Rozúčtování vody

Vložil Anonymous, 16. Duben 2009 - 15:16 ::

V našem SVJ se voda rozúčtovává podle počtu osob hlášených vlastníky. Někteří vlastníci nehlásí změny počtu osob, i když se v jejich jednotce řada osob pohybuje. Když jsem pátral, kde jsou pravidla pro rozúčtování vody schválená podle ZoVB, zjistil jsem, že žádné takové schválení neproběhlo, způsob rozúčtování podle hlášených osob se převzal od PBH (tehdy ovšem kubík vody stál řádově korunu).

Jak rozúčtovávat vodu, když pravidla nebyla schválana? Předpokládejme navíc, že je jen málo pravděpodobné, že by se nyní našla potřebná 3/4 většina pro schválení pravidel, každý bude prosazovat něco jiného.

Děkuji za Vaše názory.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anonymo (bez ověření), 16. Duben 2009 - 17:53

    Konečně jasný dotaz. Pokusím se i o jasnou odpověď.

    OPBH spravovalo nájemní byty. Způsob rozúčtování se nepřebírá. Rozúčtování se řídí velikostí podílů na spol. částech (viz ZoVB) není-li dohodnuto jinak (je to obecná zásada, převzatá z ObčZ). TEČKA.

    Nyní čekám diskusi, kolik let nazpět opravovat účetnictví a jestli je to vůbec možné. Kdo o tom rozhodne a jakou většinou?

    Chcete vůbec, aby se to zpětně opravilo?

    Vložil Anonymo (bez ověření), 16. Duben 2009 - 18:15

    Každopádně předpokládám, že nemáte vodoměry.

    Proč už je nemáte?

    Vložil Anonymo (bez ověření), 16. Duben 2009 - 18:07

    Píši rychleji než myslím :-(

    U vody je to podle obytné plochy bytů. Číslo vyhlášky vám zpaměti neřeknu. To si lehce vygooglujete.

    Princip je ale stejný, akorát podíly vyjdou jiné než jsou podíly na společných částech.

    Omlouvám se.

    Vložil JarekSVJ, 16. Duben 2009 - 18:20

    V zúčtovací jednotce, ve které u konečných spotřebitelů nejsou instalovány vodoměry, vlastník spotřební složku rozdělí podle průměrného počtu osob užívajících byt nebo nebytový prostor v zúčtovacím období a nebo v případě dohody všech konečných spotřebitelů podle poměru velikosti podlahové plochy bytu nebo nebytového prostoru k celkové podlahové ploše bytů a nebytových prostor v zúčtovací jednotce. Anonymo to je citace z nám všem známe vyhlášky o rozúčtování tepla a teplé vody. Rozúčtování studené vody by měly řešit stanovy.

    Vložil Anonymo (bez ověření), 16. Duben 2009 - 19:03

    Přece jen nejasný dotaz. Pochopitelně jsem myslel SV. Teď si ale nejsem úplně jistý, buď je to podle podílu na spol. částech, nebo podle podílu obytné plochy. Princip je ale podobný. Podle počtu osob je to velmi problematické, a to z mnoha různých důvodů. Ani se mi nechce se do toho pouštět. Něco naznačil už tazatel.

    Co se týče TUV, základní složka je snad podle podílu obytné plochy? Nebo se mýlím? Proč by spotřební složka měla být jinak?

    V každém případě mít TUV bez vodoměrů je cesta k osobnímu bankrotu. Taková hloupost se neodpouští!

    Vložil JarekSVJ, 16. Duben 2009 - 19:46

    Rozúčtování TUV řeší 372/2001 Sb. Pravidla pro rozúčtování nákladů na tepelnou energii na vytápění a nákladů na poskytování teplé užitkové vody mezi konečné spotřebitele

    A přes to nejede vlak… Nedovedu si představit v dnešní době v roce 2009 nemít poměrové měření studené vody, TUV a tepla. Jsou tady neustále otázky jak se účtuje voda bez měřáků atd. Nemít měřáky to je až neuvěřitelně lhostejný přístup vlastníků . Ale když na to mají.....

    Vložil Anonymo (bez ověření), 16. Duben 2009 - 20:59

    Souhlasím i nesouhlasím.

    O TUV už nediskutujme. Kdo nemá vodoměry na TUV je kaskadér. Kdyby to byl případ našeho domu, tak asi udělám nějakou sabotáž.

    Nesouhlasím v případě SV. Existují staré činžáky, kde je 50 stoupaček, v každém bytě několik. V některých domech jsou společné hajzlíky na chodbě. Takové domy existují dokonce i v Praze, hlavním městě Evropské unie :-). TUV si každý připravuje jak umí, ale měřit studenou vodu je nákladné, někdy problematické. To se musí dobře spočítat.

    V případě tepla je to někdy také dost problematické. Když panelák zateplíte a vyměníte okna, tak je měření celkem zbytečné. Vezměte v úvahu negativa: náklady na měření, možné manipulace, prázdné nevytápěné byty, hádky kdo je v nevýhodě, spořivé lidi atd. Bez měřáků si každý zatopí, jak potřebuje. Já bych měření v paneláku nedoporučil. Ale je to jen můj názor. V tomhle bych se klidně podřídil většině.

    Vložil Anonymousdad (bez ověření), 16. Duben 2009 - 22:28

    Píšu o běžném paneláku… Co se týče poměrového měření tepla – je to můj názor a to jsem byl velký a zapřísáhlý nepřítel indikátorů. Změnil jsem názor a nedovedu si to vubec představit bez nich. 4 rokem máme indikátory . Protiřečíš si v jedné věci: "Když panelák zateplíte a vyměníte okna, tak je měření celkem zbytečné… " V tom případě jsou měřáky to pravé makové…!!! Jak jsem psal tady několikrát průměrné náklady na teplo v našem domě(2008) v bytě 2+1 7300,– ve vedlejším domě 13100,–(byty mají stejnou plochu) . Ale když na to mají.....JarekSVJ

    Vložil Krupp, 16. Duben 2009 - 20:26

    A co případ, kdy se privatizuje dům, kam se městská část nenamáhala měřiče nainstalovat? V našem případě není ani technicky možné měřiče na SV instalovat. Samozřejmě je možné namítnout, že všechno je řešitelné, tady ale skutečně tak složitě, že by to bylo neskutečně drahé.

    Vložil Anonymo (bez ověření), 16. Duben 2009 - 21:09

    Vidím, že máme u SV podobné námitky.

    Vy ale trochu přeháníte. Znám staré domy, kde je u každého kohoutku i splachovadla vodoměr. Jen těch umyvadel nesmí být 10 v každém bytě.

    Vložil Anon (bez ověření), 16. Duben 2009 - 21:58

    10 kohoutků x 500 Kč/vodoměr = 5000 Kč za kalibraci vodoměrů/byt, při odečtech 2× ročně 20 odečtů ročně na byt.

    A to se vyplatí.

    Vložil Anon (bez ověření), 16. Duben 2009 - 22:02

    10 odběrních míst není nijak přehnaný počet, sám jich mám v bytě 11 (sčítám dohromady umyvadla, vany, dřezy, přípojky na pračku, splachovadla, přípojky na myčku).

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".