rozúčtování studené a teplé vody

Vložil sama, 29. Květen 2016 - 15:40 ::

Prosím o radu, firma nám provádí rozúčtování teplé a studené vody následujícím způsobem: Zjistí stav SV a TV dle byt. vodoměrů a tyto stavy sečte následně DOHROMADY. Naproti tomu porovná CELKOVÝ fakturovaný stav za studenou a teplou vodu v m3 A SEČTE TYTO OBĚ ČÁSTKY DOHROMADY.

Následně spočítá propad. Tento propad(který je tím pádem stejný pro SV a TV) použije pro stanovení nového fakturačního stavu SV a TV a přiřadí Kč. např. stav byt.vodoměrů SV 1000m3 TV 750m3 celkem 1750m3 celkem fakturováno za SV+TV 2200m3 PROPAD 1,2571 Vynásobí propad SV a zjistí nové číslo, které použije k celkovému rozúčtování pro bytové jednotky např. stav nové „fakturované“ SV bude 1257m3. I když ve skutečnosti faktura zněla na 1320m3. Propočet teplé vody provede stejně.

Dělá to z toho důvodu, že kdyby porovnala SV dle byt. vodoměrů s fakturou byl by % propad odlišný od propadu teplé vody. Na naši námitku, že takto není možné rozúčtovat náklady firma stojí za svým. Není již z logiky věci možné, aby byl propad SV a TV stejný. Je skutečně možné postupovat tímto způsobem? Děkuji Marie

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Vladimir B., 30. Květen 2016 - 11:15

    Chybí základní údaje,kde se TV připravuje a kolik je fakturačních měřidel. Divím se, že nikdo z odpovídajících na tuto základní otázku neupozornil.

    Vložil ivanq, 30. Květen 2016 - 9:52

    Vaše otázka má dvě roviny.

    a) může firma rozúčtovat spotřebu TV a SV zmíněnou metodou?

    b) odpovídá rozúčtování podle této metody objektivní skutečnosti (= je rozúčtování pro vlastníky spravedlivé?)

    Na první podotázku správně odpovídá Pub. Ano, zmíněnou metodu firma může používat, pokud jste si to tak ujednali. Dokonce bych řekl, že podle smlouvy musí, pokud jste si to tak ujednali.

    Ale co když se ukáže, že je to nespravedlivá (hloupá) metoda? Potom je na vás, abyste ve spolupráci s firmou zvolili novou metodu, která bude pro vlastníky spravedlivější a nebude v rozporu s platnými předpisy.

    Současná metoda je podle vás vůči vlastníkům nespravedlivá. Na prvý pohled mi to také tak připadá. Ale neznám podrobnosti. Je třeba jednat s firmou. Pro případ, že by firma nedokázala metodu obhájit a neuměla spolupracovat, hledejte (diplomaticky) již teď konkurenční firmu.

    Ivanq.

    Vložil Poznamka (bez ověření), 29. Květen 2016 - 21:36

    Podíl (objem odebrané vody dle fakturace / objem odebrané vody dle bytových vodoměrů) který nazýváte „propad” má individuální hodnotu pro každé odběrné místo SV. Odpovězení otázky zda postup popsaný je správný závisí na volbě zúčtovací jednotky (celé SVJ, jednotlivá odběrná místa /vchody domu/). Pokud pro vyúčtování SV zvolíte zúčtovací jednotku celé SVJ pak výpočet a aplikace jednoho podílového ukazatele je správný postup. Pokud vyúčtujete SV dle „vchodu domu” pak je třeba spočítat podílový ukazatel pro každý vchod zvlášť.

    Vložil Poznamka (bez ověření), 30. Květen 2016 - 13:20

    Negativní hodnocení vyplývá z nepochopení popsané metodiky. Pokud dům má vlastní ohřev TUV pak spotřeba SV do TUV je stejný dilčí měřený odběr jako odběr do bytu. Odběr se vyúčtuje v rámci zúčtovací jednotky, kterou tvoří buď odběrné místo nebo celé SVJ.
    Při metodě zúčtovací „jednotka = SVJ” náklad SV do TUV se počítá standardně, tj.
    náklad SV do TUV= (odběr SV do TUV) x (jednotková nákladová cena).
    Zavedeme označení:
    VF- celkový objem odebrané vody dle fakturace (dle vodárny) [m3] … 2200 m3
    JCF- jendotková cena vody dle fakturace (dle vodárny) [Kč/m3] ..... např… 80 Kč/m3
    SNSV – skutečné náklady SV= VF x JCF …2200×80=176000 Kč
    VB- celkový objem odebrané vody dle bytových vodoměrů (dle odečtů) [m3] .....1750 m3
    JCN- jendotková nákladová cena vody (bytových vodoměrů) [Kč/m3]
    JCN=SNSV / VB [Kč/m3] … 176000 / 1750 = 100,57 Kč/m3
    IVB- individuální objem odebrané vody dle bytového vodoměrů (dle odečtu) [m3] .....750 m3
    INSV – individuální náklad SV= IVB x JCN …750×100,57 = 75 428,56 Kč
    Provedeme-li rozpis JCN pak dostaneme vzoreček:
    INSV = IVB x VF x JCF / VB
    Upravený na tvar:
    INSV = IVB x (VF / VB) x JCF
    kde podíl VF / VB …2200 /1750 = 1,2571 je definovaný „PROPAD“, přepočtený objem individuální potřeby pro vyúčtování je:
    IVB x (VF / VB) = IVB x PROPAD … 750×1,2571 = 942,28 m3 pro ocenění fakturační jenotkovou cenou.
    INSV – individuální náklad SV = 942,28×80 = 75 426 Kč (rozdíl činí zaokrouhlení)!

    Vložil Pub (bez ověření), 29. Květen 2016 - 16:44

    „…tyto stavy sečte …“ a „..SEČTE TYTO OBĚ…“

    Nu mohla by k tomu přičíst i elektřinu a plyn. Nicméně nepíšete co podstatné je pro zjištění vad: Vámi uváděný postup obsahuje slova „a přiřadí Kč“ – co to znamená přesně? Klidně to může být (to z Vámi napsaného neplyne) že, cena TV byla ztotožněna s cenou SV tzn. teplo pro TV se účtuje samostatně. V takovém případě se PRO ROZÚČTOVÁNÍ jeví rozvody TV stejné s rozvody SV a neodporuje pak „logice věci“ rozúčtovat je Vám předkládaným způsobem.

    „…Na naši námitku, že takto není možné rozúčtovat náklady firma stojí za svým…“

    Pokud jste vlastníkem v SVJ a máte většinu – tedy firmu, která si „…stojí za svým…“ kopněte do ř..i a oslovte jinou firmu, která provede rozúčtování srozumitelně a když ne jinak, tak podle požadavku toho kdo „chrastí měšcem“ – tedy SVJ.

    „…Není již z logiky věci možné, aby …“

    Logika věci tkví v §5/1 zák. 67/2013:
    Způsob rozúčtování poskytovatel služeb ujedná s dvoutřetinovou většinou nájemců v domě, nebo o něm rozhodne družstvo, anebo společenství…

    Ujednal s Vámi rozúčtovatel uváděný způsob, nebo o něm bylo rozhodnuto – ano nebo ne? Pokud nikoli a uplatnili jste reklamaci, uplatněte sankci dle §13/1.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".