Rozúčtování tepla dle 269/2015 Sb.

Vložil roztomily, 27. Leden 2017 - 23:53 ::

Zdravím, i když jsem si vyhlášku četl již v minulém roce nějak mi uniklo že stanovené limitní hodnoty –20% a +100% jsou pevně stanovené a nelze se od nich odchýlit. Do teď jsem žil v přesvědčení že je nelze překročit ale že změkčit je lze. Tedy např. –18% a +40% (tedy hranice které používáme již několik let) budeme moci použít i pro rozúčtování tepla pro rok 2016. Po upozornění od rozúčtovatele jsem si opět přečetl jak vyhlášku tak metodický pokyn a skutečně tam nenacházím možnost hranice změkčit. Jaký je Váš výklad § 3 oddílu (2) ? Máme shromážděním schválené hranice –18% +40% ale protizákonná ustanovení budou stejně neplatná. Je nějaká možnost jak si schválené hranice ponechat i když schválení nebylo 100% hlasy všech?

Děkuji.

Rozdíly v nákladech na vytápění připadající na 1 m2 započitatelné podlahové plochy nesmí překročit u příjemců služeb, kde jsou instalována měřidla podle zákona o metrologii nebo zařízení pro rozdělování nákladů na vytápění, v zúčtovací jednotce hodnotu o 20 % nižší a hodnotu o 100 % vyšší oproti průměru zúčtovací jednotky v daném zúčtovacím období. Pokud dojde k překročení přípustných rozdílů, provede poskytovatel služeb úpravu výpočtové metody u příjemců služeb, u nichž došlo k překročení některé stanovené hranice. U ostatních příjemců služeb se vychází pouze z náměrů měřidel podle zákona o metrologii nebo zařízení pro rozdělování nákladů na vytápění. Poskytovatel služeb provede úpravu výpočtové metody takto

  1. hodnota nákladu na vytápění příjemce služeb, jehož rozdíl překročil stanovenou limitní hodnotu, vztažená na 1 m2 započitatelné podlahové plochy příjemce služeb, se upraví na limitní přípustnou hodnotu nákladů na vytápění na 1 m2 započitatelné plochy, tedy 80 % průměrné hodnoty za zúčtovací jednotku, v případech, kdy nebyla dodržena spodní hranice 20 %, nebo 200 % průměrné hodnoty za zúčtovací jednotku v případech, kdy nebyla dodržena horní hranice 100 %,
  2. upravený náklad na vytápění příjemců služeb je pak násobkem výměry započitatelné podlahové plochy a hodnoty upravené a
  3. takto stanovená upravená hodnota nákladů na vytápění příjemce služeb se odečte od celkové částky nákladů na vytápění a zůstatek se rozdělí mezi ostatní příjemce služeb podle zákona, dokud všichni příjemci služeb nevyhoví stanovené přípustné odchylce rozdílu v nákladech na vytápění připadající na 1 m2 započitatelné podlahové plochy v zúčtovací jednotce v daném zúčtovacím období.
PřílohaVelikost
269_2015_Sb.pdf206.78 KB
Metodicky-pokyn_teplo_vyhl-c-269_2015-Sb.pdf434.96 KB

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil °° (bez ověření), 29. Leden 2017 - 15:30

    Ptáte se: „Je nějaká možnost jak si schválené hranice ponechat i když schválení nebylo 100% hlasy všech?“

    Taková možnost není, a to dokonce ani souhlasem všech.

    Vložil Vladimir B., 28. Leden 2017 - 18:27

    Vyhláška říká, že se nesmí překročit meze stanovené rozpětím 80–200% průměrného nákladu na m2 v celé zúčtovací jednotce. Zde je možno si říci, že „podkročení“ stanovených mezí je možné.Přitom je nutno mít na paměti příslušná ustanovení ze zákona 67/2013 Sb.- novelizovaného zákonem 104/2015 Sb. K tomu je ještě nutno podotknout,že Metodický pokyn MMR je zpracován naprosto nedostatečně, jehož pravidla nejsou dostatečně srozumitelná ani zkušeným profesionálům a mohou přinést nesprávné výsledky rozúčtování. Závěrem ještě můj údiv nad Vámi stanovenými hraniceni (-18% a + 40%).

    Vložil °° (bez ověření), 29. Leden 2017 - 15:45

    Napsal jste, že je možné „podkročení“ protože: „Vyhláška říká, že se nesmí překročit meze stanovené rozpětím 80–200% průměrného nákladu na m2 v celé zúčtovací jednotce.“

    Jenže vyhláška v předmětném ustanovení ještě pokračuje: „Pokud dojde k překročení přípustných rozdílů, provede poskytovatel služeb úpravu výpočtové metody u příjemců služeb, u nichž došlo k překročení některé stanovené hranice takto: takto a) hodnota nákladu na vytápění příjemce služeb, jehož rozdíl překročil stanovenou limitní hodnotu, vztažená na 1 m2 započitatelné podlahové plochy příjemce služeb, se upraví na limitní přípustnou hodnotu nákladů na vytápění na 1 m2 započitatelné plochy, tedy 80 % průměrné hodnoty za zúčtovací jednotku, v případech, kdy nebyla dodržena spodní hranice 20 %, nebo 200 % průměrné hodnoty za zúčtovací jednotku v případech, kdy nebyla dodržena horní hranice 100 %

    Z uvedeného je naprosto jasné, že se uplatní 80 % a 200 %, žádné podkročení tj. ani uvedených –18% a + 40% možné není.

    Vložil roztomily, 30. Leden 2017 - 10:35

    Děkuji, dospěl jsem ke stejnému závěru. Zároveň jsem se pocvičil v rozúčtování dle přílohy 2, a musím konstatovat že je to super slovní matematická úloha kde je spousta neznámých. Zajímavé je zejména to odlišné stanovení základní složky pro bytové jednotky překračující limity a pro bytové jednotky které se do průměru vlezou. Jsem zvědavý na rozúčtování jestli do základní složky uvedou tu lehce spočítatelnou ZS (a rozdíl šoupnou do spotřební) nebo uvedou tu skutečně vypočítanou ZS a SS v korekci. Nechám se překvapit.

    Vložil Rudy (bez ověření), 29. Leden 2017 - 17:50

    Z poradny Asociace rozúčtovatelů nákladů na teplo a vodu Artav

    Otázka:
    Dobrý den,lze se souhlasem vlastníků v domě změnit maximální odchylku od průměrné spotřeby na m2 ZPP např. –20% a +40% Odpověď:
    Podle ustanovení zákona O službách a prováděcí vyhlášky č. 269/2015 Sb., O rozúčtování nákladů na vytápění a společnou přípravu teplé vody pro dům, nesmí rozdíly v nákladech na vytápění připadající na 1 m2 započitatelné podlahové plochy překročit v zúčtovací jednotce hodnotu o 20 % nižší a hodnotu o 100 % vyšší oproti průměru zúčtovací jednotky v daném zúčtovacím období. Upravovat tyto vyhláškou stanovené maximální odchylky od průměrné spotřeby na 1 m2 ZPP, např. na Vámi uváděné hodnoty –20% a +40% nedoporučujeme, protože by to bylo, dle našeho názoru, v rozporu se zákonem O službách a mohlo by to být i předmětem případných reklamací vyúčtování.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".