Služba v Domě

Vložil Pavel P., 30. Březen 2014 - 6:46 ::

Dobrý den, Naše bytovka má pět bytů. Bydlíme v místě kde není zaveden plyn tak máme jednu centrální kotelnu a po týdnu se střídáme v topení v tom týdnu uklízíme chodbu. Vše fungovalo cca 30let téměř bez problému,ale teď jeden byt koupil nový majitel,který v něm ani nebydlí a tudíž netopí a neuklízí společné prostory. Potřeboval bych poradit jestli je nějaká možnost jak ho donutit aby topil nebo aspoň aby zaplatil někoho kdo to od topí nebo nemusí topit. Jelikož topíme každý není to nikde fakturovaný jako služba prostě to tady máme jako nepsaný pravidlo. Napadlo mě udělat s toho službu pro dům účtovat to každému bytu s tím že pokud odtopý a uklidí chodbu tak to platit nemusí myslíte že bi to nějak šlo.

Otázka č:2) Jsem předseda,ale hodlám se odstěhovat jak mám správně ukončit své předsednictví. Jedná se mi o to že to nikdo nechce dělat a proto tuším že nikdo nebude chtít převzít papíry a dokumenty jak postupovat.

Je zde 5 bytů každý má svého majitele je nutné mít společenství. Předem děkuji za odpověď.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil drtka (bez ověření), 1. Duben 2014 - 11:22

    Fr.Ollé uvádí možné řešení. U nás řešíme obdobně každoročně vyhlášený úklid areálu. K položce „Údržba“ 3600 Kč/rok (rozpočítáno na měsíční zálohy) máme započítáno ještě 1000 Kč/byt (také rozpočítáno na měsíční zálohy). Kdo se zúčastní „brigády“ je mu tato tisícikoruna vrácena, kdo ne „propadne mu“ ve prospěch „FO“.

    Vložil František Ollé, 30. Březen 2014 - 9:25
    1. pokud vím přinutit vlastníka k výkonu činnosti nelze. On má povinnost pouze hradit příspěvky a zálohy… Tudíž vy musíte Vaše „černé“ podnikání legalizovat a náklady obsluhy kotelny zahrnout do poplatků za bydlení. Ne ovšem formou „fakturace“ (poskytovatel by musel být OSVČ) ale formou DPČ (dohoda o provedení činnosti). Za služby stanovujete hodinovou sazbu a výkon práce se ocení podle toho. Je pravda, že budete muset za tuto činnost platit zákonné odvody (daň, zdrav. soc. poj možná ?) příjemci mezd pak DPFO, takže náklady budou vyšší než Vaše „příjmy“. Za nesloužícího pak musíte odsloužit vy ostatní.
    2. dokumenty vložíte do zamykatelné skříně/bedny a klíč protokolárně předáte dalšímu členu výboru. POkud vůbec nikdo nechce nic dělat, dle NOZ můžete „pronajmout profesionálního“ předsedu společenství vlastníků a to za úplatu. Takové nabídky už můžete najít na internetu. Až ostatní se doví kolik to bude stát, možná přece jenom někdo si to rozmyslí!
    Vložil Pavel P., 30. Březen 2014 - 17:18

    Dobrý den, Děkuji za odpověď i když jsem jí vůbec aspoň tu první část nepochopil. Jsem jen dělník makající na tři směny. Proto jsem nepochopil co mám legalizovat a za co platit daně atd. Myslel jsem že uděláme schůzi řekneme si že topení bude služba za kterou se bude platit 700 nebo si jí může každý udělat. A nic neplatit nemusí,ale podle toho co píšete je to špatně. Prosím o vysvětlení po lopatě. Předem děkuji a omlouvám se že to nechápu.

    Vložil Fr.Ollé (bez ověření), 31. Březen 2014 - 15:06

    problém 1) jinak. Tím že někdo vykonává práci ve prospěh SVJ vzniká mu nárok na odměnu (mzda nebo úhrada faktury). Tato odměna pokud SVJ vypláci je nákladem. Tím že o tuto částku snížíte jeho poplatky – příspěvek na správu, snížíte i příjem SVJ což je výnos. Zásada „brutto principu účtování“ vzájemné vyrovnání (kompenzaci) nákladů a výnosů zakazuje, neboť je to cesta pro realizaci neplacení daně a obdobných závazků. Přirovnání – předpokládám že v práci nosíte přilbu. Pokud odložíte a nic vám na hlavu nespadne vše OK, pokud spadne, máte velký problém. Pokud v SVJ to uděláte jak píšete a nebude žalobce vše OK, bude-li, soudce Vám bude dělat velký problém.

    Vložil X (bez ověření), 31. Březen 2014 - 9:13

    Na vašem místě bych ve „výběrovém řízení“ vybral 1 spolehlivého topiče a 1–2 uklízeče. S nimi bych uzavřel dohodu o pracovní činnosti. Odměna se zdaňuje. Pojištění se platí až od částky 2500 Kč měsíčně.

    Při stanovení záloh a rozúčtování/vy­účtování nákladů na vytápění a úklid bych se řídil zákonem č. 67/2013 Sb. (o službách spojených s užíváním jednotek).

    Vložil Fr. Ollé (bez ověření), 30. Březen 2014 - 21:40

    jak jsem o tom přemýšlel o problému bodu 1), snad se dá aplikovat: § 15 ZoVB
    (1) Vlastníci jednotek jsou povinni přispívat na náklady spojené se správou domu a pozemku. Pokud dohoda neurčuje jinak nesou náklady poměrně podle velikosti spoluvlastnického podílu (§ 8 odst. 2). Učiníte dohodu, že na nákladech správy domu a pozemku budete podílet podle velikosti spoluvlastnického podílu + 700 měsíčně pro vlastníka, kdo obsluhu kotelny nevykoná. Pak asi legalizovat činnost obsluhy kotelny není třeba. Ale to je právní problém, nechť posoudí nějaký právník (p. lake)!

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".