Rozúčtování vody

Vložil Anonymous, 5. Říjen 2008 - 11:10 ::

Ráda bych se dozvěděla, jak postupovat při rozúčtování vody. Jsme SVJ, které má 7 bytových jednotek. Dvě jednotky mají svůj vodoměr, s tím, že jedna z nich má podepsanou smlouvu (již několik let) s VaK a platí zálohy na vodu a vyúčtování přímo na Vodovody a Kanalizace. Je povinna tato bytová jednotka se nějakou částkou podílet na našich nákladech spojené s vodou? Jde mi hlavně o ztráty vody (cca 7%?), které defakto za tento byt zaplatí ostatní nájemníci, protože VaK jim přirážku samozřejmě neúčtuje. Ostatní vlastníky rozpočítáváme po dohodě podle počtu osob, vyjma bytu s vodoměrem, kde rozúčtujeme podle skutečně spotřebovaných kubíků s tím, že by jsme měli přidat tu „přirážku – koeficient“.? Je někde dáno, kolik % se má přidat, když nejsme schopni koeficient zjistit? Nebo jim jednoduše účtovat dle spotřeby a případnou ztrátu zaplatí ostatní? Po přečtení mnoha dotazů na vašich stránkách jsem se dostala k mnoha dalším otazníkům, jako zda mají vodoměr vůbec zaplombovaný (nechali si ho tam dát vloni při rekonstrukci koupelny), zda k jeho stavu můžu vůbec přihlížet při rozúčtování a jestli je pro mě směrodatná ona příloha č. 12 a jejich směrná čísla.? Měla jsem v plánu vzít dod. fakturu, vzít počet kubíků „mínus“ kubíky na vodoměru 1 vlastníka a zbytek vydělit podle osob v bytech. Popř. nějak určit koeficient pro 2 vlastníky s vodoměry. Děkuji za rady. Eva Martišková

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil G.X, 5. Říjen 2008 - 15:29

    Dobrý den. Než se pustíte do výpočetních ekvilibristik, vyjasněte prosím základní věc.

    Ona jedna jednotka je přímým zákazníkem VoK a má tedy vlastní „fakturační“ vodoměr. Pak ovšem: nepodílí se na spotřebě ani na ztrátách vody jinde v domě. Měla by platit VoK za svou vodu a zbytek domu se jí netýká.

    To předpokládá: v domě jsou dvě odbočky vody: jedna pro danou jednotku se svým vodoměrem, a další „domovní“ pro zbytek domu. A tento „domovní“ vodoměr NEměří, co spotřebuje zmiňovaná jednotka (jinak by to bylo nesmyslné). To se mi však (technicky) nezdá – stoupací vedení bývají společná atd.

    Vložil JarekSVJ, 5. Říjen 2008 - 19:06

    Upřimně vás by jako přímého zákazníka zajímalo, zda je váš fakturační – smluvní vodoměr umístěn ještě před nebo zad nějakým jinším vodoměrem???? myslím, že by vás zajímal jenom váš náměr…

    Vložil G.X, 6. Říjen 2008 - 21:15

    Ne, ale zajímalo by mě to jako odběratele vody toho vodoměru „před“. Protože pak se část vody platí dvakrát, ledaže by VoK nějak došolíchávaly fakturu, a to mě přijde jako každopádně nesmyslné „řešení“.

    Jediné jisté se mi zdá, že po jednotce s elektroměrem a smlouvou s VoK nemůže SVJ požadovat vůbec nic :)

    G.X.

    Vložil Eva Martišková (bez ověření), 8. Říjen 2008 - 13:47

    Já bych teda už neřešila už onoho vlastníka se svým „fakturačním“ vodoměrem, tam mu nic účtovat nebudem. Ale jak to je s rodinou, která má podružný vodoměr. Je nás 6 bez vodoměrů a 1 s vodoměrem. Jim jsem vyúčtovala vodu podle stavu na vodoměru (70 kubíků – 4 osoby) a ostatním rodinám dle počtu osob zbytek (700 kubíků – 12 osob). Proč je spotřeba u rodiny 17,5 m3 na osobu/rok a u ostatních 58 m3 na osobu/rok je sice zajímavá otázka, ale asi mi na ni VaK neodpoví a ani na tomto základě vodoměr nevymění :-( Každopádně by mě zajímalo, jak to je s tou přirážkou. Je mi jasný, že ji nejsme schopni určit. Mám nechat vyúčtování takto nebo jim mám něco v rámci spravedlnosti přihodit? Jaké jsou běžné postupy? Děkuji za rady

    Vložil G.X, 9. Říjen 2008 - 18:44

    Dobrý den, to byste měli mít zakotvené v Prohlášení vlastníka a/nebo ve Stanovách společenství resp. v pravidlech schválených shromážděním.

    Z toho vyplyne, kdo je „výjimkou“ a jak s tím naložit (pokud je schválený způsob rozúčtování podle počtu osob, lze prostě k vodoměru jedné jednotky nepřihlížet).

    Jinak za konstruktivní řešení považuji schválit a instalovat vodoměry ke všem jednotkám.

    Na operace typu „něco jim přihodit“ bych raději zapomněl :)

    G.X.

    Vložil Eva Martišková (bez ověření), 5. Říjen 2008 - 18:15

    Je to tak, že je hlavní vodoměr a až teprve za ním je onen vodoměr vlastníka. To znamená, že z VaKu zjistí stav na hlavním vodoměru, ale fakturované množství je bez onoho vlastníka, který má fakturu svou. Takže pokud nám vlastník neřekne svůj stav vodoměru, tak fakturu od VaKu na SVJ defakto nemůžu ani zkontrolovat. Mají to tak už někde od 90-tých let a myslím, že s tím nic neuděláme. Vlastníkovi to tak vyhovuje a VaK bez jejich souhlasu to nezmění. Takže by nás zajímalo (mimo jiné :-)), jestli máme možnost v rámci spravedlnosti vůči ostatním mu „přifakturovat koeficient“. Děkuji.

    Vložil JarekSVJ, 5. Říjen 2008 - 13:52

    To je zase pěkný kočkopes… Moc tomu nerozumím ale pokud má někdo v bytě vlastní fakturační vodoměr, který je určitě daleko přesnější než ty bytové , nevidím důvod proč by měl platit nějaké stráty , prostě je zákazník VaK.

    Vložil Kuba (bez ověření), 9. Říjen 2008 - 11:08

    Dobry den, zamyslel jsem se nad tim zjistite ze by se vam jednoznacne vyplatilo poridit si vodomery vsichni. U nas jsme dva a mame, rekl bych zvysenou spotrebu vody, cca 35m3/osobu/rok. Budu-li vychazet z toho ze nekdo je sporivy muze mit cca 25m3/osobu/rok budu-li pocitat cenu vody+stoc 60kc/m3 pripravite ho/sebe o cca 2000,–/osobu/rok ((58–25)*60) je-li cena vodomeru cca 1000,–/kus+montaz (u nas jsou napr. potreba dva) tak 2500,– tak tuto investici mate za cca rok zpatky. Kdo si vodomer neporidi bude platit vodu spolecne s ostatnimy – ukazete-li mu co se da usetrit … myslim ze neni o cem se dal bavit. Jednoznacne nebojujte proti ale pridejte se. Vypocty jsou jen hrube tak brat z rezervou. Co se tyce podilu na ztratach vody do domu (onech 7%) domnivam se ze jak uz bylo receno zalezi na tom jestli ma za a) vlastni pripojku a pak je druha pro zbytek domu nebo za b) vyuziva spolecnou (stejne jak bylo receno pripada mi prvni varianta nerealna). jestli vyuziva spolecnou jednoznacne by se mel podilet na nakladech. Stejne tak si myslim ze podle zakona o Vl.Bytu c.72/1994Sb. §13 odst.(4) – at uz provoz jednotek, nebo odecteni hodnot je povinen umoznit vstup.

    Nejednodusi, jestli s nim neni dohoda, mi pripada poridit si vodomery a rozpocitavat dle skutecne spotreby. Koeficinet ztrat, ktery nauctovava VaK rozpocitat podilem mezi vsechny. Tj. muj nazor :)

    Preji prijemny den (nejsem pravnik ani statutar..)

    Vložil Eva Martišková (bez ověření), 15. Říjen 2008 - 9:45

    Určitě mám v plánu na schůzi navrhnout, aby jsme měli vodoměry všichni, i když už vidím ty obličeje :-) Je možné nákup a montáž vodoměrů uhradit ze záloh na správu domu? To by pak s tím nejspíš všichni souhlasili. A pak už jen přinutit vlastníka, který má vodoměr se smlouvou s VaKem, aby ji zrušil a nechal si to rozpočítávat od nás. Vzhledem k tomu, že je až za hlavním vodoměrem. Ale to bude těžké :-(

    Děkuji za zamyšlení a vyčerpávající odpověď :o).

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".