko,
    Váš dotaz je zmatečný. V NOZ není uveden ani jediný případ, kdy by se na shromáždění SVJ(2012) muselo hlasovat za přítomnosti 100% členů. Takže není a nebude nutné zajistit stoprocentní účast.

    Snad jste si to spletl/a s případem, kdy se změnou musí vyslovit souhlas všichni. To se děje zpravidla podepisováním listiny. Svůj souhlas může vlastník na listinu připojit kdykoliv a kdekoliv (a samozřejmě i mimo shromáždění).

    Shodné je to i v domech rozdělených na jednotky(1994) podle ZOVB.

    lake

    Vložil Zdenek 22, 5. Leden 2014 - 18:38

    Rozhodnutí mimo zasedání, tzv. per rollam, se v zásadě neliší od rozhodnutí na zasedání. Pouze při rozhodnutí mimo zasedání se hlas započítá podpisem vlastníka. Pro započítání hlasu platí shodná pravidla, jak při rozhodování na zasedání (manželé, více spoluvlastníků…).

    Oba způsoby nelze kombinovat, tj. po zasedání si nechat „dopodpisovat“ chybějící vlastníky.

    V § 1214 není žádný blábol. Ve stanovách si můžete určit, že rozhodnutí, ať při zasedání nebo mimo, se přijímá např. 2/3 většinou.

    Při rozhodnutí mimo zasedání se hlasy počítají vždy od všech vlastníků, jakoby při tomto způsobu rozhodování byli všichni přítomni, což vlastně jsou. To ale neznamená, že se všichni musí vyjádřit. Jakékoliv hlasování není povinnost, ale možnost. Musíte jen zajistit informování všech vlastníků o návrhu.

    Vložil Jan II (bez ověření), 5. Leden 2014 - 18:15

    je možné i podle staré právní úpravy. Jen musí být ve stanovách. Všichni vlastníci nejsou všichni spoluvlastníci. Spoluvlastníci se mezi sebou musí dohodnout a pak hlasuje jen jeden za všechny. U SJM stačí, když hlasuje jen jeden z manželů (pokud se nejedná o důležitý úkon jako třeba prodej bytu nebo jeho zatížení zástavou).

    Vložil Rexcat (bez ověření), 5. Leden 2014 - 17:10

    Když přijmete nové stanovy podle NOZ, tak tam je celkem podrobně hlasování per rolam popsáno. Je tam i to, že pokud je více spoluvlastníků (manželé, děti a rodiče), má být určena jedna osoba, která za ně bude hlasovat.

    Vložil Michalka (bez ověření), 5. Leden 2014 - 17:25

    Rexcate, nemáte pravdu odpovědi jsem v NOZ nenašel. Spíše blábol v první větě § 1214 – jaký může být vyšší počet hlasů než když hlasují všichni.

    Vložil Kolemjdoucí 2 (bez ověření), 5. Leden 2014 - 18:50

    § 1185 Spoluvlas­tnictví jednotky

    „(2) Spoluvlastníci jednotky zmocní společného zástupce, který bude vykonávat jejich práva vůči osobě odpovědné za správu domu. To platí i v případě manželů, kteří mají jednotku ve společném jmění.“

    Vložil anon (bez ověření), 5. Leden 2014 - 20:15

    No a co se stane, když nezmocní. Vždyť spolu vůbec nemusí komunikovat. Znám takové spoluvlastníky.

    Vložil xyzz (bez ověření), 7. Leden 2014 - 7:45

    Právě kvůli těmto spoluvlastníkům,kte­ří spolu nedokáží komunikovat,to je. Bylo už spousta případů,kdy např.manžel nějak hlasoval a manželka to pak napadla,že s tím nesouhlasí a hlasovala ny jinak.Některá společenství z těchto důvodů chtěla písemné zmocnění už před NOZ.Teď to ukládá zákon,není co řešit.Pokud nebudou mít písemné zmocnění,nebudou moci hlasovat.

    Vložil Votočka, 6. Leden 2014 - 14:36

    Jenže strýček Fido (Eliáš) takové spoluvlastníky nezná a tak to NOZ nezakotvil. Ostatně, podobných drobných nedostatků tam má více.

    Votočka

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".