rozúčtování studené vody

Vložil a. (bez ověření), 3. Duben 2012 - 18:42 ::

Dobrý den

mám dotaz při letošním odečtu studené vody vznikl rozdíl na patním vodoměru a bytových vodoměrech 1006 m3, bydlíme v domě SVJ s 84 byt. jednotkami, správce nám tento rozdíl rozpočítal tak že naši spotřebu vynásobil koef. 1,2 což je prý standardní postup a zbytek rozpočítal podle počtu nahlášených osob v jednotlivých bytech. Je tedy správně že kdo má větší spotřebu zaplatí větší část úniku vody?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 21. Květen 2012 - 12:32

    Pro tazatele: Váš dotaz je nejasný. Není důležité jen jak velký je rozdíl v m3. Rozhodující je zda rozdíl mezi součtem náměrů bytových vodoměrů a náměrem patního vodoměru překračuje 20% fakturované spotřeby. Je-li tomu tak, podle odborného názoru se veškeré náměry považují za nevěrohodné. Nastupuje náhradní způsob (podle osob nebo podle podlahových ploch).

    Výbor měl provádět průběžně porovnávání aktuálních spotřeb (nejlépe měsíčně) s víceletým průměrem. Porucha fakturačního vodoměru se projeví okamžitě a také je nutno okamžitě reagovat a požádat o jeho metrologické ověření.

    Tvrzení pana Krobota že žádný vodoměr nenaměří více je naprostý nesmysl. Dojde-li ke zúžení vtoku (např. uvolněnými nánosy rzi uvnitř vtokové trubky), dochází ke zúžení průtočného profilu – voda proudí vyšší rychlostí přímo na turbinu počítadla. Výsledkem je vyšší náměr. Vím co píši: u nás rozdíl činil 30000 Kč za půl roku, než se vada fakturačního vodoměru zjistila a než byla podána žádost o mimořádné ověření.

    lake

    Vložil NeznáIek˙ (bez ověření), 4. Duben 2012 - 18:30

    …Je tedy správně že kdo má větší spotřebu zaplatí větší část úniku vody…

    • ne není. Platí že pokud nemáte dohodu jinou platí §13/7 ZoVB – tedy za ztrátu platíte podle podílů
      logicky: kdo umí „šikovně“ vykázat nízkou spotřebu – zaplatí ve Vašem systému méně. Tedy ten kdo vykáže nulovou spotřebu a 0-osob v bytě se na studené vodě vůbec nepodílí. Jestli je to správně, nebo to to má za „správně“ pouze správce podpořený SVJ posuďte sám…

    • mám za to, že nyní je na reklamaci u dodavatele vody již pozdě – za což může nepochybně výbor SVJ – ale měli jste nechat vodoměr přezkoušet (tedy ten hlavní). Pokud by se prokázalo že je v toleranci – zaplatíte 1.000 kachen (12Kč/BJ). Pokud by se prokázalo, že není pak by Vám dodavatel účtoval podle předchozí nezpochybněné hodnoty – tj. o 1006 m3 méně tj. o ~70.000 méně.

    Neználek

    Vložil RJ (bez ověření), 21. Květen 2012 - 9:21

    Pane Neználek, velice dobré by bylo opravdu poradit tazateli co s tím. Vaše odpověď není konkrétní. O nějakém přezkoušení vodoměrů v bytě nebo hlavního by zde neměla být řeč. Zde se jedná o součet kapajících kohoutků něbo splachovačů přes –dobré– vodoměry, které v bytě nenaměří nic, ale na patě domu při velkém množstsví bytů hl. vodoměr naměří. Není důvod zkoušet vodoměry.

    Vložil NeznáIek˙ (bez ověření), 21. Květen 2012 - 10:41

    …O nějakém přezkoušení vodoměrů v bytě nebo hlavního by zde neměla být řeč…

    • nu, já usoudil, že o tom to právě je.
    • … asi proto, že tazatel se ptá „…Je tedy správně že …“ a nikoliv „…Co s tím máme dělat…
    • a co s tím může dělat? – no podle mne již asi NIC (než svůj podíl zacvaknout), když umožnil výboru zanedbat termín včasné reklamace tím, že jako jeden z 84 BJ nebyl zřejmě doposud aktivní ve stanovení vnitřních kontrolních mechanismů SVJ které by jej před uvedeným pochybením chránily
    • mohl by se ještě podívat do smlouvy mezi SVJ a Správcem zda povinnost kontrolovat validitu zaúčtovávaných účetních dokladů není uvedena v ní a z toho případně dovodit odpovědnost za škodu…

    Neználek

    Vložil Krobot (bez ověření), 5. Duben 2012 - 14:18

    existují měřidla, která naměří méně než bylo dodáno, ale neexistují ta, která naměří více. Alespoň to mohu tvrdit o plynoměrech a vodoměrech. Takže reklamace jsou většinou vyhozené peníze a problém je třeba hledat jinde. 12 m3/byt v konkrétním případě odpovídá možné chybě bytových orientačních měřidel třídy A. Tím chci říct, že bych byl velmi opatrný v kritice výboru SVJ.

    Vložil NeznáIek˙ (bez ověření), 12. Duben 2012 - 6:31

    ..12 m3/byt v konkrétním případě odpovídá možné chybě bytových orientačních měřidel…

    • pane Krobote, dát za prověření oprávněnosti platby 900Kč/BJ celkem 12Kč/BJ mi nepřipadá jako „vyhozené peníze“. Jestli ve Vašem SVJ tisícovkami tapetujete – pak to ale jen Váš rozmar.
    • tazatel napsal, že spotřeba je z roku na rok vyšší o ~12m3/BJ. Skok z roku na rok při stejných podmínkách jako rok před tím, tedy mně jako „v toleranci“ nepřipadá ani ve snu.

    • ano problém lze hldat i jinde, ale toto (kontrola fakturačního vodoměru) je první místo kde jej hledat a jeho včasné využití nesnese odkladu. Teprve pak se má smysl zaměřovat na „tolerance“ – která mimochodem není 12m3/BJ ale při spotřebě 603/BJ je to 5% tj. 3m3/BJ případně na „neměřené odběry“ …

    Neználek

    Vložil Jandus (bez ověření), 4. Duben 2012 - 12:39

    Z Vašeho dotazu jakoby vysvítá, že někteří mají bytový vodoměr a jiní ne. Je to tak správně?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".