Šli byste do optiky?

Vložil Ondra Kal, 12. Březen 2021 - 10:11 ::

Zdravím, začínáme přemýšlet o FTTH přípojkách – tedy internetu po optice až do domu. Poslední dobou totiž čtu o tom, jak do ní začínají operátoři investovat dost peněz. Ať už je to T-Mobile nebo CETIN, který má do 6 let vybudovat snad milion přípojek. U nás zatím nic není, ale chceme být připravení. Já zatím četl hlavně o CETINu. Připojení by mělo být na jejich náklady a navíc spolupracují snad s 20 operátory, takže bude pak i dobrý výběr nabídky. A rychlosti a stabilita optiky vypadá fakt krásně. Tak jsem se chtěl zeptat, jestli o tom někdo také uvažujete, případně už máte s optikou nějaké zkušenosti.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil AndyB (bez ověření), 16. Březen 2021 - 11:25

    Tyto rozvody do bytových domů buduje mmj. Cetin (O2) i Vodafone (bývalé UPC) a asi i TMobile.

    Používá k vyjednání akvizičních externích firem.

    Na vesnicích pak i menší firmy (z tondů EU) a bývalé freenety.

    Až to dojde k vašemu baráku, předseda jistě bude osloven.

    Vložil Zdeno (bez ověření), 12. Březen 2021 - 15:02

    Jen technický detail – je drobný rozdíl mezi FTTH a „FTTB“, viz https://cs.wikipedia.org/wiki/FTTx… .

    Při opravdovém FTTH jde optické vlákno až do bytu, kde musí být převodník (nebo „optický router“). Obvykle si tento nekupuje (a nekonfiguruje) uživatel (bytu), ale poskytuje ho provider za pronájem… Nevýhodou je i choulostivost optického kabelu, pokud není v domě žádná příprava (volné průchodky / husí krky), tak počítejte s ne moc pohlednými lištami (zasekávat do zdí nemusí být nejlepší nápad). Výhodou je ale větší datová propustnost.

    Oproti tomu při FTTB se optická trasa ukončuje v nějaké společné místnosti (nazvěme to datová rozvodna) a dál se již jde např. metalickými rozvody / strukturovanou kabeláží. Pro koncového uživatele je jistou výhodou že nepotřebuje specializovaný převodník / router. Nevýhodou může být menší propustnost (ta záleží na použitých switchech v „datové rozvodně“ a také na kvalitě a délce strukt.kabeláže).

    Zkušenosti s optikou máme (u nás FTTB), neměnil bych :) jen u nás byla podstatná výhoda v tom, že strukturovaná kabeláž do všech bytů byla vyřešena již při stavbě (a vyvedena na jednom místě v „datové rozvodně“). Rozhodně doporučuji jít do optiky, pokud ale v domě není zavedena strukturovaná kabeláž ani žádná příprava na ní, tak to bude znamenat jisté komplikace.

    Vložil Larsen Nielsen, 16. Březen 2021 - 17:10

    Naprosto souhlasím, zrovna u toho FTTH bývá i problematické, že často poskytovatel ani neumožňuje (standardně) vlastní hardware na příjem optiky u koncového odběratele, např. přes SFP modul zpravidla do profesionálního síťového hardware (třeba MikroTik, Cisco, apod.) nebo obyčejný media convertor, který funguje do bridge s běžnou RJ45 metalikou, kterou už pobere i běžný domácí router za pár stovek. Jinak u běžného GPON, co se používá u řešení FTTH bývá rychlostní limit Rx (download) 2488 Mbit/s a Tx (upload) 1244 Mbit/s oproti běžnému Gbit/s na Cat5e nebo lepší metalice, která se používá u FTTB do jednotlivých bytů.

    U nás ve věžáku máme variantu FTTB, tudíž do sklepa jde 10 Gbit/s optické vlákno přes SFP modul do Cisco routeru a přes switche to už jde přes metaliku do jednotlivých bytů a jelikož už tady strukturovanou kabeláž máme (už se tu dělala kvůli kabelové TV a STA), tak to ve výsledku vypadá celkem dobře a v bytech jde naměřit čistý Gigabit.

    Optika je zatím nejlepší způsob připojení k internetu, než ostatní technologie jako třeba již morálně zastaralé ADSL/VDSL, WiFi na střeše (tzv. WISP) či koaxiální kabel kabelové TV (protokol DOCSIS). Výhody jak u FTTB tak FTTH jsou především podstatně menší ping, větší přenosové pásmo, stabilita a často zejména lokální poskytovatelé nabízí za rozumné peníze i symetrické tarify, tudíž stejný download i upload.

    Vložil Zdenek 22, 12. Březen 2021 - 15:05

    Pane Ondro,

    náš dům (lokalita Brno) je připojen k optické datové síti. Já sám v rámci internetu přijímám IPTV a podle okolností je k tomu ještě připojeno 1–3 PC a několik MT.

    Ačkoliv mám připojení o rychlosti „jen“ 25/2 Mbit/s, TV jede stabilně v HD kvalitě a žádný uživatel PC nebo MT si nestěžuje.

    Pokud máte možnost připojit dům k optické datové síti, není nad čím váhat.

    Připojení máme typu FTTB.

    Vložil AndyB (bez ověření), 18. Březen 2021 - 13:43

    Pro zajímavost, tak 25/2 v pohodě vystačí i na streamované video 4K z youtube i z Netflix. Stačí i přes základní internet vdsl 20/5 nebo i lte 20/5 (ale jen v bandu 3 = LTE1800, LTE800 (band 20) je na většině ČR plně saturované).

    Vložil Larsen Nielsen, 19. Březen 2021 - 12:50

    25/2 Mbit/s je už dnešní metrikou spíše pomalejší připojení i na poměry ADSL/VDSL. Jeden 4K stream to utáhne, ale to už pak na síti nic dalšího nelze spolehlivě dělat. Takové připojení je spíše pro jednoho náročnějšího uživatele nebo více nenáročných uživatelů (procházení webu a třeba 2× Full HD stream).

    Navíc jestli máte v síti vícero zařízení, tak i na ně chodí aktualizace + tu a tam si na pozadí synchronizují data. Takže opravdu přenosové pásmo 25 Mbit/s se dost rychle vyčerpá (což třeba způsobí sekání 4K streamu nebo automatické snížení kvality třeba zpátky na 1080p) a navíc čím dál tím více se služby přesouvají do cloudu, tudíž využití přenosového pásma bude jen a jen růst i u méně náročných uživatelů.

    2 Mbit/s upload je už dost na hraně i třeba na distanční výuku nebo home office, pokud jsou tam i videohovory. Na nějaké zálohování do cloudu lze u takové konektivity zapomenout v rozumném čase.

    Neříkám, aby všude byl gigabit či vyšší rychlost, ale už když v roce 2013 UPC dokázalo nabídnout i třeba 300/30 Mbit/s, tak nevidím důvod se v roce 2021 plácat někde pod 50 Mbit/s jako nejvyšší možnou dostupnou rychlost a ještě za to dost přeplácet. :/

    Vložil Ondrakal (bez ověření), 17. Březen 2021 - 20:30

    Díky moc. Četl jsem, že se tím může docela dobře zhodnotit i nemovitost a s tím, že CETIN optiku napojí zdarma, tak to fakt vypadá, že pokud ta možnost je, tak toho využít.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".