Smlouva o rekonstrukci schválená shromážděním nebo výborem?

Vložil Jan Sekerák (bez ověření), 4. Srpen 2016 - 16:18 ::

Dobrý den,

rád bych se zeptal na názor, kdo by měl schvalovat finální smlouvu o provedení rekonstrukce objektu. Shromáždění vlastníků nebo výbor?

Z našich stanov, které vychází z těch vzorových, je to dle mého povinností výboru.

Ale v čl. 11 (Působnost shromáždění) se uvádí:

Do působnosti shromáždění patří:

  1. rozhodování o

    7. opravě, modernizaci nebo rekonstrukci společné části, není-li toto rozhodnutí v pravomoci statutárního orgánu podle čl. 5 odst. 7;

Přičemž obsah zmíněného čl. 5 odst. 7 je: Statutární orgán je oprávněn rozhodnout o opravě, modernizaci nebo rekonstrukci společných částí v souladu se schváleným plánem oprav, modernizací a rekonstrukcí společných částí a rozpočtem společenství. V ostatních případech je oprávněn rozhodnout o nákladech na opravu, modernizaci nebo rekonstrukci, nepřesáhnou-li náklady v jednotlivém případě částku [5000,–Kč]; tento limit neplatí, pokud jde o opravu prováděnou v souvislosti s havárií nebo o opravu, jejíž nutnost plyne z revizní zprávy.

Následuje ještě odst. 8, který se týká zakázek nad 50000,– Kč: Při zadání opravy, modernizace nebo rekonstrukce v očekávané souhrnné částce do [50.000,– Kč] je oprávněn statutární orgán oslovit jednoho potencionálního dodavatele přímo, bez výběrového řízení; v ostatních případech je povinen oslovit nejméně tři potencionální dodavatele.

Děkuji za názory

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Novák (bez ověření), 4. Srpen 2016 - 16:48

    Nenapsal jste to zásadní, zda plán oprav a rozpočet společenství obsahuje rekonstrukci a byl či byli schváleny shromážděním.

    Vložil Jan Sekerák (bez ověření), 4. Srpen 2016 - 16:53

    Děkuji za upozornění. Plán oprav na rok 2016 schválen ne­byl.

    Vložil Novákl (bez ověření), 4. Srpen 2016 - 17:02

    No tak pak výbor sám schválit smlouvu o rekonstrukci bez odsouhlasení shromážděním nemůže, protože by porušil ustanovení stanov čl. 5 odst. 7:

    „Statutární orgán je oprávněn rozhodnout o opravě, modernizaci nebo rekonstrukci společných částí v souladu se schváleným plánem oprav, modernizací a rekonstrukcí společných částí a rozpočtem společenství.

    Vložil Jan Sekerák (bez ověření), 4. Srpen 2016 - 17:24

    Děkuji.

    A může se dostat ke schvalování na shromáždění SVJ smlouva, se kterou 2 ze 3 členů výboru nesouhlasí? Pokud by taková smlouva byla shromážděním schválena, jak je to s odpovědností výboru na tuto činnost?

    Vložil janica, 4. Srpen 2016 - 20:45

    Každá slušná firma pošle k připomínkování návrh smlouvy o dílo. Může připomínkovat správce, výbor, můžete poslat vlastníkům na mail, můžete zkonzultovat s právníkem, možnosti jsou různé. U nás, pokud se týkalo oprav, rekonstrukce, apod., shromáždění schválilo záměr, rozsah prací, cenu a výboru se dal mandát k uzavření smlouvy. Smlouvu podepisují většinou 2 členové výboru, pokud není dáno ve stanovách jinak. Odpovědnost má výbor. Jestli je smlouva vadná z různých důvodů, tak by se nikdy neměla dostat na program shromáždění, pokud je ve stanovách, že smlouvu musí schválit shromáždění.

    Vložil Novák (bez ověření), 4. Srpen 2016 - 17:55

    Každý člen SVJ může podat před svoláním shromáždění návrh na doplnění programu. Pokud by snad výbor nezařadil smlouvu do programu, může přehlasovaný člen výboru požádat o doplnění programu z titulu člena SVJ. Pokud by ani to výbor většinově nerespoktoval, pak je ještě možnost svolat shromáždění z podnětu vlastníků jednotek, kteří mají více než čtvrtinu všech hlasů, nejméně však dvou z nich s vlastním programem.

    Pokud by se některý či někteří členové výboru domnívali, že uzavřením smlouvy by došlo k porušení péče řádného hospodáře, pak by to při schvalování na shromáždění měli uvést vč. důvodů proč se tak domnívají a že budou hlasovat proti a měli by požádat o zprotokolování svého vyjádření. Tak by mohli předejít případné náhradě škody při prokazování odpovědnosti členů výboru za škodu způsobenou SVJ.

    Vložil Jan Sekerák (bez ověření), 4. Srpen 2016 - 18:13

    Děkuji mnohokrát za objasnění. Je tu tedy možnost, jak dva členy výboru přehlasovat a nechat zaprotokolovat jejich nesouhlas s rozhodnutím.

    Jsou ale potom povinni tuto smlouvu podepsat? Protože na podpis jsou pochopitelně třeba minimálně dva podpisy členů výboru – jeden souhlasí, dva ne – musí tedy jeden z těch dvou kteří nesouhlasí smlouvu odhlasovanou Shromážděním vlastníků i přes svůj vlastní nesouhlas s obsahem a formou podepsat?

    Vložil Kolemjdoucí (bez ověření), 4. Srpen 2016 - 18:33

    Nikdo není povinen podepsat věc se kterou nesouhlasí, protože na něho dopadá § 159. Ale můžete je odvolat, nechat se zvolit a nést odpovědnost sám.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".