Solární panely

Vložil Anonymous, 13. Říjen 2007 - 18:54 ::

Dobrý den. Chtěli bychom na dům umístit solární panely, které by poskytovali elektrickou energii domu. Za elektřinu takto vyrobenou je distributor elektrického proudu povinen platit. Jak se pohlíží na tento příjem z hlediska SVJ? Může toto SVJ vůbec činit, když nemůže podnikat? Domnívám se, že když elektřina bude využita jen v rámci SVJ a nikoliv prodávána do distribuční sítě, nejedná se o podnikání. Je tomu tak opravdu? Děkuji za pomoc. Jaroslav Matouš

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Matějka Jaroslav, 14. Říjen 2007 - 11:18

    Vážený p.Matouš, k jednotlivým otázkám,

    • Za elektřinu takto vyrobenou je distributor elektrického proudu povinen platit. Jak se pohlíží na tento příjem z hlediska SVJ?

    Je problematické, zda jako SVJ splníte veškerá kritéria o kvalitě a době dodávky. Domnívám se, že na náklady na zařízení k regulaci nebudou postačovat peníze z prodeje energie.

    • Může toto SVJ vůbec činit, když nemůže podnikat?

    Domnívám se, že pokud to nebude pouze pro vlastní potřebu tak nemůže, jelikož se stává podnikatelským subjektem dle zákona č.435/2000 Sb. – Energetický zákon.

    • Domnívám se, že když elektřina bude využita jen v rámci SVJ a nikoliv prodávána do distribuční sítě, nejedná se o podnikání. Je tomu tak opravdu?

    Ano, pokud bude pouze pro společenství – vlastní potřebu, nejedná se o podnikání. Rozsah využití vyrobené elektrické energie je dle výkonu instalovaného zařízení. Dle typu domu doporučuji pro osvětlení společných částí domu, včetně zvonků, domácího telefonu apod., – přes UPS do akumulátorů a využití k osvětlení i v noci, přímo spotřebovat v topných spirálách pro ohřev TUV – kombinované zásobníky.

    Pozn.: nutno zvážit jestli kolektory kapalinové nebo fotovoltické. U kapalinových mám zkušenosti, že v měsíci červenci 2006 pokryly ohřev spotřeby TUV v bytovém domě s 10 byty – 32 osob, dohřátí plynem za celý měsíc pouze 3 m³.

    Matějka

    Vložil Anonymous, 15. Říjen 2007 - 19:13

    Vážený pane Matějka,

    moc Vám děkuji za odpověď. Mám představu, že bude na střechu domu namontován fotovoltický panel. Dále jsem měl na mysli platbu za elektřinu, kterou nebudeme dodávat do rozvodné sítě distributora elektřiny, ale spotřebujeme ji právě na Vámi uváděné osvětlení. Ale dle mých informací i za tuto elektřinu (tedy vyrobenou a spotřebovanou pro vlastní účely) je distributor elektřiny povinen platit. Můžu se Vás ještě zeptat, zda nevíte o nějakých kvalitních www stránkách, kde by bylo možné najít pohromadě všechny informace týkající se této problematiky? Mám na mysli to, co musíme splňovat, technické podmínky a popř. též nějakou kalkulaci návratnosti investice dle typů a výkonu panelů? Moc by jste mi pomohl. Ještě jednou moc děkuji. Matouš

    Vložil mojzis (bez ověření), 11. Duben 2009 - 9:50

    vážený pane mam stejné dilema jako vy dostal jste odpověd od pana matejky na tu www adresu pokud jo poslete me ji moc dik

    Vložil Matějka Jaroslav, 18. Duben 2009 - 15:57

    Vážení,

    doporučuji Solarhaus s.r.o., má provozovny rozloženy po území ČR.

    Firma Solarhaus s.r.o. poskytuje komplexní služby v oblasti fotovoltaických solárních systémů. Cílem je pomoci moudře se rozhodnout v otázce využívání sluneční energie.

    Mezi její činnosti patří:

    • posouzení možnosti realizace Vaší budoucí solární elektrárny
    • zpracování ekonomické studie a návratnosti pro Váš konkrétní případ
    • výběr a návrh nejvhodnější technologie
    • pomoc při zajištění financování projektu
    • tvorba projektové dokumentace
    • vyřízení veškeré administrativy
    • záruční i pozáruční servis

    Matějka

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".