Seminář JČP 20.1.2016

Vložil Jar (bez ověření), 10. Leden 2016 - 21:26 ::

Jde někdo na školení JČP 20.1.2016?

PELE, Magda3? Spojme síly:-)!

Navrhněte jak!

Jar

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Vlastiks, 14. Leden 2016 - 10:28

    Ano máte pravdu. Jde o uplatnění práva vlastníka touto cestou.

    Ani já nejsem právník, proto mne zajímá názor právníka ohledně obtížné vymahatelnosti „práva nahlížení a seznámení“ dle vzorových Stanov čl. VII, odst. 1f, a § 1179 NOZ.

    Vložil Vlastiks, 14. Leden 2016 - 11:01

    opravuji chybu

    Ani já nejsem právník, proto mne zajímá názor právníka ohledně obtížné vymahatelnosti „práva nahlížení a seznámení“ dle vzorových Stanov čl. XIV, odst. 1f, a § 1179 NOZ.

    doplňuji

    • Může být Stanovami (vůbec !) limitováno právo spoluvlastníků na seznámení s doklady společenství ?

    Vyjma termínu pro umožnění (např. 14 dnů) od požadavku ?

    • zejména v případě předložení dokladů v souvislosti s bodem jednání Shromáždění
    Vložil Magda3 (bez ověření), 14. Leden 2016 - 11:10

    Vlastiks,

    velmi podobnou otázku položil Petr. Myslím, že pokud pan soudce odpoví, bude to zároveň odpověď i na tento Váš dotaz.

    Magda

    Vložil Magda3 (bez ověření), 14. Leden 2016 - 10:50

    Vlastiks,

    o špatné vymahatelnosti práva je toho zde napsáno mnoho. Nejenom v případě nahlížení, ale v mnoha dalších případech. Shodneme se na tom, že právo nahlížet máte. Pokud vám toto právo někdo upře, musíte se bránit. Zda to lze skrze trestní právo nevím. Vyzkoušel jste to? Podal jste trestní oznámení. Tento postup je zdarma, ale bude záviset na policii a státním zástupci, jak útisk vyhodnotí. Pak máte další obranu – obrátit se na soud. Domnívám se, že pokud prokážete, že vám SVJ nechce poskytovat informace, tak budete u soudu úspěšný. Bude Vás to ale něco stát. Nedostanete nazpět všechny náklady řízení i kdyby jste uspěl. Máte tedy možnost se bránit a je jenom na Vás, zda Vám to stojí za to. Mně by to za to stálo :-).

    Magda

    Vložil Vlastiks, 14. Leden 2016 - 11:21

    Chystám se k tomu.

    Děkuji za Váš názor, ale názor právního experta by mne zajímal.

    Obecně se domnívám, že vše „společné“ je společné všem vlastníkům bez rozdílu a jakékoli omezování v přístupu k majetku a informacím je křivdou. Využití „moci“ členů Výboru je zneužitím moci, útiskem. Pokud je bezdůvodné, pak je to blbost, v opačném případě mám o to větší důvod si toto právo nenechat vzít.

    Snad to pochopí policie, či státní zástupce.

    Bylo již řešenou soudně, existuje i judikát. Bylo „diskutováno“ omezení to co lze požadovat.

    Já nepožaduji nic kromě toho co dnes a denně mají k dispozici moji spoluvlastníci, volení členové Výboru.

    Většina dokumentů existuje v elektronické podobě, či je lze snadno převést, případně „ofotit“ mobilem.

    Někteří předsedové to již pochopili a dobrovolně nabízejí spoluvlastníků svých SVJ.

    To znamená že to jde (když se chce).

    Je tomu ale třeba pomoct.

    Zkuste to také (dotazem).

    Jak to máte s Vašim mobilem, půjde to nahrát ?!

    Vložil svjvmt, 14. Leden 2016 - 9:33

    Já myslím, že problém nahlížení, seznámení je vyřešen, jen je třeba právo uplatňovat.
    Kde je uvedeno „mít povinnosti péče o společný majetek“, v OZ to nenalézám.
    V jednom návrhu stanov je o výboru „odpovídá za zajištění práva člena společenství nahlížet …“ Sankce tam není.

    Vložil Vlastiks, 14. Leden 2016 - 10:14

    … je základním právem i povinností vlastníka, tedy i spoluvlastníka

    Vložil Vlastiks, 14. Leden 2016 - 8:52

    Nahrávací zařízení lze nahradit mobilem, nebo tabletem.

    • Pokud s tím máte problém sdělte mi značku, poradím.
    • Pokusím se specifikovat dotaz(y), do kdy Vám jej musím (můžu) sdělit ?
    Vložil Bohdana7 (bez ověření), 13. Leden 2016 - 23:30

    „se pokusím zjistit, co si pan doktor myslí o nepravé retroaktivitě.“

    V takovém případě bych si dovolila doporučit Vaší pozornosti seminář pana JUDr. Filipa Melzere, Ph.D., LL.M., Právnická fakulta UP v Olomouci dne 11.02.2016

    http://www.jednotaceskychpravniku.cz/akce.php…

    Bohdana7

    Vložil Magda3 (bez ověření), 14. Leden 2016 - 10:19

    Bohdano, děkuji za odkaz na zajímavou přednášku. Olomouc je pro mě trochu daleko. Pokud by snad měl někdo k dispozici poznámky z této přednášky, ráda si je přečtu. Zkusím se také poptat, zda podobná přednáška není na PRFUK v Praze. Přiznám se ale, že pro tuto chvíli mě zajímá názor JUDr. Holejšovského a především jeho právní argumentace. Pěkný den. Magda

    Vložil Čtenář (bez ověření), 14. Leden 2016 - 11:20

    Magdo3,

    přednáška je v Praze, přednášející je z Olomouce.

    Vložil Magda3 (bez ověření), 14. Leden 2016 - 12:04

    Je to se mnou těžké :-). Díky! m.

    Vložil Werewolf, 13. Leden 2016 - 18:13

    Kde se dá přihlásit, zapsat? Stále zvažuji účast, ale nevím, jak na to, děkuji.

    Vložil Magda3 (bez ověření), 13. Leden 2016 - 21:03

    Je to jednoduché. Veškeré informace najdete na www.jednotaceskychpravniku.cz/, vyplníte přihlášku, zaplatíte a pošlete na jejich e-mailovou adresu.

    Pokud Vám to vyjde, těším se na viděnou.

    Magda

    Vložil Werewolf, 11. Leden 2016 - 23:39

    Zní mi to natolik zajímavě, že si pohrávám s myšlenkou se zúčastnit… Pokud se mi bude chtít dát za to 1500. Jinak není problém vše nahrát. Jak dlouho taková akce trvá? Hodinu? Celý den?

    Vložil Alice K. (bez ověření), 11. Leden 2016 - 14:23

    Jaké budete mít poznávací znamení?

    Alice K.

    Vložil Bohdana7 (bez ověření), 14. Leden 2016 - 0:30

    Poslyšte, lake, proč jste dal pryč ta prasata?

    Přece si nebudete cenzurovat vlastní příspěvky.

    Vložil lake, 14. Leden 2016 - 1:00

    Paní Bohdano, Vám se určitě ten obrázek čuníků-nezbedníků líbil. Odkaz na něj je ve starší diskusi http://www.portalsvj.cz/…raseci-pravo.

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".