Rušení nočního klidu, odvrácená tvář svobody podnikání

Vložil J. R. (bez ověření), 12. Květen 2018 - 11:47 ::

Jsme dům v širším centru spadající ještě do památkové zóny, ale mimo hlavní trasy turisů. V posledním roce nicméně byly bezprostředně v sousedství našeho domu otevřeny tři mládežnické noční bary, jeden naproti, dva vedle nás. Hloučky hostů před bary hlučí do ranních hodin a nemůžeme spát. Protože jsme v historické zástavbě, vesměs máme všichni stará špaletová okna, která jsou tenká jako list papíru, bydlet v bytě nad bary se rovná hororové noční můře. Nicméně i šťastlivci s novými okny si stěžují, že hlasitý křik, debaty, smích, zpěv a halekání hostů k nim do bytu dolehne. Nejen že nemůžeme usnout, ale když v okamžiky krátkého klidu člověk usne, hlasitý smích či hra na kytaru z ulice zase usínajícího člověka probudí a takto klimbáte do ranních hodin. V jakém jsme zoufalství a bezmoci z arogance nočních mučitelů ani nelze popsat. Tento stav panuje po celý týden, protože provozní doba barů je od večera do rána, kromě neděle. Je známo, že dlouhodobý nedostatek spánku se začíná projevovat na lidském zdraví a zvyšuje riziko infarktu, nemluvě o tom, že nevyspalý a neodpočatý člověk nemůže plnohodnotně pracovat, řídit automobil apod.

Samozřejmě, že jsme zkoušeli komunikovat s majiteli a provozovateli barů, ale z jejich strany jsme nezaznamenali žádnou empatii, volání na státní a městskou policii nepomáhá a radnice od problému dává ruce pryč.

Řešili jste prosím podobný problém a k jakému řešení jste dospěli?

 1. pomohla lepší (dražší) okna? Jak jste při výměně postupovali a opravdu protizvuková okna kvalitně odhluční?
 2. pomohla sousedská žaloba na provozovatele či stížnosti na postup policie, která přes opakované stížnosti a volání na linky 156 a 158 odmítá pokutovat narušitele nočního klidu?

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil J. R. (bez ověření), 12. Květen 2018 - 17:49

  Neměl by někdo prosím představu, na kolik vyjde výměna jednoho okna? Stačila by nám výměna v ložnici, kde jsou dvě dvoukřídlá okna s nadsvětlíkem nahoře, přesně, jak je na obrázku zde https://www.azeko.cz/…tovych-oken/ a uváděná cena cca 50.000 Kč za jedno okno, to je šílené, když dopředu není zřejmé, zda výsledek zaručí klid v místnosti. Googlil jsem další výrobce, ale neuvádějí cenu, dělám si rešerši. Jestli by nás nakonec nevyšlo levněji stěhování :-(

  Vložil vladimir1, 12. Květen 2018 - 12:20

  Dobry den. Presne vim, o cem mluvite. My jsme resili (a stale resime) podobny problem. Trva to pres 2.5 roku. Postupne jsme psali stiznosti na Krajskou hygienickou stanici, Stavebni urad, Mestsky urad, atd. Nepomohlo nic. Akorat predtim nemeli (jedna se o 2 bary) vubec povoleni (kolaudacni) na nocni hudbu – ted ho maji(presneji – jen jeden ho zatim ma). Pronajimatel (oba bary pronajima stejna-dokonce statni-firma) nam jen sdelil, ze pronajemci maji vsechno v poradku, a ze on jim nemuze jen tak zrusit najemni smlouvu (a ze je mu dobrych i tech par desitek tisic Kc za pronajem mesicne). Vyvrcholilo to az sepsanim petice, podepsalo se 24 obyvatel z 2 ulic, kterych se nocni hluk nejvic dotyka. Dokonce jsem chodili upozornovat na nas problem na zasedani mesta, vystupovat jako verejnost. Vysledek: prvni bar udelal znacne protihlukove opatreni. Hluk slyset jiz neni, ale vibrace/duneni zustavaji. Druhy bar: nemaji ani platne kolaudacni rozhodnuti – vesele funguji dal, asi 60 m od sluzebny Mestske policie. U nas je problem, ze nemame ani zastani na meste – nekteri (mladi)zastupitele primo navstevuji oba bary a vehementne se snazi je tam udrzet. V te petici jsme zadali o regulaci verejne produkce hudby na zminene ulici. Zastupitelstvo to zamitlo, s tim, ze oni zadnou hudbu v centru mesta regulovat nebudou. Pritom jine mestske casti tuto vyhlasku (nebo prilohu k vyhlasce) bezne vyuzivaji.

  Rada je tezka, bude zalezet na mnoho okolnostech. Ale asi zacit hygienou a stavebnim uradem (jestli maji kolaudacni rozhodnuti – pochybuji). Nam to zpocatku pomohlo jen par mesicu – nehrali vubec, do doby, nez si obstarali prislusne „papiry“. Zkuste taky kontakovat majitele nemovitosti. Pak treba i tu petici – pozadat mesto o vydani prilohy k vyhlasce ohledne regulace provozovani nocni hudby.

  Bude to beh na dlouhou trat. Hodne stesti ! Kdyztak budete chtit neco podrobneji (mozna jsme ze stejneho mesta), treba pres soukromou zpravu.

  Vložil J. R. (bez ověření), 12. Květen 2018 - 12:36

  Děkuji za komentář. U nás je problém, že hluk vlastně nejde z vnitřku těchto provozoven, ale z ulice od hostů, kteří okupují chodníky a na úkor v ulici bydlících si rozšířili barový prostor do ulice. Když zavoláte policii, sice přijedou, ale jen jim domluví a odjedou, mládež vyprskne smíchy, „jé, přijela policie“ a zábava pokračuje. A postřeh s mladými zastupiteli je trefný. Stejný problém je u nás, jde o Prahu 7, a někteří radní (ano dokonce radní, nejen zastupitelé) jsou také hosty těchto „hipsterských“ barů a jsou členy jejich facebookových stránek. Jeden ze zastupitelů se dokonce vyjádřil na náš účet, že jsme zapšklí závistiví dělníci. Já dělník nejsem, jen potřebuji spát alespoň 7 hodin denně, není mi už dávno 20, abych vydržel dlouhodobě jen s 3 hodinovým spánkem, nebo dospáváním o víkendech. Člověk pak ze života nic nemá, občas trpím v důsledku nedostatku spánku halucinacemi, jednou mě málem přejelo auto, když jsem si spletl strany a tím už začínám být nebezpečný nejen pro sebe, ale i pro okolí.

  Vložil Jan Čižinský (bez ověření), 31. Srpen 2018 - 13:23

  Pokud je prosím problém s hlukem, zkontaktujte mne. cizinskyj@pra­ha7.cz, 774828345 Snažím se tyto situace řešit. Zdravím Vás a děkuji, Jan Čižinský, starosta Prahy 7

  Vložil vladimir1, 12. Květen 2018 - 13:40

  No, tak my to mame " obohaceno" jeste o ten hluk zevnitr. Za jednim barem (tim novejsim, od listopadu 2017) stoji jeden zastupitel z hnuti Zit Brno (ano, jsme Brno-stred), ktery firmu, ktera ten bar provozuje prepsal (jak vstoupil do politiky)na „bile kone“, aby nebyl videt ve vypisu te s.r.o. (do doby pred vstupem do politiky tam figuruje). Ano, taky u nas jsou to „hipsteri“. Tez se k problematice vyjadruji (vyjadrovali, do doby, nez zjistili, ze cteme jejich komentare) na facebooku, dokonce se radili, jestli nam maji „prinest cukrovi“ – mame to zkopirovano a ulozeno v pc (v prekladu: drogy), aby byl klid. Kdyz zjistili, ze mame doma internet a dokonce chodime na facebook – zalozili si uzavrene skupiny a verejne se jiz nevyjadruji. U nas je to stejne s policii. Policie jim domluvi ( i vevnitr, aby stisili hudbu), na 5 minut je klid a po odjezdu policie zabava pokracuje az do rana. Kdyz jsme namitali (policii), ze restauracni zahradky jsou omezene na provoz asi do 23:00, nebo 24:00 (v nasi mestske casti), policie nam sdelila, ze " oni tam po teto hodine jiz nenalevaji", ze hoste si chodi pro piti sami k baru a nosi si ho ven, tudiz se nejedna o klasickou restauracni zahradku, a tedy nic neporusuji. Zavadeni a lzi. Nase jedine vysvobozeni snad nastane na podzim 2019, kdy maji zacit stavet hotel, na volne plose, mezi nasim bytem a tema barama. Ale do te doby, 5× do tydne musime spat pri zavrenych oknech.

  Vložil J. R. (bez ověření), 12. Květen 2018 - 14:25

  Ano, Žít Brno je díky jednomu nejmenovanému radnímu a jeho soukromých aktivitách proslaveno na celou střední Evropu, včetně Ukrajiny. U nás založil podobný typ mládeže, „kterým záleží na městě, kde žijí“ Prahu 7 Sobě a nyní se derou na magistrát pod hlavičkou Praha Sobě, a bohužel se zdá, že svazáci uspějí, už se děsím dne, až svoje rozjuchané nápady na komunitní pouliční „život“ začnou vnucovat celé Praze za potlesku z Bruselu placených nevládních organizací a médií, mají to i ve volebním programu, kdy stěžejním bodem je „zjednodušení povolování předzahrádek k obohacení veřejného prostoru“. Jejich slogan „Proměnili jsme Prahu 7, nyní chceme proměnit celou Prahu“ je katastrofickou vizí budoucnosti. Zajímavá je i vaše poznámka o založení uzavřené FB skupiny, taky jsme zveřejnili několik kritických příspěvků na jejich stránky, ale smazali nám je. Zdá se, že univerzity produkují podobný typ vychované mládeže, když jsem prohlížel FB profily hostů těchto barů (zveřejňují na FB a Instagramu svoje foto, vč. videí, jak se baví), vesměs jde o designéry, umělce, fotografy, hudebníky, semtam právníky. Promýšlel jsem, že bych každému navrhl osobní schůzku a pozval k nám do bytu, aby v jimi vytvořeném hlučném prostředí zkusili usnout, nebo napsal osobní dopis, ale když čtu jejich pohrdavé příspěvky o nás, co voláme policii, nikam to nepovede.

  Říkáte, že spíte při zavřených oknech, jak jste to měli s památkáři při jejich výměně? My máme stará špaletová okna, za kterými je slyšet vše, jako by byla otevřená. Hledám firmu, která mi je vymění, ale vím, že to nebude jednoduché a hlavně drahé, náš dům je bohužel památkou na nějakém seznamu.

  Vložil vladimir1, 12. Květen 2018 - 16:13

  Na 100 % s Vama souhlasim, ve vsem ! Ten nejmenovany (presne je to ten, na ktereho myslite; Ukrajina…) nam osobne sdelil (zadne hlasovani zatim nebylo), ze „zadna priloha omezujici tyto nocni bary nikdy (za jeho uradovani) nebude ! ". O jeden post (snad nejakeho namestka) uz prisel, doufame, ze po podzimnich volbach tam uz tenhle skudce nebude… Prvni hospoda zacala problem resit az po nasi petici, a to jenom proto, ze jsme jim na par mesicu znemoznili pristup k dotacim od mesta (ano, taky je to neziskovka, ktera se hraje, ze pomaha socialne slabym – ve skutecnosti, se jedna o soukromou s.r.o., ktera tu hospodu provozuje). Nase bytovka je novostavba, ale okna nam nepomuzou od duneni, ani vibraci (konzultovali jsme to s odborniky na akustiku, tady nepomuze zadne odhlucneni). A neda se to ani zmerit, na to predpisy nepamatuji. Takze musime jen cekat (je to pres silnici), az nam tady postavi ten hotel. Ten hotel by pohltil tenhle hluk a taky by si sjednal napravu (nebudou chtit, aby ty hospody "IV. cenove skupiny“ rusili jejcih hosty).

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".