sankce

Vložil Mesteková (bez ověření), 20. Prosinec 2011 - 16:13 ::

Dobrý den,

u nás v domě si SVJ usneslo, že si zavede do domovního řádu sankce za různé prohřešky. Chtěla bych se Vás zeptat jestli to opravdu můžou a z jakého právního nároku mohou sankce vyžadovat.

předem děkuji za odpověď

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil anonn (bez ověření), 21. Prosinec 2011 - 7:36

    Řešilo se to tu opravdu snad již 1000×. Domovní řád jako takový je nesmysl, přežitek a je víceméně k ničemu pokud jde o vymahatelnost čehokoliv. Tento dokument může pouze nezávazně informovat lidi jak se v domě chovat, u koho jsou např. k dispozici klíče od sušárny, případně může ZOPAKOVAT obecně platné předpisy, vyhlášky, zákony apod.

    Jinak tento dokument nemůže sám o sobě přidat jakoukoliv povinnost nebo dokonce sankci. A pokud se o to pokouší, jsou takové povinnosti a sankce naprosto nevymahatelné.

    A jen podotýkám – je úplně fuk, zda je dokument oddělen od stanov, odkazují na něj stanovy nebo se takové věci do stanov napíší, platí stále to co jsem napsal výše.

    Předseda

    Vložil jardaparda, 20. Prosinec 2011 - 19:17

    Je to tu řešeno ve více vláknech, např.:
    Pokuty ve stanovách za porušení stanov

    A obecně, pokud Domovní řád není nedílnou součástí Stanov, pak to nemá už vůbec žádný význam (jako součást Stanov je jeho dodržování alespoň slušností mezi vlastníky, pokud tam ovšem nejsou podobné nesmysly jako „smluvní pokuta bez smlouvy“, „sankce správce vlastníkům za prohřešky“ apod.).

    Vložil AP (bez ověření), 21. Prosinec 2011 - 14:27

    Podle mého názoru a zkušeností je vymahatelnost sankcí za porušování různých povinností, které neukládá zákon, nanejvýš problematické. Jak známo, „každý může činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá“. Na druhou stranu si ale dokážu představit vymáhání „náhrady vzniklé škody“. Ovšem aby mohla být škoda účinně vymáhána, musí být nejprve stanovena nějaká povinnost (např. právě ve stanovách); poté musí být prokázáno, že byla tato povinnost porušena; a nakonec musí být prokázáno, že tím vznikla určitá vyčíslitelná škoda. Pokud budou tyto podmínky splněny, pak lze podle mého názoru určitou náhradu úspěšně vymoci. Příkladem by mohlo být například to, že bude ve stanovách uvedeno, že na chodbách nesmí být botníky a podobné konstrukce; pokud tam někdo něco podobného bude mít a ani přes upozornění výboru toto neodstraní, může to výbor nechat odstranit, a náklady na odstranění pak vymáhat po dotyčném. Blíže toto téma rozvádí ve své knize o SVJ JUDr. Pražák.

    Vložil Petr87, 20. Prosinec 2011 - 17:49

    Dobrý den, uveďte, jaké jsou ty „prohřešky“, za které si SVJ stanovilo sankce. Bez upřesnění není možné uspokojivě odpovědět.

    „Prohřeškem“ je i pozdní placení záloh – a tam je sankce (úrok z prodlení) zakotvena v ObčZ.

    Vložil Lasica (bez ověření), 21. Prosinec 2011 - 9:15

    Rád bych reagoval na výše uvedené komentáře. Narozdíl od ostatních komentujících mám rozdílný názor na danou problematiku.

    Podíváme-li se do zákona o „vlastnictví bytů“ nalezneme pod ust.§ 3 – pokud tento zákon nestanoví jinak, práva a poivnnosti vlastníků budov a práva a povinnosti spoluvlastníků domu a vlastníků jednotek (dále jen „vlastníků jednotky“) upravuje občanský zákoník.

    v odkazu na občanský zákoník ust. § 544, které upravuje sankce, takže moc nerozumím tomu, proč by nemohlo SVJ na své schůzi odhlasovat změnu stanov, kde bude zmínka o možnosti uložit sankce a odkaz na domovní řád, kde bude celá problematika podrobněji řešena.

    děkuji za Vaše názory.

    Lasica

    Vložil jardaparda, 21. Prosinec 2011 - 12:45

    Asi jste nečetl pozorně:

    §544 odst. 1 a 2:
    Sjednají-li strany pro případ porušení smluvní povinnosti smluvní pokutu,“…
    „Smluvní pokutu lze sjednat jen písemně“…

    Běžně se používá „jen“ §517.

    Vložil D.Svoboda (bez ověření), 2. Srpen 2015 - 16:18

    Je-li domovní řád součástí ( příp. přílohou ) stanov, pak se bezesporu jedná o písemný text a tedy formu SMLOUVY mezi přistupujícím členem a dosavadními členy, potažmo jejich právními zástupci.

    Osobně jsem NIKDY NIKDE NEVIDĚL domovní řád, kde by byly nějaké nesplnitelné nesmysly. Ba naopak je to jen snaha o jasné zformulování podmínek za kterých mohou všichni vlastníci užívat svých bytů aniž by tím zasahovali do práv druhých a udrželi ve společných prostorách jakýsi pořádek.

    Naopak je TYPICKÉ, že domovní řád vždy a všude zpochybňují notoriční „nevytírači“ chodeb a sklepů, náruživí kuřáci, milovníci techna a celonočních večírků…

    Slušný člověk s domovním řádem problém nemá ( ani když obsahuje sankce ).

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".