Rozúčtování tepla

Vložil Buček Jiří (bez ověření), 7. Červenec 2014 - 16:54 ::

Rozúčtování tepla podle vyhlášky č.372/2001Sb. bylo diskutováno mnohokrát ale jak přimět vlastníka (SBD) plnit povinnosti řešit zjištěné neúměrné náklady, podle stejné vyhlášky hledám marně. Seznam korekčních výpočtů byl ostatně jako každý rok společně s rozúčtováním od externího dodavatele správě SBD zaslán. Zatajením tohoto dokladu není možné z dílčího rozúčtování nějaké neúměrné rozdíly zjistit. Po několika létech neúspěšné urgence jsem konečně tento seznam (nečitelný) obdržel. Požadavek na informaci o šetření příčin těchto rozdílů nebo navrženého řešení aby nedoházelo k opakovanému výpočtu neúměrných rozdílů nikoliv a samospráva stejně jako sousedé neví o žádném šetření. Jak a kde požadovat náhradu škody způsobenou nečinnosti správy družstva? Nedovedu si představit jak řešit problém v případě použití nevhodných krytů topení nebo jiných zábran které snižují účinek radiátorů. Tady ke změně myšlení těchto sousedů je jen cesta, zaplacení všech nákladů.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil AsiTak, 29. Červenec 2014 - 10:41

    Pokud jsem Váš problém dobře pochopil, jde o případy vyúčtování tepla, kdy byla aplikována korekce odečtů (snížení/navýšení) k docílení ind. měrné spotřeby do limitu průměru ZJ +/- 40%. Takový postup je legitimní neboť citovaný předpis to umožňuje, ale další Vaše požadavky tyto případy „řešit“ v zákoně oporu (podle mne) nemá. Což je logické, neboť důvodem spotřeby přes definovaný limit může být stav majetku (únik tepla přes obvodové zdivo, rozhodnutí o zateplení u SBD není problém, ale u SVJ problém je), jednání uživatele (kuřák kouřící v zimě v otevřeném okně) nebo jednání okolních uživatelů (zavřou topení u sebe). Prokazování takových jednání je problematické a možnost docílení změny též nemá zákonnou podporu. Každá metoda rozpočítání společných nákladů je realizací modelového pohledu na reálný svět a tudíž i na spravedlnost. Aplikací legitimní metody přece nikomu žádná škoda nevznikla (nebo nerozumím Vašemu pojetí škody) a není-li škoda, nelze aplikovat ani náhradové řízení. Nebo máte na mysli sankcionování vlastníka, že nedělá to co dělat nemá, nebo ani nemůže („řešit zvýšenou spotřebu“)?

    Vložil Buček Jiří (bez ověření), 9. Říjen 2014 - 11:45

    Tvrdit že není legitimní požadovat po správě objektu hledáním příčiny těchto rozdílů a následně navrhovat řešení aby nedoházelo k opakovanému výpočtu neúměrných rozdílů je nesmysl. Ostatně stačí si přečíst text ve výkladové znění vyhlášky 372/2001 Sb. Jsou tam vyjmenované možné příčiny vzniku těchto rozdílů a určitě zásadnějších než Vámi uváděné chování uživatelů bytu. Nechci spekulovat, nechal bych to na posouzení odborníkovi. Jenom na okraj jde o zateplený dům a vím o případu z jiného objektu, kde topenář při hledání příčin rozdílu spotřeby tepla zjistil, že majitel před pronájmem bytu vyřešil výměnu starých termoregulačních ventilů náhradou za zaslepovací zátku. Dosáhl 100% spotřeby a regulace teploty v místnostech (4+1) tak byla možná jen pomocí otevřením oken. Správa objektu má shodný výklad práva (?), seznam korekcí utajit, příčiny rozdílu nezjišťuje, což v konečném důsledku znamená, že následující vyúčtování bude stejně „korektní“. Logicky opět bude nutné, aby většina uhradila náklady za teplo, které skutečně neodebrala! Pořád si myslíte, že nikomu žádná škoda nevznikla? Dobrá zpráva je možnost konečného řešení uzavřením dohody podle zákona č.67/2013 Sb. že ve vyúčtování tepla se nepoužije §4 bod 4 vyhlášky 372/2001 Sb. a tím si každý zaplatí jen to, co spotřebuje. Písemnou dohodu musí podepsat 100% bydlících z daného odběrného místa, mám obavu ze souseda, který nás ostatní má za sponzory svých nákladů, aby to podepsal.

    Vložil RadekV, 29. Červenec 2014 - 11:48

    Mimochodem tolerance +/-40% nákladů na m2 je šíleně velká a svědčí o naprosto chybně nastavených koeficientech a tedy nepoužitelnosti celého rozúčtování. Je nesmysl při překročení této hranice něco přepočítávat „aby to vyšlo“. Je na místě celou metodu zahodit i s rukama.

    Vložil Ivan Hrozny (bez ověření), 12. Červenec 2014 - 15:48

    Dobry den,

    me jmeno je I.Hrozny a chtel by jsem Vas poprosit o Vas nazor na zduvodneni vyuctovani vyssich nakladu za topeni za rok 2013 ve standartnim byte s ustrednim topenim.

    Za rok 2013 mi byli vypocteny vyssi naklady za otop nez za rok 2012 navzdory tomu,ze jsem v roce 2013 temer vubec netopil.Odecet mericiho pristroje na radiatoru za rok 2013 byl pouhych 23 dilu (temer celou zimu bylo topeni vypnuto), coz je temer 14× nizsi nez za rok 2012,kdy bylo odecteno az 317 dilu.

    Spolecnost Ista poskytla vyjadreni,ze tato skutecnost je z duvodu toho, ze jsem se dostal hluboce pod prumer objektu oproti roce 2012. Protoze spodni hranice zustala stejna, MUSELO MI BYT UMELE DOPOCITANO VICE KOREKCNICH JEDNOTEK, aby tak bylo dosazeno spodni hranice minimalniho vytapeni na 16C,t.j 24%. Soucasne toto navyseni obhajuji vyssimi naklady dodavatelu a vyssi cenou z duvodu vyssich nakladu od dodavatele.

    Je toto dle Vas legalni postup, aby mi takto UMELE DOPOCITALI NEJAKE JEDNOTKY a tak UMELE zvysili naklady jen pro to,ze jsem byl v danem vytuctovacim obdobi setrny a se spotrebou za topeni hluboce pod prumer ?

    Dekuji Vam za nazor, I.Hrozny.

    Vložil tomassovak, 25. Červenec 2014 - 22:25

    Kdo ví kde je pravda, prootže zaleží jaké pravidla si zadala Istě statutární zástupce SVJ výbor. Znám dobře problémy. Mám pocit že vždycky pokud jsou rozpory tak je to ona! Uvedu příklad VIPA nepouživí koef. polohu to hovoří za vše!

    Vložil RadekV, 25. Červenec 2014 - 13:10

    Protože jste nevytápěním porušil zákon, měl byste být též pokutován.

    Vložil Tonda B. (bez ověření), 9. Říjen 2014 - 13:17

    „Protože jste nevytápěním porušil zákon, měl byste být též pokutován.“ (RadekV, 25. Červenec 2014 – 13:10)

    Děkuji za upřesnění zákona a doložení odborných názorů a judikátů. Řešíme podobnou věc.

    Tonda B.

    Vložil AnonymousAAA (bez ověření), 9. Říjen 2014 - 13:20

    To od Radka nečekejte, on jen chrlí své popletené výkřiky.

    Vložil RadekV, 9. Říjen 2014 - 13:56

    194/2007 Sb

    V průběhu otopného období jsou byty v době od 6.00 do 22.00 hod. a ostatní prostory v době jejich provozu vytápěny tak, aby dosažené průměrné teploty vnitřního vzduchu zajišťovaly výpočtové teploty vnitřního vzduchu stanovené projektem budovy.

    V době od 22.00 do 6.00 hod. se vytápění obytných místností a v neprovozní době ostatních vytápěných prostor podle potřeby omezí nebo krátkodobě přeruší do té míry, aby byly dodrženy požadavky jejich teplotního útlumu zajišťujícího tepelnou stabilitu místností.

    Vložil expert na povidla (bez ověření), 10. Říjen 2014 - 5:53

    šmludlo neblábol, vyhláška není určena pro odběratele ale dodavatele. Ale samozřejmě pokud TY nevytápíš, tak TY zákon porušuješ. Hned sem napiš svou plnou adresu abychom na tebe poslali enErgeTICKou inšpekci.

    Vložil Ondřej Had, 25. Červenec 2014 - 12:54

    Dobrý den, ale když se to vezme kolem a kolem, tak jste teplo v bytě měl , jelikož Vás temperují sousede okolo . Čili jste spotřeboval více tepla, než co Vám dodal radiátor a naměřil indikátor. Z těchto důvodů používá naše firma jiný systém měření tepla ( denostupňová metoda) pak nedochází k podobným reklamacím. Pokud Vás zajímá jak měříme teplo, rád Vám vše zodpovím.

    online měření spotřeby energií, monitoring úniku SV TV plyn elektřina , zasílání přesného rozučtování www.softlink.cz

    Vložil tomassovak, 25. Červenec 2014 - 22:26

    Tak nám to vážený pane osvětelete všichni budeme jenom rádi.

    Vložil Ondřej Had, 28. Červenec 2014 - 8:12

    Měření tepla provádíme pomocí denostupňové metody , pří které používáme naše bezdrátové teploměry , které jsou umístěny na protilehlé stěně proti radiátoru v každé obytné místnosti a kde měříme rozdíl teplot s venkovním teploměrem umístěným na severní straně budovy. V průběhu dne je provedeno 72měření ( každých 20 minut) . Na základě těchto údajů a objemu místností je vypočítána spotřeba tepla na bytovou jednotku , která je dále procentuálně rozpočítána na celý bytový dům. Tímto způsobem získáme přesnější informace o spotřebě tepla oproti měření pomocí teplotních indikátorů připevněných na radiátorech.

    Stačí takto ?

    online měření spotřeby energií, monitoring úniku SV TV plyn elektřina , zasílání přesného rozučtování www.softlink.cz

    Vložil Tonda B. (bez ověření), 10. Říjen 2014 - 11:27

    „Na základě těchto údajů a objemu místností je vypočítána spotřeba tepla na bytovou jednotku

    Vážený pane Hade,

    alespoň naznačte, prosím, jak bytová jednotka spotřebovává teplo. Děkuji.

    Tonda B.

    Vložil G.X, 29. Červenec 2014 - 7:55

    Chápu, že vaše firma potřebuje prodat své, ne úplně jednoduché řešení, ale nemyslím, že to je ideální metoda rozúčtování. Vezměme modelový případ – bydlící bude plýtvat tak, že bude intenzivně větrat a do toho topit. V takovém případě bude u vaší dnostupňové metody rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou malý a tedy výsledný náměr taktéž.

    Ideální způsob rozúčtování neexistuje, ale jeví se mi vhodnější jednoduchý indikátor topných nákladů, který bere v úvahu teplotu radiátoru mínus teplotu místnosti. Ten vystihuje množství dodaného tepla mnohem lépe. G.X.

    Vložil RadekV, 29. Červenec 2014 - 7:56

    Problém je trochu v tom, že takový systém nikdo nedodává.

    Vložil lake, 29. Červenec 2014 - 6:46

    Pan Ondřej Had je spíše baron Prášil. Při denostupňové metodě k žádnému měření tepla nedochází.

    Denostupňová metoda nemůže být nikdy použita k měření „spotřeby tepla na bytovou jednotku“. Takové tvrzení je fyzikální nesmysl. Denostupňová metoda je založena pouze na měření teploty. Pouhým měřením teploty vzduchu uvnitř mísdtnosti nelze ovšem nijak zjistit kolik tepla bylo dodáno do místnosti či do bytu k dosažení této teploty.

    Samotná denostupňová metoda se běžně používá, ale zcela jinak než zde tvrdil pan Had. Tato metoda slouží pouze jako metoda rozúčtování nákladů na vytápění, a to buď podle dosažené tepelné pohody v místnosti, nebo podle teploty vnitřního vzduchu (záleží na technickém provedení čidel – teploměrů). S měřením tepla nemá tato metoda společného vůbec nic.

    lake

    Vložil RadekV, 29. Červenec 2014 - 6:52

    Na druhé straně ovšem může tato metoda sloužit k porovnání tepelných ztrát místnosti pláštěm budovy. Ovšem bez zohlednění větrání. A do „ztrátového tepla“ zahrne všechny zdroje tepla, tedy i třeba přímotopy.

    Stejně jako všechny ostatní metody je k ničemu stejně jako celé „spravedlivé rozúčtovávání“.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".