Smluvní pokuty ve stanovách - odborné články

Vložil TN. (bez ověření), 15. Březen 2017 - 9:32 ::

Na pokuty ve stanovách existují různé názory, někteří říkají, že stanovy jsou smlouva sui generis a pokuty jsou možné. Jiní říkají, že možné nejsou. Byly publikovány názory, že smluvní pokuty ve stanovách SVJ jsou možné právě proto, že stanovy jsou smlouva sui generis, ale nebudou se týkat těch vlastníků, kteří hlasovali proti stanovám. Odmítavý postoj lze podložit zápisem. Pokud ale SVJ zápis nevyhotovuje, není důkaz o tom, kdo jak hlasoval. Vím o dosud nepravomocném rozsudku krajského soudu, že absence zjišťování usnášeníschopnosti nevadí (soudu byla usnášeníschopnost prokázána svědectvím člena výboru, který schůzi vedl), nevadí ani neexistence zápisu, resp. zápis byl dodatečně vyfabrikován a členem výboru předložen soudu na jednání, žalobci se nepodařilo prokázat, že byl zápis vyhotoven účelově pro soudní jednání. Žalobce odkazoval na judikát 7 CMO 160/2008, soud se s ním vypořádal tak, že akceptoval doložení prezence svědectvím.

Pátrám po odborných článích na téma „pokuty ve stanovách“, a to klidně i týkající se spolků (občanských sdružení) či jiných právnických osob.

Zajímavé je, že komentářová literatura se problematice pokut ve stanovách striktně vyhýbá. V právnických časopisech (Právní rozhledy, Soukromé právo, Právní rádce, Jurisprudence) jsem také žádnou stať nenašel, a to ani tematicky příbuznou.

Byly publikovány pouze stati a monografie o klasických smluvních pokutách ve smlouvách. Ty nám ale moc nepomohou.

Ani v servisu Verlag Dashofer www.svjaktualne.cz k tématu není žádný materiál.

Natrefil někdo na odborný článek na téma přípustnosti pokut ve stanovách právnických osob?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pavel II (bez ověření), 21. Březen 2017 - 17:32

    Ovšem aplikace v praxi má několik zádrhelů. Především jsou pokuty zdanitelným příjmem SVJ. Opravdu se chcete registrovat na FÚ a upozornit na sebe? Pokud se bude pokutovaný bránit narazíte na problém důkaznosti a pod. Článek o pokutách by musel vytvořit erudovaný právník. My jsme to v SVJ zvažovali a nakonec přistoupili k daleko jednoduššímu řešení a to ustanovení o sankčním úroku podle aktuálního práva t.j. repo sazba + 8% bodů. A také ustanovení o úhradě skutečně vynaložených nákladech + právo postoupit pohledávku i třetím osobám. Řešíme tím neplatiče. Na chování lidí tu je policie.

    Vložil Zdenek 22, 15. Březen 2017 - 11:10

    Pane TN, jakékoliv články na téma smluvních pokut ve stanovách SVJ nic nevyřeší. Stále to bude na úrovni názorů a domněnek. Bude nutné nejprve pokutu udělit a pak ji nechat projít soudem.

    Vložil TN. (bez ověření), 15. Březen 2017 - 11:31

    To je jasné. Aby bylo možné pokutu prohnat soudy, vč. Nejvyššího a příp. i Ústavního, je ovšem třeba se dobře teoreticky připravit. Jde o tak komplexní problematiku, že bez důkladné přípravy do toho nepůjdu.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".