Smlouva o vystavbe - Prohlaseni vlastnika

Vložil venika (bez ověření), 11. Srpen 2011 - 9:11 ::

Dobry den, prosila bych o radu. S domem, ktery je SVJ, a my v nem vlastnime jeden z bytu, jsme se dohodli, ze „odkoupime“ pudu nad nasim bytem, cimz si byt zvetsime. Samozrejme to resime smlouvou o vystavbe. Jako vstupni informace do smlouvy potrebujeme mimojine vymery jednotek a spolecnych prostor (jako u Prohlaseni vlastnika), takze my nyni podle architektonickeho projektu propocitavame jednotlive plochy v nasi budouci jednotce.

Měla bych 3 dotazy:

  1. docetla jsem se, ze se do plochy zapocitava celkova vymera, i ta nevyuzitelna, kde jsou steny zkosene, je to tak?
  2. v horni casti, tzn pude nam vzniknou dve patra, resp. prostor bude otevreny se schody na ochoz (ktery tedy nebude samostatnou mistnosti) a vstupem na novou terasu. I tato plocha se zapocítava? (ackoli si „koupime“ napr. pouze 70m2 podlahove plochy, z ktere by stavebnimi upravami ale vzniklo 70+xy – ochoz a terasa)
  3. dal jsem se docetla, ze terasa a balkon se sice do vyctu uvadi s vymerou, ale do plochy jednotky se nasledne nezapocitava, je to tak?

Moc diky za vase rady!

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Michal 43dfba Procházka (bez ověření), 27. Říjen 2019 - 7:38

    Zkuste se podívat na dokumenty na Seznamsvj.cz

    Vložil lake, 11. Srpen 2011 - 18:52

    Veniko,

    vzhledem k tomu, že stavba bude kolaudována jako byt, je věc jasná. Podle ustanovení § 2 písm. (i) ZoVB „… podlahovou plochou bytu nebo rozestavěného bytu [je] podlahová plocha všech místností, včetně místností, které tvoří příslušenství bytu nebo rozestavěného bytu“.

    Podlahová plocha místností pro účely ZoVB se počítá celá, bez ohledu na šikminy a bez ohledu na výšku stropů, včetně plochy zastavěné zařizovacími předměty (vana, kuchyňská linka, atd.). Projektant počítá plochy podle jiného právního předpisu, což je pro účely ZoVB nepoužitelné.

    Předpokládám, že ochoz uvnitř bytu nebude kolaudován jako místnost (což je místně a prostorově uzavřená část stavby, vymezená podlahovou plochou, stropem a pevnými stěnami). Plocha ochozu se tedy pro účely stanovení spoluvlastnických podílů nezapočítá.

    lake

    Vložil venika (bez ověření), 12. Srpen 2011 - 13:24

    lake, díky moc, tohle ujasnění mi hodně pomohlo.

    Vložil it, 12. Srpen 2011 - 7:50

    Není nad to, když člověk dostane fundovanou odpověď :-) Pane lake, můžete mi prosím ještě prozradit, jak tedy bude náš byt zkolaudován? S plochou spočítanou podle projektu (mimochodem, který je to právní předpis?), nebo musíme před kolaudací provést přeměření skutečného stavu, tedy nepočítat šikminy?

    Vložil lake, 12. Srpen 2011 - 10:45

    Jak počítal plochu váš projektant se ovšemže musíte zeptat jeho. Existují čtyři definice v různých právních předpisech a normách – „užitná plocha“, „obytná plocha“, „započitatelná plocha“ a ještě úplně jiná „započitatelná plocha“.

    Pro Vás je směrodatná pouze definice podlahové plochy podle § 2 zákona 72/1994 o vlastnictví bytů. Samozřejmě že spoluvlastnický podíl musíte vyjádřit podle tohoto skutečného stavu, jak jinak?

    lake

    Vložil it, 11. Srpen 2011 - 18:26

    Dobrý den, budu se snažit odpovědět a jestli to nebude správně, snad mě tu nikdo nebude linčovat. Ráda se dozvím, jak je to doopravdy. My smlouvu o výstavbě a výměry řešili takto: Projektant nám spočítal výměry podle projektu, v šikminách se počítala až od 1,3 metrů nad zemí. Přepočítali jsme podíly do smlouvy o výstavbě, která pak prošla stavebním řízením a katastrem. Terasu jsme do plochy nezapočítavali. Co se týká ochozu, ten jsme nakonec vybudovali také, i když nebyl v projektu, fakticky se jednalo jen o zpřístupnění hořejších prostor po schůdkách. Zatím nemáme zkolaudováno, takže nemůžu úplně říci, jestli budou nějaké námitky z pohledu úřadu nebo ne. Ale myslím, že kolaudaci to bránit nebude, pouze se uvede finální podlahová plocha a budeme muset vypracovat nové prohlášení vlastníka. Ale kdo vždy staví přesně podle projektu…:-)

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".