Schválení stanov

Vložil Pavel (bez ověření), 27. Červen 2016 - 12:28 ::

Dobrý den, jsem předsedou Společenství domu s 14 bytovými jednotkami. Jelikož polovina bytů patří majitelům, kteří nemají zde trvalý pobyt je velice náročné uskutečnit schůzi. Je nutné 100% schválení nových stanov? A také bych chtěl skončit jako předsada k 31.7.2016 (rodinné problémy) a nikdo (ani členové výboru)nemají chuť dále pokračovat, jaké by mělo být mé jednání a co musím udělat?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil ivanq, 28. Červen 2016 - 22:46

    Nejprve můj názor k tomu, že chcete schvalovat nové stanovy. Píšete, že jste předsedou Společenství (SVJ). To znamená, že vaše SVJ již existuje. Z toho dále plyne, že vaše SVJ již nějaké Stanovy musí mít. Nejedná se tedy o schvalování nových Stanov, ale s velkou pravděpodobností o odsouhlasení změn ve vašich současných Stanovách (viz předpis č. 89/2012, občanský zákoník, konkrétně jeho § 3041, odst. 2).

    Existují rozporné názory k tomu, jestli na shromáždění k tomuto bodu musí být přítomen notář a jestli musí být 100 % účast vlastníků. Zastávám názor (praxí zatím osobně neprověřený), že v případě, že vaše SVJ vzniklo ze zákona před 1.1.2014, potom stačí souhlas většiny přítomných na usnášení schopném shromáždění a přítomnost notáře není nutná, nevyžadují-li to vaše Stanovy.

    Co se týče problémů s výborem, je můj názor následující. SVJ je forma spoluvlastnictví nemovité věci (domu a pozemku), založená vlastnictvím jednotek. SVJ je nevýdělečná právnická osoba odpovědná za správu domu a pozemku. Za dluhy SVJ ručí každý vlastník jednotky v poměru podle velikosti svého podílu na společných částech (§ 1194 odst. 2), a to celým svým majetkem. Je proto naivní si myslet, že by SVJ mohlo fungovat bez statutárního orgánu.

    Pominu-li možnost, že by se vlastníci dohodli zrušit bytové spoluvlastnictví a přeměnili ho na podílové spoluvlastnictví, nebo že byste dopustili, aby problém vašeho statutárního orgánu řešil soud, potom máte následující možnosti. Zvolit si výbor (myslím, že by musel být nejméně dvoučlenný, předseda + místopředseda nebo člen výboru), nebo si zvolit předsedu společenství (§ 1205, dříve pověřený vlastník).

    To neznamená, že by výbor nebo předseda společenství museli osobně plnit všechny úkony statutárního orgánu. Existují profesní správcovské organizace, které mohou zmíněnou agendu za úplatu kompletně plnit (zejména se jedná o účetnictví, rozpis měsíčních úhrad, přípravu shromáždění, schválení rozpočtu na příští rok, přizpůsobení Stanov a jejich doručení do veřejného rejstříku atd.) Volený výbor nebo předseda společenství se potom za odměnu soustředí pouze na kontrolu a usměrňování činnosti správcovské organizace.

    Odpověď na dotaz: Na Vašem místě bych usiloval o zvolení výboru nebo předsedy vašeho SVJ a vyhledal profesní správcovskou organizaci (a poradil se s ní na dalším postupu).

    Ivanq.

    Vložil Pavel II (bez ověření), 27. Červen 2016 - 12:52

    by měla předcházet organizační příprava. My s informačním mailem zjišťujeme možnou přítomnost ke konkrétnímu termínu a zasíláme předvyplněný formulář plné moci. Kvorum pro schválení hledejte ve svých současně platných stanovách. Ukončení své funkce oznámíte všem vlastníkům nejlépe předem mailem a pak na shromáždění. Je vhodné mít připraveného jedince ochotného vykonávat funkci předsedy (dříve pověřený vlastník), když výbor nedáte dohromady. Lze postupovat i formou zvyšování nabídky odměny. Teprve pak o změnu požádejte krajský soud. Pokud to neuděláte můžete být i Vy sám nepříjemně překvapen. Perpetum mobile totiž neexistuje.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".